Tavo LRT

2016.10.04 16:23

Naujo LRT serialo režisierius: ėmiausi nevienadienio drugelio

Pirmadienio vakarą žinomi aktoriai susirinko paminėti svarbaus įvykio – naujojo LRT serialo „Laisvės kaina. Savanoriai“ pabaigtuvių. Po pusės metų intensyvaus darbo jau spalio 31 d. LRT TELEVIZIJOS eterį išvys 12 serialo serijų.

Serialo režisierius Saulius Balandis sako, kad šią idėją, prieš papasakodamas prodiuseriui Rolandui Skaisgiriui, nešiojosi bene septynerius metus.

„Ėmiausi kurti serialą tikėdamas, kad pavyks kažką padaryti kitaip, kad tai nebus vienadienis drugelis, kuris paplasnos ir sudegs, kuris turės tąsą tiek istorinę, tiek žmonių gyvenime.

Man norėjosi Lietuvos istoriją papasakoti paprastų žmonių gyvenimais“, – idėją atskleidė režisierius. S. Balandis tikina, kad ne tik norėjęs sukurti kitokį produktą, bet ir nevengęs žiaurumų, sentimentų, sunkumų ar net klaidų filmavimo aikštelėje.

„Mano pareiga – sudominti žmones. Jeigu pats būsi pasiruošęs, tai bus pasiruošę ir aktoriai, jei leisti klysti, ko aš visiškai nebijau, jie nebijos ieškoti“, – apie savo, kaip režisieriaus vaidmenį, pasakojo S. Balandis.

Lietuvos žvalgybos pažibą Marcelę Kubiliūtę įkūnijusi aktorė Toma Vaškevičiūtė džiaugėsi serialo suteikta patirtimi. „Buvo didelis džiaugsmas ir įkvėpimas įkūnyti tokią unikalią asmenybę, labai daug iš jos pasisėmiau. Mano šeima taip pat susijusi su įvairia skaudžia patirtimi, tad į istoriją žiūrėdavau su gumulu gerklėje. Vaidindama seriale pirmą kartą pajutau pasididžiavimą istorija, nes atradau daug aistros savo veiklai, revoliucijos poreikio“ – atradimais dalijosi aktorė. 

Gražiais potyriais filmavimo aikštelėje džiaugėsi ir jos kolega Jokūbas Bareikis. „Kuriant kiną, aktoriui ypač svarbu palaikymas ir jautimas, kad vyksta darnus komandinis darbas, kad visi kartu siekia rezultato“,  – sakė jis ir džiaugėsi taip jautęsis kūrybinėje serialo „Laisvės kaina. Savanoriai“ komandoje. 

„Šis projektas artimas absoliučiai kiekvienai šeimai Lietuvoje, todėl norėtųsi, kad kiekviena šeima jį stebėtų“, – sakė seriale vaidinęs Kristijonas Vildžiūnas. Tiesa, šio aktoriaus personažas – ne istorinis. „Man nieko nereikėjo atkurti, tik sukurti. Kai sakė Saulius, šis filmas – tuo metu gyvenusių žmonių istorija. Nerastum šeimos Lietuvoje, kurios ji nepalietė“, – tikini K. Vildžiūnas.

Naujas prodiuserių kompanijos „Videometra“ kūrinys „Laisvės kaina. Savanoriai“ pasakos apie 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės akto pasirašymą ir kitus po šio svarbaus Lietuvai įvykio sekusius istorinius faktus.

Tai – istorija apie du draugus, kuriuos išskyrė fronto linija, suvienijo šalis, o vyrišką draugystę išbandė mylima moteris.

Visu šimtmečiu atgal nukelsiantis serialas atskleis ne tik didingą mūsų šalies istoriją, bet ir draugystės bei meilės dramą, nuožmią laisvės ir tikslo siekimo kovą. Šis serialas kuriamas norint pažymėti ypatingą progą ir yra skirtas paminėti šimtosioms Lietuvos Nepriklausomybės akto pasirašymo metinėms.

Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto pasirašymas, kovos su bolševikais, bermontininkais, Lenkija, Klaipėdos krašto atgavimas, pasikėsinimas į Augustiną Voldemarą, garsiausio to meto Lietuvos plėšiko gaudynės – šiame seriale pamatysite svarbiausius Lietuvos įvykius nuo 1918 m. iki 1939-ųjų, kai okupuota Rusijos Lietuva vėl neteko laisvės. Tai nebus tiksli tų įvykių rekonstrukcija, tačiau nuo svarbiausių faktų nenutolta, o koncentruotasi ne į visiems žinomus veikėjus, apie kuriuos rašo mokyklų vadovėliai, bet į tuos, kurie buvo šalia tų įvykių ir be kurių, greičiausiai, jie net nebūtų įvykę.

Grafas, kuris prieš tėvo valią pasirinko kovą už Lietuvą. Mokytojas, kuris plunksną iškeitė į šautuvą ir iškart buvo paskirtas karininku, nes daugiau tiesiog nebuvo kam vadovauti. Tarnaitė, sugebėjusi ne tik nekristi į akis, bet ir būti visur kur reikia bei vedžioti už nosies vokiečių, rusų ir lenkų pareigūnus. Bežemis bernas, kuriam tiesiog reikėjo žemės. Tai serialo „Laisvės kaina. Savanoriai“ veikėjai. Išgalvoti ir kartu ne – už kiekvieno jų slepiasi ne vienas realus to meto žmogus, o seriale juos įkūnija aktoriai: Vitas Tomkus, Liubomiras Laucevičius, M. Vildžiūnas, J. Bareikis, T. Vaškevičiūtė, Šarūnas Puidokas, Nerijus Gadliauskas, Andrius Bialobževskis, Josifas Baliukevičius, Marcelė Zikaraitė ir kiti.

„Laisvės kaina. Savanoriai“ scenos filmuotos daugelyje unikalių ir laikmetį atitinkančių Lietuvos vietų. Serialo kūrėjai tikina, kad kiekviena filmavimo vieta pasirenkama itin kruopščiai, nes šis istorinis serialas iki mažiausios smulkmenos turi būti tikroviškas. Kuriant serialą darbavosi ne tik gausus būrys žinomų aktorių, kūrybininkų, bet ir istorikai, padėję atgaminti autentišką aplinką ir nenutolti nuo istorinių įvykių.

Šis serialas žiūrovus sužavės įtraukiančiu siužetu, vaizdais, autentiškai atkurtais to meto kostiumais. Daugelis kostiumų siūti pagal specialų užsakymą būtent šiam projektui. Žiūrovų laukia daug specialiųjų efektų ir įspūdingų scenų, kuriose skries kulkos, liesis kraujas, pokšės sprogmenys.

Serialas „Laisvės kaina. Savanoriai“ jau spalio 31 d.  per LRT TELEVIZIJĄ.