Tavo LRT

2016.10.03 22:50

Klausiate – atsakome. Kaip balsuoti neregiams?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.10.03 22:50

Per rinkimus į balsavimo kabiną leidžiama eiti tik vienam rinkėjui. Vis dėlto fizinę negalią turintiems žmonėms galioja išimtys, teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovė spaudai Jūratė Sokolova.

LRT RADIJO klausytoja domisi balsavimo tvarka per artėjančius Seimo rinkimus. „Pagal balsavimo taisykles į balsavimo kabiną leidžiama tik po vieną rinkėją. Kaip turėtų balsuoti neregiai?“ – teiraujasi ji.

Anot VRK atstovės J. Sokolovos, Seimo rinkimų įstatymas numato, kad balsavimo patalpos turi būti pritaikomos ir tinkamai įrengiamos judėjimo, regėjimo negalią turinčių ar senyvo amžiaus rinkėjų poreikiams.

„Rinkėjo, kuris dėl neįgalumo negali pats balsuoti, prašymu rinkimo biuletenius gali užpildyti pasirinktas asmuo, kuriuo jis pasitiki. Šis asmuo privalo rinkimų biuletenius užpildyti rinkėjo akivaizdoje pagal jo nurodymus, išsaugoti balsavimo paslaptį ir rinkėjo akivaizdoje įmesti biuletenį į balsadėžę. Rinkimų komisijų nariams, stebėtojams ir atstovams griežtai draudžiama balsuoti už neįgalų rinkėją“, – teigia specialistė.

J. Sokolovos teigimu, dar vienas būdas balsuoti negalią turintiems žmonėms – išankstinis balsavimas namuose. Balsuoti namuose gali neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, sulaukę 70 m. ir vyresni, jeigu jie dėl sveikatos būklės rinkimų dieną patys negali atvykti į rinkimų apylinkę ir yra pateikę rinkimų komisijai nustatytos formos rinkėjo prašymą balsuoti namuose bei yra įrašyti į balsuojančiųjų namuose rinkėjų sąrašą.

„Tokiu atveju į namus atvyks rinkimų komisijos nariai, kurie įteiks rinkimų biuletenius. Jei žmogus turi regėjimo negalią, jis turėtų šalia turėti asmenį, kuriuo pasitiki, kad šis asmuo galėtų padėti užpildyti rinkimų biuletenį“, – pataria VRK atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt