Tavo LRT

2016.09.27 11:35

Pasaulio įdomybės: įrodyta, kad balandžiai nėra tik kvaili veltėdžiai, teršiantys aplinką

Pasirodo, balandžiai nėra tokie kvaili veltėdžiai, teršiantys balkonus ir palanges. Naujosios  Zelandijos Otago ir Vokietijos Rūro universiteto tyrimas įrodo, kad balandžiai gali atskirti žmonių kalbos žodžius nuo išgalvotų netikrų ir nieko nereiškiančių žodžių.

Balandžių žodžių suvokimo schemą galima palyginti su neseniai atrasta babuinų žodžių suvokimo schema. Mokslininkai teigia, kad balandžiai įsivaizduoja galvoje parašytus žodžius. Sukūrę jiems formą, ją prisimena, kai kitą kartą vėl išgirsta tą patį žodį. Todėl tyrimo išvadoje skelbiama, kad tai pirmas nustatytas atvejis, kai ne primatų rūšies atstovas turi rašybos sugebėjimų.

***

Prancūzijos Provanso Ekso mieste mokytojams išdalintos apyrankės su aliarmo mygtukais. Paspaudus didelį oranžinį mygtuką, aliarmo signalas išsiunčiamas vietinėms policijos nuovadoms ir, žinoma, po visą mokyklą. Tokia priemone siekiama užtikrinti greitą reakciją į teroristinius išpuolius.

Pravanso Ekse jau išdalyta 8 tūkst. apyrankių, tokia iniciatyva susidomėjo ir kiti miestai. „Islamo valstybė“ yra paskleidusi žinią  žudyti Prancūzijos mokytojus, kuriuos apibūdina kaip priešus. Šį mėnesį Prancūzijoje buvo priimti nauji saugumo reikalavimai: sustiprintas saugumas prie įėjimų į mokyklą, siekiama užtikrinti, kad prie jų nesigrupuotų daug žmonių, vykdomas dar atidesnis stebėjimas ir sekimas.

***

Australijos gelbėtojams teko padėti trims turistams, įstrigusiems garsiojoje Uluru uoloje. Trys 22 metų australai nuo uolos viršaus nusprendė nusileisti pačių pramintu taku ir aplenkti saugiai paruoštą trasą, bet tai jiems baigėsi nesėkme ir gelbėtojai turėjo juos ištraukti iš 320 metrų stataus uolos  įtrūkimo.

Gelbėjimo operacija užtruko 11 valandų. Profesionalūs gelbėtojai patys turėjo nusileisti į akliną įtrūkimą, kad išgelbėtų čia įstrigusius jaunuolius. Uluru yra didžiausia monolitinė uola pasaulyje, kurios aukštis siekia 348 metrus. Be to, jis svarbus Australijos aborigenų mitologijos objektas.

***

Vieno Austrijos miesto policija aiškinasi, kas per paskutines tris savaites miesto hidrantus nupurškė auksiniais dažais. Nuo Vienos į šiaurę esančio Klosternoiburgo meras pasiskundė policijai, kad auksiniai dažai esą pakenkė miesto nuosavybei, nors paprastai policija  netiria tokių meniškų vandalų išpuolių. Pareigūnai šį paslaptingą asmenį praminė auksapirščiu.

Vis dėlto daug Klosternoiburgo gyventojų pripažįsta, kad jiems patinka nauja hidrantų spalva, ir mano, kad meniškasis vandalas neturėtų būti nubaustas. Bet to, anot klosternoiburgiečių, auksiniai hidrantai gali pritraukti ir pasaulio dėmesį. Kol policija aiškinasi auksapirščio tapatybę, visai šalia esančiame Kornoiburgo mieste po kiekvienos nakties atsiranda vis daugiau auksinių hidrantų.

***

Rugsėjo viduryje „Apple“ produktų gerbėjai Kinijoje išsirikiavo į eiles dėl naujausio modelio telefono „iPhone“. Kai kurie kinai kiek anksčiau „iPhone`us“ nelegaliai vežėsi iš Honkongo. Beje, vieno Kinijos milijardieriaus sūnus  Wangas Sicongas net septynis naujausius „iPhone`us“ nupirko savo šuniui –  Aliaskos malamutei Coco.

Vienas „iPhone`as“ kainuoja daugiau nei 1 tūkst. dolerių.  Nuotraukas, kuriose Coco ant sofos patogiai įsitaisiusi tarp „iPhone`ų“ dėžučių, W. Sicongas sukėlė į socialinį tinklą „Weibo“ ir sulaukė daug nepasitenkinimo komentarų.

Tačiau tai ne pirmas kartas, kai milijardieriaus sūnus lepina šunį prabangiais aksesuarais. Pernai jis įkėlė nuotraukas, kuriose Aliaskos malamutė dėvi du „Apple“ laikrodžius ant priekinių letenų. Vienas laikrodis kainuoja apie 37 tūkst. dolerių.

Parengta pagal užsienio spaudą.