Tavo LRT

2016.09.22 19:14

S. Buškevičiaus ir tautininkų koalicijos ataskaita – skautų būrelio darbų sąrašas

LRT RADIJO laida „LRT aktualijų studija“, LRT.lt2016.09.22 19:14

Labai geras S. Buškevičiaus ir tautininkų koalicijos „Prieš korupciją ir skurdą“ darbų sąrašas – tai kaip skautų būrelis: senolei davėme pinigų, pensininkei sutvarkėme  bute prakiurusį vamzdį, LRT RADIJUI sako politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. O politologo Vladimiro Laučiaus nuomone, net ir patekę į Seimą keli partijos atstovai tikrai neturės progos įgyvendinti visų nuostabių idėjų apie lytinį švietimą.

R. Valatka: partija buvo sukurta vegetuoti Kaune

N. Puteikio ir K. Krivicko koalicijos programa yra „penkių smūgių“, o S. Buškevičiaus ir tautininkų koalicijos „Prieš korupciją ir skurdą“ programą būtų galima vadinti „penkių ne“, LRT RADIJUI sako politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. „Nubausti balsavusius už Darbo kodeksą, nubausti sistemines partijas ir korupciją (Liberalų sąjūdį, konservatorius, Darbo partiją, socialdemokratus ir „Tvarką ir teisingumą“), nepriimti pabėgėlių, užkardyti homoseksualumą. Vienintelis „taip“ – plėsti tautos galias“, – vardija R. Valatka.

Kitas aspektas, pastebi apžvalgininkas, – didinti perskirstomą bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį iki 35 proc.: „Čia, beje, buvo geležinė Algirdo Brazausko idėja, jis ją kartodavo keturis kartus per metus. Man atrodo, kad perskirstoma BVP dalis didėja mažėjant šešėliui. Bet daiktas, pagaminamas šešėlyje, niekaip negali būti perskirstomas.“

Be to, kalba R. Valatka, idėjos pridėtinės vertės mokestį (PVM) sumažinti iki 18 proc., padidinti kapitalo ir sumažinti darbo apmokestinimą klaidžioja iš partijos į partiją.

„Man labai patiko jų darbų sąrašas – ataskaita rinkėjams. Tai kaip skautų būrelis: senolei davėme pinigų, pensininkei sutvarkėme  bute prakiurusį vamzdį. Gal būtų geriau, kad jie tuo ir užsiimtų, nes labai graži intencija. O šiaip turbūt partijoje šiek tiek socializmo, šiek tiek nacionalizmo – galėtume juokauti, kad tai sudėjus išeina šiek tiek nacionalsocializmo“, – sako politikos apžvalgininkas.

Jo nuomone, ši partija irgi išsikvėpusi ir tol, kol Lietuvoje nebus karo, maro ar hunų invazijos, ji ne tik 7 proc., bet ir 5 proc. barjero neįveiks. „Ta partija buvo sukurta vegetuoti Kaune. Jie ten gaudavo vieną du mandatus ir vienas tų mandatų būdavo paverčiamas vicemero postu S. Buškevičiui, o reikalai dažniausiai būdavo S. Buškevičiaus reikalai, bet ne miesto. Galima sakyti, kad jis yra prieš korupciją ir skurdą, bet man tokie vicemero postai yra klasikinės korupcijos pavyzdys“, – pabrėžia R. Valatka.

V. Laučius: vis tiek negalės įgyvendinti nuostabių idėjų apie lytinį švietimą

Prisiminęs LRT.lt portale publikuotą šios partijos diskusiją su Lietuvos laisvės sąjunga, politologas Vladimiras Laučius pastebi, kad įdomi aplinkybė buvo jų kalbos apie lytinį švietimą. Jo nuomone, S. Buškevičius iškart kokį vieną kitą procentą savo rinkėjų mobilizavo, nes sutiko su oponentų nuomone, kad 12 metų yra tinkamas amžius, kada mokyklose turėtų būti pradedamas dėstyti lytinis švietimas.

„Dar mano paauglystės laikais buvo knyga „Būk vyras“. Iš tikrųjų aš iš jos daug ko pasisėmiau. Man atrodo, tuo metu man buvo 12 metų. Maždaug nuo 12 metų galima ir reikia kalbėti apie lytinį švietimą“, – taip per LRT RADIJĄ trečiadienį kalbėjo S. Buškevičius.

„Taigi paskaitė knygą „Būk vyras“ ir sako, kad, kadangi skaitydamas buvo 12 metų, lytinis švietimas nuo 12 metų yra ne tik galimas, bet ir privalomas. Štai tokie įdomūs argumentai. Žinoma, rinkėjui spręsti, ar tuo pagrindu balsuoti už šią partiją, bet apskritai S. Buškevičius ir jo partija seniai akcentuoja tokius dalykus, kaip homoseksualumas ir požiūris į jį“, – replikuoja LRT.lt vyriausiasis redaktorius.

Be to, pastebi jis, tradicinis šios partijos užsiėmimas – piktintis, protestuoti ir kažką demonstruoti per tolerancijos žygius: „Manau, tai vienas ryškiausių aspektų apskritai iš to, ką jie sugeba nuveikti ir pranešti Lietuvai. Visa kita kelia šypseną [...]. Tai viena tų partijų, kurios greičiausiai nepateks į Seimą. O jeigu ir pateks, tai tik vienas ar keli šios partijos atstovai, kurie tikrai neturės progos įgyvendinti visų nuostabių idėjų apie lytinį švietimą nuo 12 metų.“

G. Nausėda: programa patiks rinkėjui, kuriam reikia tik deklaracijų

„Jaučiu sąsają tarp N. Puteikio ir S. Buškevičiaus partijų – prisimenu K. Krivicką ir jo rūstų veidą. S. Buškevičius – dar vienas politikas, kuris mane gąsdina turbūt niekada nesišypsančiu veidu. Nežinau, ar yra kas nors matęs šypseną jo veide, nors vis dėlto politikas turėtų kartais su šypsena pasižiūrėti į tai, ką jis daro, ir į save patį. Bet kol kas jo rūstumą išbandė net ir Edmundas Jakilaitis laidoje“, – neslepia ekonomistas Gitanas Nausėda.

O kalbant rimtai, sako jis, reikia pamėginti suprasti, kas slypi už pateiktų deklaracijų: nes, jei yra deklaracijos, bet nėra turinio, kaip tai pasiekti, jos ir tėra tik interpretavimo vertos deklaracijos – sakyti, kad reikia tęsti tautines tradicijas, kovoti su materialiniu skurdu ir korupcija, yra gražu, bet labai nekonkretu.

„Antra, mėginama šiek tiek kalbėti apie mokesčius, kas suteikia šiokį tokį ekonominį turinį, – pastebi G. Nausėda. – Tai – valstybės parama kapitalui, investuojančiam į didelės pridedamosios vertės produkcijos gamybą. Bet būtų labai gerai sužinoti bent vieną priemonę, kaip tai ketinama padaryti.“

Taip pat minimos paskatos verslui didinti darbo apmokėjimo dalį sukuriamame BVP, bet, pabrėžia ekonomistas, įdomu, kaip pats verslas galėtų staiga panorėti šią dalį didinti, jei rinkos sąlygos neverčia to daryti, – tad ar jis staiga taptų sąmoningas ar dosnesnis, ar vis dėlto būtų pasiūlytos kažkokios priemonės, sukuriančios tas paskatas. Ši partija, vardija G. Nausėda, kalba ir apie PVM tarifo sumažinimą iki 18 proc., apie  mažesnį darbo ir didesnį kapitalo apmokestinimą, bet ir vėl nenurodoma, kokiais būdais to bus siekiama.

„Todėl manau, kad tokia programa gali padaryti įspūdį rinkėjui, kuriam reikia ne turinio, o tik deklaracijų – juo artimesnių jo širdžiai, tuo geriau. Bet tokių programų konkurencija tikrai didelė – ta pati N. Puteikio ir K. Krivicko bei kitos partijos, kurios neturėjo laiko arba pajėgų parašyti ilgesnių programų, visos siūlo kažką panašaus“, – teigia pašnekovas.

Jo nuomone, išskirtinis S. Buškevičiaus koalicijos bruožas, palyginti su kitomis partijomis, yra nuosekli kova su homoseksualizmu ir gerokai stipriau išreikštos tautinės aspiracijos: „Vadinasi, žmonės, kurie simpatizuoja tautininkų idėjoms, idealizuoja tarpukario Lietuvos modelį ir labai gerbia Antaną Smetoną, galbūt galėtų čia įžvelgti tam tikrą idėjinę giminystę ir pasiryžti balsuoti už tokią partiją.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.