Tavo LRT

2016.09.20 13:45

Lietuvos liaudies partija dvigubos pilietybės siekius laiko politine korupcija

Noras įteisinti dvigubą pilietybę tėra noras patikti rinkėjams, o tai – politinė korupcija, LRT RADIJUi sako Lietuvos liaudies pirmininkas Rolandas Paulauskas. „Nebūna daug tėvystės, motinystės, taip pat negali būti ir daug pilietystės. Pilietybė yra su valstybe, su teisėmis ir pareigomis“ – tvirtina R. Paulauskas. Kitos nuomonės laikosi Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. Anot jos narės Jaroslavo Narkevičiaus, dvigubos pilietybės suteikimas bus galimybė išlaikyti emigravusius piliečius šalia Lietuvos.

Žiniasklaidą kaltina emigracijos romantizavimu

Savo programoje Lietuvos liaudies partija išvardija daug emigracijos priežasčių, kurias skirsto į tikras ir sugalvotas. Anot partijos, pavyzdžiui, tikra priežastis yra darbo stoka, o iš galvota – darbo svetur romantizavimas.

Bandant mažinti būtent darbo romantizavimą, tvirtina partijos pirmininkas Rolandas Paulauskas, tai daryti turėtų būti įpareigota žiniasklaida. „Tai yra jūsų – žiniasklaidos ir, pirmiausia, valstybinės žiniasklaidos – uždavinys. Tai, ką šiandien transliuoja LRT RADIJAS ir LRT TELEVIZIJA yra labai toli nuo realybės, nuo to, kas pasaulyje darosi. Šiandien neišgirsite nei Europos Sąjungos (ES), nei JAV ekonominių realijų, apie tai, kokios yra problemos dėl skolų, kaip mažėja pragyvenimo lygis, o jaunas žmogus gyvena susikurdamas sau iliuzinių Vakarų pasaulį“, – įsitikinęs R. Paulauskas.

Pasak jo, derėtų žiniasklaidą įpareigoti dirbti tam tikra krypti, kad ji pateiktų realius vaizdus, kurių dabar nerodo. „Tame realiame vaizde turėtų atsispindėti, kad toli gražu ne visos ES valstybės gyvena taip jau stipriai geriau nei Lietuva. Jūs turite parodyti, kodėl Vokietijoje yra galimybė mokėti didesnes algas nei Lietuvoje. Tam yra priežasčių. Taip yra ne dėl to, kad vokiečiai kažkuo geresni, o mes blogesni. Tai jūsų, žurnalistų, uždavinys“, – tvirtina R. Paulauskas.

Jaunuolių emigraciją pateisina

Į emigracijos problemą LLRA-KŠS žvelgia šiek tiek kitaip. Ritos Tamašunienės teigimu, emigraciją paskatino ekonominė krizė, per kurią į kitas šalis emigravo daugiausia Lietuvos piliečių. Vis dėlto, įsitikinusi R. Tamašunienė, jaunam žmogui pasiryžti emigruoti nėra taip paprasta.

„Netikrumo jausmas daugelį turėtų stabdyti. Žinome istorijų, kai emigruoti nepavyksta arba emigrantai įdarbinami apgaulės būdu ir juodai dirba. Tačiau, jeigu žmogus įsidarbina legaliai, yra vertinamas pats žmogus ir jo atliekamas darbas. To trūksta mūsų darbdaviams. Jie išnaudoja, mokėdami minimumą“, – sako R. Tamašunienė.

Ji priduria, kad Lietuvoje nėra pagarbos žmogui, atliekančiam savo pareigą. „Mums reikia ugdyti verslą, kad jis būtų socialiai atsakingas. Tai vienas momentas. Kitas momentas – vis dėlto yra laisvas judėjimas ES. Jaunimas smalsus, jis nori bandyti, patirti. Yra ir tokia dalis žmonių“, – pripažįsta LLRA-KŠS narė.

R. Paulauskas: emigracija – per dešimtmečius susiformavusi mada

Su šia nuomone nesutinka R. Paulauskas. Jo tikinimu, Lietuvos jaunimui nėra sunku išvažiuoti, nes šalyje vyrauja mada, kurios vaikosi ir dar mokyklos nebaigę jaunuoliai. Būdami vyresnėse klasėse, teigia R. Paulauskas, jie jau galvoja apie tai, kaip emigruos, nors nežino, kur važiuos ir kas jų ten laukia.

„Tai ir yra tas romantizuotas vaizdas. Kita vertus, šiandien Lietuvoje jau yra darbininkų trūkumas. Trūksta šaltkalvių, suvirintojų. Jau galima uždirbti nemažus pinigus ir Lietuvoje, bet per dešimtmečius susiformavusi mada šiandien išveža iš Lietuvos žmones. Mes visi tai turime stabdyti“, – ragina signataras.

Skatinant žmonių patriotiškumą ir pilietiškumą, LLRA-KŠS nario J. Narkevičiaus teigimu, visa politika turi būti nukreipta į šeimos gerovės praplėtimą. „Jei plačiąja prasme šeima (ir jauna šeima, ir pagyvenę žmonės) matys, kad valstybė rūpinasi, norės ir grįžti“, – įsitikinęs J. Narkevičius.

Lietuvos liaudies partijos programoje vis dėlto nurodoma, kad jauniems žmonėms privalomas „supratimo diegimas, kad Lietuva yra vienintelė vieta pasaulyje, kur pačiu savo gimimo faktu esi savo vietoje ir turi visas šios žemės šeimininko teises“. Tai pabrėžia ir partijos pirmininkas: „Štai, su kokiu jausmu vaikas turėtų išeiti į gyvenimą – Lietuva yra vienintelė vieta, kur tu savo gimimu jau esi šeimininkas. [...] Tai mokyklos uždavinys ir žiniasklaidos. To nepadarysite per pusmetį. Turi būti specialios programos.“

Bando įrodyti, kad dviguba pilietybė – absurdiška

Anot Lietuvos liaudies partijos, palikti tėvynę skatina ir dviguba pilietybė, kuri taip pat diskriminuoja Lietuvoje gyventi liekančius šalies piliečius. „Turint omenyje, kiek yra emigrantų, politinės korupcijos instinktas sakytų, kad mes turėtume siūlyti visiems ir dvigubą, ir trigubą pilietybę, norėdami patikti. Mielieji mano, jeigu ta Lietuvos pilietybė bus tokia, kurią galima nesunkiai paimti, atiduoti, vėl paimti, jeigu galima vėl turėti dvi ar tris kitas pilietybes, vadinasi, ji nebetenka prasmės“, – įsitikinęs R. Paulauskas.

Kaip skelbia partija, pilietybė galima palyginti su tėvyste: „Nebūna daug tėvystės, motinystės, taip pat negali būti ir daug pilietystės. Pilietybė yra su valstybe, su teisėmis ir pareigomis. Mes duodame kokį pavyzdį, parodantį šios dvigubos pilietybės absurdiškumą, – jei įvyksta konfliktas tarp dviejų valstybių, o žmogus yra abiejų valstybių pilietis, tai kuri valstybė ims jį į kariuomenę?“ – klausia R. Paulauskas.

Jo tvirtinimu, noras įteisinti dvigubą pilietybę yra politinės korupcijos apraiška, nes tokiu būdu politikai nori tiesiog patikti.

Nepaisant tokios kritikos, J. Narkevičius teigia, kad LLRA-KŠS šios idėjos neatsisako. „Realybė yra tokia, kad iš tiesų daug Lietuvos piliečių išvažiuoja ir dirba kitose valstybėse. Jie, be abejo, siekia gerovės ir tose valstybėse, bet, iš kitos pusės, jie praranda sąryšį su Lietuva. Vadinasi, dvigubos pilietybės suteikimas bus galimybė išlaikyti tuos piliečius šalia Lietuvos tam, kad jie galėtų grįžti ir norėtų dalyvauti visuomeniniame gyvenime“, – sako J. Narkevičius.

LRT RADIJAS ir portalas LRT.lt neatsako už kandidatų agitacines kalbas.