Tavo LRT

2016.09.17 11:59

Prieš rinkimus į Seimą Antikorupcinė koalicija lenkia Liberalų sąjūdį

Vytautas Markevičius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.09.17 11:59

Artėjant Seimo rinkimams, tvirtai lyderiauja trys partijos, LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Be jų, pastebi sociologas, į Seimą turėtų patekti dar trys partijos, tarp kurių – Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija, kuri apklausose lenkia netgi Liberalų sąjūdį.

– Iki rinkimų į Seimą lieka trys savaitės ir tai paskutinė jūsų centro atlikta apklausa iki šio svarbaus įvykio. Politologai sako, kad labai vangiai šiems rinkimams ruošėsi politinės partijos, jos tarsi miegojo. Taip pat jie pastebi ir nepakankamą visuomenės domėjimąsi. Jūsų, kaip sociologo, nuomone, ar iš tiesų politinis gyvenimas nepaisant kai kurių skandalų yra ramesnis nei anksčiau?

– Ko gero, taip. Bet reikia pasakyti vieną išlygą: kritinė riba buvo gegužės mėnesį, iki gegužės 13 d. Iki to laiko kaip niekada buvo domimasi ir reitingais, ir politika. Su Eligijaus Masiulio istorija jų dėmesys pakito, atsirado abejingumas ir nebesidomėjimas rinkimais. Kuo tai paaiškinti, sunku pasakyti, bet datos sutampa.

– Kokia išskirtinė šios apklausos žinia? Ką ir kodėl žmonės vertina blogiau nei ankstesnėse apklausose?

– Sudėjus įvairius aspektus ir rodiklius, pagrindinis aspektas tas, kad pasitikėjimas krašto apsauga sumažėjo nuo 57 procentinių punktų iki 48 procentinių punktų. Taip pat Juozo Oleko reitingas sumažėjo gal dvigubai – jis šiuo metu vienas nepopuliariausių politikų Lietuvoje dėl vieno incidento.

Krašto apsauga daug metų buvo viena pirmųjų institucijų, gyventojai labai mėgo, pasitikėjo. Vienintelis atvejis, kai pasitikėjimas krito, buvo maždaug 2005 m., kai įskrido ir sudužo rusų naikintuvas (pilotas tada liko gyvas). Manau, kad pasitikėjimas atsigaus, bet tam reikės nemažai laiko.

– Kaip šiandien atrodo pasitikėjimas aukščiausiais šalies politikais?

– Šiuo metu be konkurencijos yra Dalia Grybauskaitė. Ja pasitiki 53 proc. Lietuvos gyventojų. Palyginti su liepa, pasitikėjimas kiek sumažėjo, bet vis tiek ji pirma ir klausime apie palankų/nepalankų vertinimą, ir atvirame klausime, kas geriausiai atstovauja jūsų interesams.

Antroje vietoje – Ramūnas Karbauskis. Algirdas Butkevičius ilgai buvo šalia prezidentės, o šiuo metu tikrai atitrūkęs. Premjeras gavo gana daug neigiamų vertinimų.

– O kokia tvarka rikiuojasi politinės partijos?

– Rikiuotė tokia pati, kokia buvo liepos mėnesį. Šiuo metu ir kitos apklausų firmos paskelbė duomenis – rezultatai gana panašūs. Pirmoje vietoje yra Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) – 25 proc. nuo atėjusių balsuoti, 16 proc. nuo visų gyventojų. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 20 proc. (panašus rezultatas buvo ir liepos mėnesį). Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – 14 proc. (buvo 17 proc.). Bet tai nėra didžiuliai skirtumai.

Tos trys partijos – LSDP, LVŽS ir TS-LKD – lyderiauja. Esant kitoms aplinkybėms, socialdemokratų ir TS-LKD elektoratas galėtų balsuoti už „valstiečius“. LVŽS, jei kažkas nepatiktų, – už tas dvi partijas. Socialdemokratai pirmi, bet tai gali lemti ir tai, kad jie pirmi sąraše. Manau, kad rinkimams tai įtakos neturės, bet kai netikėtai žmogaus paklausi, pirmas sąraše kartais pritraukia, ypač jei nuomonė nėra labai stipri.

Toliau partijų rikiuotėje – Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“. Pagal šią apklausą 7 proc. gauna Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija. Liberalų sąjūdis – mažiau negu 5 proc.

– Taigi kokios politinės partijos pagal šiuos centro duomenis surinktų reikiamą balsų skaičių ir jų atstovai patektų į Seimą, o kurios ne?

– Šiuo metu šešios partijos: LSDP, LVŽS, TS-LKD (jokių abejonių nėra, kad jie pateks), antra grupė – Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija. Šios, remiantis mūsų duomenimis, patenka, bet gali būti, kad pateks ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Jie labai aktyvūs, labai susimobilizuoja ir tuos 5 proc. tikrai gali surinkti.

– Dar daug jiems trūksta iki 5 proc.?

– Šiuo metu jie turi per 3 proc., bet manau, kad per rinkimus turės daugiau.

– Koks apklausos dalyvių pasitikėjimas valdžios institucijomis?

– Čia svyravimų nėra, išskyrus tai, kad krito pasitikėjimas krašto apsauga. Ugniagesiai gelbėtojai ir toliau surenka beveik 100 proc. Policija, švietimas, „Sodra“, Bažnyčia, sveikatos apsauga, kariuomenė (jau nebe pirmose vietose, o arčiau vidurio).

Nepasitikima, kaip visada, partijomis, Vyriausybė šiuo metu patį žemiausią lygį pasiekė. Taip visada būna prieš rinkimus. Po rinkimų – aukščiausias vertinimas, prieš rinkimus – netgi mažiausias.

– Panašu, kad tie dalykai per likusį laiką mažai keisis? O kas turėtų atsitikti, kad visuomenės nuomonė vienu ar kitu klausimu gerokai pasikeistų dar iki rinkimų?

– Rinkimų kampanija tik įsisiūbuoja ir būtų keista, kad ji neturėtų įtakos. Nors paprastai apklausos gana neblogai atspindi. Įvykiai gali kažką pakeisti, bet jie gali pakeisti į blogąją pusę, pavyzdžiui, kažkas kažką nevykusiai pasako. Yra taip buvę. Norint pakeisti į gerąją pusę, reikia daug daugiau darbo įdėti – neužtenka vienos dienos, kad pakiltų reitingai. O nukristi gali ir žiūrėsime, kas padarys klaidų.

Apklausa parengta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.