Tavo LRT

2016.09.13 06:48

„Istorijos detektyvai“ tęsia pažintį su Lietuvos savanoriais: pokalbis su S. Pranculyte

LRT.lt 2016.09.13 06:48

LRT TELEVIZIJOS laida „Istorijos detektyvai“ tęsia pažintį su Lietuvos laisvės kovų savanoriais. Kas labiausiais motyvavo pirmuosius savanorius? Antradienio laidoje – Lietuvoje dar neviešintas aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Amerikoje įvykęs pokalbis su Lietuvos nepriklausomybės kovų savanore Stefanija Pranculyte. 

Praėjusioje laidoje buvo parodytas pokalbis su nepriklausomybės kovų savanoriu Juozu Vilučiu. 1979 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo kalbinta ir savanorė Stefanija Pranculytė. Ši asmenybė – viena iš nedaugelio savanorių moterų nepriklausomybės kovose.

„Niekad į galvą neįėjo, ar aš pasensiu, ar būsiu invalidė, ar kas nors atsitiks. Niekad jaunas žmogus apie tai negalvoja. Eini kaip pasiutęs“, – laidoje į jaunystę grįš Lietuvos savanorė. Aštrių pasisakymų nevengianti pašnekovė taip pat atskleis, į kurį priešą buvo žiūrima su panieka, o kurį lietuviai vertino palankiau.

Kita laidos dalis siūlys nusikelti į kaimyninę Baltarusiją ir aplankyti pilis bei miestus, primenančius apie Lietuvos istorijai svarbius įvykius. Kur Jogaila buvo įkalinęs Kęstutį? Kokiame mieste vyko paskutinis Abiejų Tautų Respublikos Seimas? Krėva, Gardinas, Lyda ar Naugardukas – tai tik keletas miestų, susijusių su LDK istorijos vingiais bei svarbiausiomis jos asmenybėmis – galingos valstybės kūrėjomis.

Miestai ir pilys žymi ne tik aštuonias skirtingas istorijas. Taip pat tai ir keturių amžių laikotarpyje išsidėlioję įvykiai, turėję didelės įtakos valstybės raidai.  Aštuoni pasakojimai apie ne itin malonius, tačiau labai svarbius Lietuvos istorijai įvykius.

Į kelionę su „Istorijos detektyvais“ kviečiame šį antradienį 22.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Vedėjas Virginijus Savukynas.