Tavo LRT

2016.09.25 12:07

Kaip tinkamai maitinti vaikus

Rasa Pekarskienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2016.09.25 12:07

Įkalbėti vaiką valgyti pusryčius yra menka problema palyginti su tuo, kuo tampa nepavalgymas laiku arba valgymas bet kur ir bet kaip, LRT RADIJUI sako gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė. Tačiau, anot jos, pusryčių laikas gali būti pasirenkamas gana laisvai, o per pietus sriuba visai nėra būtina.

– Kaip reikėtų organizuoti ir kontroliuoti vaikų mitybą? Ar galėtume pradėti nuo valgymo periodiškumo?

– Žmogus yra prisitaikęs gyventi pagal dienos ciklą, todėl pusryčiai, kai pateka saulė ir prasideda aktyvi žmogaus fazė, yra būtini. Antra, su pirmąja pusryčių porcija naktinis cholesterolis išstumiamas į dvylikapirštę žarną, į virškinamąjį traktą, o tai mums leidžia palaikyti vienodesnį cholesterolio kiekį. Taigi sakyti, kad valgau, kada noriu ir kaip noriu, yra didelė klaida.

– Gal turite receptą, kaip įkalbėti vaikus valgyti pusryčius?

– Situaciją reikia apgalvoti. Nebūtina stryktelėti iš lovos 7 val. ryto tiesiai prie stalo ir įbesti nosį į lėkštę. Jei nėra laiko, o vaikas iš lovos gali išlipti tik paskutinę minutę, reikia pagalvoti apie sausą davinį – įteikti vaikui dėžutę su maistu, kuris būtų suvalgytas iki 9.30–10 val. Pusryčių metas gali būti pasirenkamas liberaliai, juos galima suvalgyti mokykloje per kažkurią pertrauką.

Pietus valgyti rekomenduojama iki 14–14.30 val., o vakarienę – apie 19–20 val. (maždaug trys val. prieš miegą). Įkalbinėjimas yra niekinė problema palyginti su tuo, kuo tampa nepavalgymas laiku arba valgymas bet kur ir bet kaip.

– Ar reikia namuose padaryti susirinkimą ir kartu apie tai pagalvoti?

– Tai yra pati paprasčiausia ir lengviausia priemonė.

– Kalbant apie pietus, dabar yra įvairiausių pamąstymų apie sriubą. Kaip manote, gal jos visai nereikia?

– Jeigu jau sriubų nereikia Sveikatos apsaugos ministerijai, valgiaraščiai gali būti sudaryti be jų... Mano nuomonė remiasi asmenine ir dietologės patirtimi. Dėl šalto mūsų klimato ir sunkaus darbo pobūdžio sriuba būdavo vienas pagrindinių pietų maisto davinių. Sriuba turėjo būti labai riebus, tirštas, šiltas maistas. O antras patiekalas – jau kaip Dievas duos. Taip išsiugdė įprotis, kad sriuba – privalomas patiekalas.

Iš tiesų, jei mokykloje vaikas sriubos nenori, nematau būtinybės ją valgyti. Jei vaikas sriubą mėgsta – labai gerai, nes sriuba yra skysčių papildymo šaltinis, joje galima sutrinti ir daržoves, įberti kruopų. Tačiau sriubos kulto tikrai neturi būti.

– Dietologai rekomenduoja valgyti daug daržovių, bet ne visi vaikai jas mėgsta. Nors kai kurie rekomenduotų į mokyklą įdėti morką ar kopūsto lapą, reikia pagalvoti, kad bendraklasiai iš to gali juoktis. Ką manote?

– Plintant žaliavalgystės tendencijai, gali būti daugiau šalininkų, palaikančių morkos ar kopūsto lapo įdėjimą. Gerai tai, kad dėmesys skirtas daržovėms, kaip daugelio antioksidantų, vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltiniui. Manau, kad jei paaugliai pamatys valgant morką ar papriką, bus mažiausia problema. Maisto vartojimo įpročiai kyla iš šeimos.

Mano nuomone, daržovių kartais vartojama mažiau dėl to, kad jas reikia paruošti, nuvalyti, pateikti ir pan., o tai sunkiau nei paruošti vaisius. Bet daržovių įtakos sveikatai paneigti negaliu, ji tikra ir neginčytina.

– Pakalbėkime apie vakarienę. Ką manote apie stiklinę pieno su bandele?

– Tokia vakarienė energinės vertės prasme gal kiek menka. Bet bandelę ir pieną vertinčiau teigiamai. Ypač, jei bandelė iškepta mamos, nėra glaistyta, be įdarų – paprasta bandelė, tai kodėl gi ne.

O pienas?

– Manau, kad visur reikalingas sveikas protas. Kad reikia 400 g daržovių – pagrįsta, įrodyta ir vartotina. Taip pat su pienu. Yra nuomonių, kad pieno vartojimas turėtų baigtis su mamos pieno vartojimu. Kaip dietologė, patariu pieno nevartoti arba riboti jo vartojimą tiems, kurie išgėrę jo stiklinę jaučia diskomfortą – pilvo pūtimą, raižymą, net viduriavimą.

Paauglystėje pienas – pagrindinis kalcio šaltinis. Manoma, kad iki 20 metų tai svarbiausia kaupiant kalcio atsargas, dėl to pienas ir pieno produktai tikrai būtini kasdienėje mityboje, juolab paauglio.

– Kiek kilokalorijų su maistu turėtų gauti jaunas žmogus?

– Berniukams reikėtų suvartoti apie 2,5 tūkst. kilokalorijų, mergaitėms – apie 2 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.