Tavo LRT

2016.09.06 20:42

Politologas: Levados centras jau kurį laiką save cenzūravo

Pastaruoju metu Jurijaus Levados analitinis centras pats save cenzūravo, formuluodamas tam tikrus klausimus, tačiau vis tiek išliko objektyviausias, pastebi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Vytis Jurkonis. Jis LRT RADIJUI tvirtina, kad centro veiklos apribojimas nebuvo netikėtas. Be to, anot V. Jurkonio, tikėtina, kad tokiu būdu nepriklausomą centrą gali būti stengiamasi paversti propagandine įstaiga.

– Koks yra arba koks buvo nepriklausomo Levados centro svoris, reikšmė Rusijai?

– Tai reikšmingiausias nepriklausomas tyrimų centras, publikavęs daug sociologinių duomenų. Pastaruoju metu, žinant tendencijas nevyriausybiniame sektoriuje ir bendrai Rusijoje, buvo matyti savicenzūros apraiškos formuluojant tam tikrus klausimus. Bet kuriuo atveju, lyginant su kitomis sociologinėmis kompanijomis, Levados centras vis tiek buvo objektyviausius ir įdomiausius duomenis pateikiantis centras.

– Kokia buvo tiesioginė Levados centro įtaka visuomenei?

– Gana nemaža, ypač ekspertinei bendruomenei, nes centras vykdė tyrimus, o ne užsakymus, priešingai nei daugelis kitų sociologinių kontorų, kurios susijusios su valdžia. [...] Buvo nurodytas pretekstas esą Levados centras formuoja žmonių nuomonę. Jis užsiėmė tyrimais. Kad centras formuoja žmonių nuomonę – Kremliaus propaganda, Kremliaus žiniasklaida. Man atrodo, čia dar vienas absurdo teatro pavyzdys, kuris, deja, pastaruoju metu vyksta Rusijoje.

– Ar Levados centro paskelbimas „užsienio agentu“, kaip sako Kremlius, reiškia šios bendrovės pabaigą?

– Formaliai ne. Tuo ir žaidžiama – galite egzistuoti, bet, prašau, deklaruokite, parodykite savo lėšas. Iš principo tokiu būdu varžoma veikla ir labai aiškiai sakoma, kad yra tam tikros raudonos linijos – neskelbkite tam tikrų duomenų, nevykdykite tokių tyrimų. Jei centras veiktų, šis paskelbimas kontorą padarytų neįgalią arba dar blogiau – propagandinę. Šiais ribojimais to ir siekiama.

– Kodėl Kremlius žaidžia taip atvirai – iki parlamento rinkimų likus vos porai savaičių uždaromas Levados centras arba apribojama jo veikla?

– To buvo tikimasi. Visų pirma dėl to, kad artėja rinkimai. Kita vertus, tai nėra kažkoks išskirtinis įvykis, žiūrint į pastaruosius metus. Prisiminkime buvusius Rusijos parlamento rinkimus ir po to sekusius gana didelio masto ir netikėtus protestus. Nuo to momento, praktiškai nuo 2012 m., labai metodiškai ir sistemingai stengiamasi eliminuoti nepriklausomus balsus, maksimaliai varžyti pilietinę visuomenę, kad nebūtų jokios informacijos alternatyvos ir žmonės patys nežinotų, kas vyksta jų valstybėje.