Tavo LRT

2016.09.04 15:30

Klausiate – atsakome. Kokį žemės drebėjimą atlaikytų pastatai Lietuvoje?

Lietuvoje seisminis atsparumas nėra specialiai skaičiuojamas, tačiau į statybų normas įtraukti reikalavimai, kurių laikymasis užtikrina, kad pastatas atlaikytų tam tikro stiprumo žemės drebėjimą. Taip sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos fakulteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas Juozas Valivonis.

LRT RADIJO klausytojas Julius, išgirdęs apie žemės drebėjimą Italijoje, susirūpino Lietuvos pastatų saugumu.  

„Norėčiau pasiteirauti, kiek balų žemės drebėjimą atlaikytų mūsų blokiniai namai? Kaip tik tokiame gyvenu“, – pasakoja klausytojas.  

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos fakulteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas J. Valivonis sako, kad Lietuvoje seisminis atsparumas nėra specialiai skaičiuojamas. 

„Seisminiams skaičiavimams yra atskiros projektavimo normos, žemės drebėjimo iki 6 balų įtaka yra įskaičiuota ir tose paprastose projektavimo normose“, – tikina specialistas. Tai reiškia, kad pastatai Lietuvoje turėtų atlaikyti žemės drebėjimą, jei šis nebus didesnis nei 6 balai.   

„Žmonių panika yra bereikalinga. Sutinku, kad yra pažeistų patalpų kaip ir Italijoje. Po žemės drebėjimo rodė pastatų nuotraukas prieš ir po, tai jau prieš drebėjimą tie pastatai stovėjo pakrypę. Tas pats ir pas mus – jei yra pažeistos kažkokios siūlės, jungtys, tai, be abejo, pastatas bus neatsparus ir mažesniam žemės drebėjimui. Tačiau, jeigu padaryta taip, kaip nurodoma reikalavimuose ir reglamentuose, viskas bus gerai“, – įsitikinęs J. Valivonis.