Tavo LRT

2021.08.13 10:01

LRT Tyrimų skyriui – treji

LRT.lt2021.08.13 10:01

Prieš trejus metus veikti pradėjęs LRT Tyrimų skyrius rugpjūtį mini savo veiklos gimtadienį. Penki skyriaus žurnalistai Mindaugas Aušra, Jurgita Čeponytė, Rūta Juknevičiūtė, Jurga Tvaskienė, ir komandai vadovaujanti Indrė Makaraitytė kasmet atlieka keliasdešimt visuomenei aktualių tyrimų, žmones pasiekiančių LRT televizijos, radijo, portalo platformose.

Tarp reikšmingiausių trečiųjų veiklos metų darbų – milijoninių COVID – 19 pandemijos pirkimų tyrimai, atskleidę, kaip ekstremaliomis sąlygomis „riebiausi kąsniai“ atitenka pažįstamų ir draugų kompanijoms, o nurodymus iš jų pirkti duoda pareigūnai iš aukščiausiųjų sluoksnių; tyrimai sveikatos apsaugos sistemos temomis – tyrėjai atskleidė įtakingas šios sektoriaus interesų grupes, galios ir pinigų dalybas. Gilintasi ir į viešuosius pirkimus strateginiuose sektoriuose: „Rusija, Baltarusija, čia į gretą stojo ir Kinija – mes rankiojam šių valstybių įtakos agentus ir spragas teisės aktuose“, – pasakoja I. Makaraitytė.

Skyriaus vadovė pasakoja ir apie tyrimų skaitytojams dažnai mažai žinomus darbo užkulisius: „Garsios pavardės grasino LRT Tyrimų skyriaus žurnalistams teismais ir etikos inspektoriais, per šiuos trejus metus perskaitėme ir padedami specialistų atsakėme į krūvas skundų, pareiškimų. O naujausią reikalavimą paneigti, neva, tikrovės neatitinkančią informaciją LRT Tyrimų skyrius gavo iš Rusijos energetikos gigantės „Rosneft“ atstovų Lietuvoje – tai įvyko po tyrimo apie apeinamas Europos Sąjungos sankcijas. Į šią informaciją rimtai sureagavo ir Europos Komisija.“

LRT Tyrimų skyrius – tarptautinės žurnalistinių tyrimų organizacijos „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) partneris – pastaraisiais metais plėtė savo darbų geografiją, papildytas ir tyrimų autorių sąrašas. LRT Tyrimų skyrius bendradarbiauja su Ukrainos ir Čekijos „Radio Svoboda“, Vokietijos „Deutsche Welle“, Baltarusijos ir Rusijos žurnalistais, kurie dažniausiai dirba emigracijoje. Naujausiems tyrimams apie migrantų pervežimą iš trečiųjų šalių į Lietuvą ir iš Lietuvos į Vokietiją pasitelkta kolegų iš Irako pagalba.

Apie gimtadienį mininčio skyriaus iššūkius, reikšmingiausius darbus, žurnalisto kasdienybę tyrėjai papasakos šiandien 11 val. tiesiogiai LRT Facebook paskyroje ir portale LRT.lt vyksiančioje klausimų-atsakymų sesijoje, kurios metu savo klausimą užduoti galės kiekvienas transliacijos žiūrovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt