Tavo LRT

2016.08.26 08:05

V. Adamkus: Lietuva turi žengti pirmą žingsnį geresnių santykių su Lenkija link

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2016.08.26 08:05

Lenkija buvo mūsų strateginis partneris, tokia ji ir turi likti, LRT RADIJUI sako Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Lietuva, anot jo, turi žengti pirmąjį žingsnį ir atkurti šiltus ir nuoširdžius santykius su Lenkija, kurie šiuo metu pernelyg formalūs.

Teko dirbti ar bendrauti su visais laisvos Lenkijos vadovais, nuo L. Walesa`os, A. Kvasnevskio, J. Kaczynskio, iki B. Komorowskio, LRT RADIJUI sako Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Jis tvirtina turėjęs progą susitikti ir su Andrzejumi Duda, aptarti su juo kai kuriuos klausimus: „Jis buvo susidomėjęs, o aš turėjau progą jam apsakyti situaciją apie mūsų santykius. Per visą tą laikotarpį užsimezgė stiprūs ir nuoširdūs santykiai, visi darbai buvo atlikti su gero bendradarbiavimo dvasia.“

Prezidentas džiaugiasi, kad Dalia Grybauskaitė buvo susitikusi su A. Duda ir jiedu turėjo galimybę pasikalbėti. „Visgi, žvelgiant atgal, man vis tiek truputėlį liūdna ir skaudu, kad Lietuvos ir Lenkijos santykiai tapo formalūs. Nepasakyčiau, kad jie pablogėjo, bet tapo formalūs...“, – tvirtina V. Adamkus. Jo įsitikinimu, nebėra tos šilumos, kurią teko pajusti jam.

V. Adamkus sako norintis paminėti bendravimo su A. Kvasnevskiu laikotarpį. A. Kvasnevskis, anot prezidento, ne kartą tvirtino, kad bus Lietuvos advokatas priėmimo į NATO metu. „Jis tikrai daug dirbo, kad nekiltų jokio klausimo dėl Lietuvos ir NATO“, – tikina V. Adamkus.

Lietuvos prezidentas prisimena – kai Ukrainoje vyko ginčas tarp Viktoro Juščenkos ir Viktoro Janukovičiaus, jiedu su A. Kvasnevskiu buvo pagrindiniai asmenys, kreipę Ukrainos likimą į Vakarų demokratijos pusę. „Buvome mediatoriai tarptautinėje komisijoje“, – tikina V. Adamkus.

Pasak prezidento, Lietuvos ir Lenkijos santykiai nebuvo tik dviejų šalių santykiai – bendradarbiaujant dalyvauta ir tarptautiniuose procesuose. V. Adamkus sako nežinantis, kas įvyko per paskutiniuosius porą metų, tačiau mano, kad santykiai tapo formalesni: „Trūksta nuoširdaus, atviro bendravimo. Tikiuosi, kad tai pasikeis, aš to linkiu ir noriu.“

V. Adamkaus įsitikinimu, būtina sugrįžti prie nuoširdaus bendravimo su Lenkija, kuris buvo atsiradęs per beveik dešimt metų. Taip pat, anot jo, yra būtina, kad Lenkija būtų Lietuvos strateginė partnerė. „Iš mūsų pusės turėtų būti rodoma daugiau iniciatyvos. Lenkija buvo mūsų strateginė partnerė, ji tokia liko ir turi tokia būti. Tą formalumą būtina pašalinti“, – tikina prezidentas. Jo nuomone, Lietuva turi žengti pirmąjį žingsnį, rasti būdą nuoširdžiam bendravimui tarp abiejų valstybių atstatyti.

Prezidentas pripažįsta nejaučiantis didelio nerimo dėl dabartinės Lenkijos valdžios: „Tai demokratinė santvarka. Manau, kad Lenkija yra stipri Vakarų partnerė visuose Europos uždaviniuose ir sprendimuose. Galbūt Lenkijai ir reikalingas tam tikras lankstumas vidaus politikoje, tačiau, jei yra nuokrypių, tai demokratiniame gyvenime normalu.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt