Tavo LRT

2021.08.04 12:04

LRT KLASIKOJE — specialių laidų ciklas „Rugpjūčio prakeiksmas ir Rusija: lemtingi klausimai“

LRT.lt2021.08.04 12:04

Rugpjūčio 4 d. prasideda išskirtinis istoriko Aurimo Švedo laidos „Homo cultus. Istoriko teritorija“ penkių laidų ciklas „Rugpjūčio prakeiksmas ir Rusija: lemtingi klausimai“, kurį klausytojai galės girdėti kiekvieną trečiadienį 15.05 val. per LRT KLASIKĄ.

A. Švedo teigimu, istorikai ir politologai pastebėjo vieną dėsningumą: rugpjūčio mėnesį Rusijoje, kaip taisyklė, nutinka įvykiai supurtantys šios valstybės pamatus bei keičiantys jos raidos kryptį. Todėl rugpjūčio mėnesio su nerimu laukia ne tik Rusijos, bet ir kaimyninių šalių visuomenės, kurias pasiekia seisminės bangos, atsklindančios iš politinės, ekonominės, technogeninės, o kartais ir karinės krizės epicentro.

Laidos „Homo cultus. Istoriko teritorija“ vedėjas specialiame cikle bandys išsiaiškinti — menamas ar tikras rugpjūčio prakeiksmas paskutinį vasaros mėnesį verčia atsigręžti į Rusiją ir imtis svarstyti klausimus, į kuriuos vis dar neturime aiškių atsakymų, nepaisant Lietuvos viešojoje erdvėje skiriamo dėmesio šiai šaliai.

Skirtingų specialybių ir gyvenimo patirčių žmonės kartu su istoriku A. Švedu specialių laidų metu bandys atsakyti į šiuos klausimus: kokias Nepriklausomybės epochoje Vilniaus ir Maskvos santykių strategijas kūrė Lietuvos politinis elitas ir kiek šios strategijos pasiteisino, kokius žingsnius turėtų daryti Vilnius projektuodamas tolimesnių santykių su Maskva scenarijų arba scenarijus, kokias pamokas derėtų išmokti Lietuvos visuomenė stebėdama Kremliaus pradėtą hibridinį karą Rytų Ukrainoje? Kiek adekvačiai mes suvokiame Rusijos visuomenėje šiuo metu vykstančius giluminius procesus? Kaip šie procesai artimiausioje perspektyvoje gali įtakoti šios valstybės ateitį? Ką Lietuvos visuomenė gali nuveikti žmonių, Rusijoje kovojančių dėl teisės gyventi laisvus ir orius gyvenimus, labui? O gal šiuo atveju reikėtų nesikišti į šiuos dalykus, nesidomėti Rusijos aktualijomis, sutelkti visą dėmesį į Lietuvos ir Europos reikalus?

Vieną iš specialaus ciklo diskusijų bus galima išgirsti gyvai ir „Homo cultus“ festivalyje „Visos nuomonės legalios“ Lukiškių kalėjime rugpjūčio 9 d. Daugiau informacijos rasite čia.

„Rugpjūčio prakeiksmas ir Rusija: lemtingi klausimai“ laidų programa:

Rugpjūčio 4 d. „Rusijos visuomenė kaip nuo mūsų tolstantis krantas?“

Pokalbis su rašytoju ir dramaturgu Mariumi Ivaškevičiumi

Rugpjūčio 11 d. „1991-ųjų liepos 29 d. Lietuvos ir Rusijos sutartis: kaip neįmanoma tapo realybe?“

Pokalbis su teisininku, teisėtyrininku tarptautininku, prof. Dainiumi Žalimu

Rugpjūčio 18 d. „Lietuva ir Rusija: pasmerktos amžinai kovai?“

Pokalbis su politologais prof. Dovile Jakniūnaite ir prof. Gediminu Vitkumi

Rugpjūčio 25 d. „Kremliaus karas Rytų Ukrainoje: kaip ištrūkti iš šių spąstų?“

Pokalbis su vertėju, dokumentinių filmų kūrėju Jonu Ohmanu ir istoriku bei žurnalistu Vytautu Bruveriu

Rugsėjo 1 d. „Rusiškojo Leviatano sugrįžimas?“

Pokalbis su istoriku ir žurnalistu, prof. Sergejumi Medvedevu

LRT KLASIKOS laidas girdėti tiesiogiai taip pat galite ir portale LRT.lt.

Laidų įrašus galite rasti LRT audiotekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.