Tavo LRT

2021.07.29 16:17

LRT TELEVIZIJOS eteryje – filmo apie įvykius Medininkuose „Postas aušroje“ premjera

LRT.lt2021.07.29 16:17

Artėjant Medininkų žudynių trisdešimtosioms metinėms, ketvirtadienio vakarą LRT TELEVIZIJOS eteryje – filmo apie skausmingą įvykį „Postas aušroje“ premjera. „Tai lyg užgijusi žaizda, kuri kraujuoja vėl palietus“, – apie įvykius Medininkuose kalba filmo prodiuseris Edmundas Jakilaitis.

„Postas aušroje“ – naujausias režisieriaus Andriaus Lygnugario atkuriamosios dokumentikos filmas, skirtas vienam tragiškiausių Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos įvykių – Medininkų žudynių 30-osioms metinėms. Net ir praėjus trims dešimtmečiams tarnybos metu nušautų pareigūnų artimieji ir visuomenė dar nežino visos tiesos, kas, kaip ir kodėl įvyko auštant 1991–ųjų liepos 31 d. rytui Medininkų pasienio poste.

Įvykių atkūrimas ir atsakymų paieška į šiuos pagrindinius klausimus bus pagrindinis šio filmo leitmotyvas.

„Šį filmą kūrėme prieš trisdešimt metų nužudytiems Lietuvos muitininkams ir policininkams pagerbti, priminti apie jų ir Lietuvos pasieniečių žeminimus, mušimus, niekinimą, OMON siautėjimą Lietuvoje. Norėjome atskleisti to laikmečio atmosferą ir Lietuvos pareigūnų heroizmą valstybės kūrimo aušroje.

Taip pat norėjome užduoti klausimus apie tai, ko dar nežinome apie žudynes – kas galėjo būti viso to užsakovas? Šiandien, kai valstybės sienos apsauga vėl visų dėmesio centre, šis filmas skambės dar kitaip, nei buvo sumanyta“, – teigia filmo prodiuseris Edmundas Jakilaitis.

Juostoje pasakojama apie tragediją, kai sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai iš Rygos įvykdė Medininkų pasienio kontrolės posto puolimą. Žudynių metu žuvo šeši poste budėję Lietuvos Respublikos pareigūnai: Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Algimantas Juozakas, Mindaugas Balavakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas.

Rugpjūčio 2 d. ligoninėje sunkiai sužeistas mirė muitininkas Ričartas Rabanavičius. Vienintelis išgyvenęs žudynių liudininkas – Tomas Šernas – buvo sunkiai sužeistas.

Filmo „Postas aušroje“ kūrėjai atsiminimais apie kruvinąją naktį dalysis ir Medininkų žudynių metu žuvusių pareigūnų artimieji. Didžioji dalis filmo scenų buvo filmuojamos Rukainiuose, netoli Vilniaus.

Dokumentinį filmą „Postas aušroje“ kviečiame žiūrėti ketvirtadienį 21.00 val. ir šeštadienį 18.30 per LRT TELEVIZIJĄ. Filmą taip pat bus galima peržiūrėti ir LRT mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.