Naujienų srautas

Tavo LRT2016.08.09 15:07

„Istorijos detektyvai“ ieškos Juzefo Pilsudskio šaknų

LRT.lt 2016.08.09 15:07

Kokia asmenybė sieja mažą Zalavo dvarelį ir Druskininkus? Prie kokių dviejų kapų stovėjo garbės sargyba po Vilniaus atsiėmimo 1939 metais? Kokią istoriją mena Bezdonių traukinių stotis? Į kelionę su žurnalistu Jaceku Komaru išsiruošusi „Istorijos detektyvų” komanda šį ketvirtadienį imsis kontroversiškos temos ir lankys vietas, kurios neatsiejamos nuo Juzefo Pilsudskio biografijos.  

Geriau išmanantiems Lenkijos istoriją aišku, kad ilgamečio Lenkijos vadovo giminės šaknys – Žemaitijoje. Tačiau susidūrę su problemomis Pilsudskiai išsikėlė į Baltarusijos pasienyje esantį Zalavo dvarą. Ši vieta svarbi lenkams, tačiau aplenkiama lietuvių. Zalavo dvaras, kuriame gimė Juzefas Pilsudskis – pirmoji maršruto stotelė.

Prispausta dar didesnių rūpesčių Pilsudskių šeima turėjo išsikelti iš Zalavo. Būsimajam maršalui tuo metu buvo vos aštuoneri. Keliai pasuko į Vilnių, kur ėmė formuotis maištingas Juzefo charakteris. Neatsitiktinai „Istorijos detektyvai“ aplankys Vilniaus Rasų kapines, kurios maršalo valia tapo ir amžinojo poilsio vieta politiko širdžiai. J. Pilsudskio ir Vilniaus ypatingas ryšys mums, deja, atsiėjo skaudžiai.

Maršruto vingiai neatsitiktinai nukels ir į 1908 metus, kur Bezdonyse įvyko traukinio apiplėšimas. Tik kaip su tuo susijęs būsimasis Lenkijos politikos elitas bei pats J. Pilsudskis? Iš tiesų Bezdonys tam tikra prasme tapo savotišku katalizatoriumi lenkų kairiųjų politinei veiklai.

Kita maršruto stotelė – Pietų Lietuva. Druskininkų gyventojams nebuvo paslaptis, kad būtent šiame kurorte savo nedažnas atostogų dienas mėgęs leisti J. Pilsudskis. Archyvinėse nuotraukose iki šiol galima aptikti gana pikantiškų vaizdų iš tarpukario Druskininkų. Poilsiaujantį maršalą čia lydėjo ir keletas meilės istorijų. Kokių? Sužinosite šį ketvirtadienį!

Kontroversiškos temos nepabūgusią laidą „Istorijos detektyvai” su žurnalistu Jaceku Komaru žiūrėkite jau šį ketvirtadienį 21:15 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi