Tavo LRT

2021.07.09 10:39

Kodėl lietuviai nešvenčia Nacionalinės šaltibarščių dienos?

LRT.lt2021.07.09 10:39

Rožiniai cepelinai su menke, ropių kugelis, žemaičių blynai su elniena ar net A. Brazausko silkė su kelmučiais – tai tik maža dalis meniu naujienų, kurias siūlo šalies restoranai ir kavinės. Po karantino atsinaujinus kelionėms po Lietuvą akivaizdu, kad lietuvių aistra keliauti ir ragauti niekur nedingo. O gastronominio turizmo apsukos – sparčios kaip niekada.

„Stalas – geriausias socialinis tinklas. Esame išsiilgę bendravimo vienas su kitu, dalijimosi įspūdžiais ir tiesiog buvimo kitų draugijoje. Jau žinome, kaip sunku negalėti susitikti ar vakaroti tarp savo namų sienų. Gaila, kad dalis pamėgtų maitinimo įstaigų išbandymų metų neatlaikė, tačiau kita dalis duris atvėrė lankytojams su nauju entuziazmu, naujais skonių atradimais, naujose ypatingose vietose“, – pastebi tinklalaidės „Nepasėdos“ vedėjos Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė ir Gerda Butkuvienė.

Gastronominiu turizmu ypač besidominčios žurnalistės žino pavyzdžių, kad kitose šalyse net švenčiamos tam tikro tradicinio patiekalo dienos, pavyzdžiui, Švedijoje spalio 4 d. yra Nacionalinė cinamoninių bandelių diena. O štai lietuviai iki šiol neturi Nacionalinės šaltibarščių dienos, nors ši rožinė šalta sriuba cirkuliuoja lietuvių genuose.

Kad lietuviškų patiekalų istorija nėra iki galo atskleista bei žinoma visuomenei tvirtina ir profesorius Rimvydas Laužikas. Jis su kolegomis rekonstravo ir po gabalėlį atkūrė, kaip atrodė vilniečių stalas prieš 700 metų. Galbūt šią vasarą net pavyks paragauti dalelę to, kas tuomet buvo lėkštėse, – nuo jėzuitų bigoso iki Tiškevičių koldūnų ar savo kiautuose farširuotų vėžių.

Tinklalaidės „Nepasėdos“ autorės taip pat sudarė išskirtinių šios vasaros patiekalų TOP10. Jų galima paragauti įvairiose Lietuvos vietose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Utenos r., Šakių r. ir kt. Pavyzdžiui, Palangoje naujam gyvenimui prikeltos „Vilos Auska“ valgiaraštyje – net prezidentiniai pėdsakai.

„Biržų pilyje galima paragauti Dalios Grybauskaitės pyrago, Užugirio dvare Ukmergės r. – mėgstamiausių Antano Smetonos valgių. O štai „Viloje Auska“ – net keli prezidento A. Brazausko patiekalai. Virtuvės šefas Rokas Galvonas mums atskleidė, iš kur buvo gauti autentiški receptai“, – atradimais dalijasi I.Trakimaitė-Šeškuvienė ir G.Butkuvienė.

Antro tinklalaidės „Nepasėdos“ epizodo „Vasara lėkštėje: nuo sraigių kukulių iki cepelinų su žuvim. Kai kelią po Lietuvą rodo liežuvis” galima klausyti čia.

Kitos tinklalaidės, kviečiančios šią vasarą atrasti karščiausias kelionių bei atostogų vietas Lietuvoje, – LRT audiotekoje ir populiariausiose tinklalaidžių platformose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.