Naujienų srautas

Tavo LRT2016.08.06 19:42

Klausiate – atsakome. Kokiu atstumu nuo namo gali būti aviliai?

Esama bičių auginimo rekomendacijų, kurių reikėtų laikytis, norint su šiais augintiniais nesukelti problemų kaimynams. Vis dėlto, jei bitės – agresyvios, rekomendacijos nepadės. Taip sako Žemdirbystės instituto Bitininkystės sektoriaus vedėjas Jonas Balžekas  

LRT RADIJO klausytoja teiraujasi, ar reglamentuojama, kokiu atstumu nuo kaimyno teritorijos galima statyti avilius bitėms, mat jai nuo pastarųjų teko nukentėti. „Šiemet kaimyno bitės mus sugėlė“, – tikina ji. 

J. Balžekas  sako, jog tokia reglamentacija yra, tačiau kiekvienoje savivaldybėje paprastai patvirtinama individuali tvarka, todėl tokiu klausimu geriausia kreiptis į savivaldybę. 

„Savivaldybės priima savo reglamentus, nes kartais iškyla aštresnių problemų, kurias reikia išspręsti, o bendri nuostatai nelabai veikia“, – aiškina specialistas. 

Vis dėlto yra bendri nurodymai: nuo kaimyno tvoros avilys turi būti bent metro atstumu ir teritorijas turi skirti augalai ar aukštesnė tvora. 

„Geriausia – susitarti tarpusavyje. Jei bitės yra agresyvios, jas laikantis žmogus tokias turėtų išvežti, nes tai – didelis pavojus gyvybei: yra daug alergiškų žmonių, kurie mirti gali ir nuo vienos bitės įgėlimo. Aš gyvenvietėje laikau apie 30 bičių šeimų, tačiau per visą laiką dar nei vienam kaimynui nėra įgėlusi bitė“, –  tikina pašnekovas. 

Jo pastebėjimu, svarbu, kaip žmonės savo kiemuose įsikūrę ir kaip apgyvendinę bitės. „Jei apsodinta aukštais medžiais, tujomis, kurios siekia kelis  metrus, tikimybė, kad bitės sugels kaimynus, beveik nulinė. Bet jei namai ir kotedžai, kaip dabar statoma, yra namas prie namo,  o tvorelė – 1-1,5 m, tai bitės gali būti susierzinusios. Jei bitės agresyvios, sugelti gali ir 10 m spinduliu“, – aiškina J. Balžekas.

Visgi, jei susitarti su kaimynais draugiškai nepavyksta, specialistas rekomenduoja kreiptis į teismą. „Agresyvios bitės yra nesaugu, tai turėtų suprasti jas laikantis žmogus“, – kalba Žemdirbystės instituto Bitininkystės sektoriaus vedėjas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą