Tavo LRT

2021.06.17 10:49

Fokusas į moterį: LRT mediatekoje – išskirtinė trumpametražių filmų programa

LRT.lt2021.06.17 10:49

Nuo birželio 17 d. visą mėnesį LRT mediateka kviečia pasinerti į išskirtinę trumpametražių filmų programą „Fokuse: moteris dokumentikoje“ ir susipažinti su aštuoniais skirtingais moterų portretais.

Trumpametražiai lietuviški dokumentiniai filmai kviečia atrasti daugialypius moters socialinius vaidmenis, apmąstyti jų vaizdavimo ypatumus ir kelti klausimą, į kokią moterį gręžiasi bei kaip apie ją kalba lietuviškas dokumentinis kinas po nepriklausomybės atkūrimo.

Visus trumpametražius „Fokuse: moteris dokumentikoje“ filmus galima pasižiūrėti LRT mediatekoje.

Solidžią trumpametražių filmų kolekciją papildys birželio 22 dieną kino ir medijų erdvėje „Planeta“ rengiama diskusija apie moterų portretus lietuviškame dokumentiniame kine. 19.00 val. tiesioginę transliaciją bus galima stebėti ir portale LRT.lt.

Programą įkvėpė pirmosios feministinės kinotyros knygos lietuvių kalba ir Natalijos Arlauskaitės ir Linos Kaminskaitės sudarytą straipsnių rinktinė „Fokuse: moterys Lietuvos kine“.

Kviečiame susipažinti su trumpametražiais lietuviškais filmais, kuriuos iki liepos 17 dienos galima žiūrėti LRT mediatekoje:

„Už slenksčio“ (Kornelijus Matuzevičius, Diana Matuzevičienė, 27 min.). Daugelį metų praleidusi Sibiro tremtyje Damutė Gaižauskienė skambina varpais ir gyvena harmonijoje su prieštaringu ją supančiu pasauliu.

„Mano vienišos draugės“ (Giedrė Beinoriūtė, 1997, 15 min.). Ironiškai graudus dokumentine maniera nufilmuotas pasakojimas apie penkių vienišų draugių kasdienybę. Kiekviena jų turi savo atskirą vienišės pasaulį, tačiau būdamos drauge, jos papildo kompaniją savo individualiais keistumais. Turėdamos tokių pačių draugių, jos nesijaučia vienos.

„In Vogue“ (Arturas Jevdokimovas, 1999, 17 min.). Mados pasaulio užkulisiai. Arturas Jevdokimovas pasakoja: „Šitą filmą sukūrėm be jokio užsakovo, patys, „ant durniaus“. Atsimenu, kad buvo Michelis Kleinas, Nicola Trussardi, Aleksandras Vasiljevas. Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė gavo „Auksinę sagą“. Tas laikotarpis man kažkokioj migloj skendi. Su Daiva Vaitekūnaite ir Romu Dabruku ta proga įsteigėm įmonę. O gal filmą sukūrėm įmonės steigimo proga?“

„Aktas“ (Janina Lapinskaitė, 2000, 25 min.). Fotografė Snieguolė Michelkevičiūtė, dar 1977 metais pradėjusi kurti seriją „Moteris apie vyrus“, ryškiai išsiskyrė iš tuometinio meno konteksto. Jos nuotraukose užfiksuoti vyresnio amžiaus vyrų aktai. Dar ilgai menininkės kūryba buvo laikoma neįprasta ir ignoruojama. Dokumentikoje bandoma atskleisti fotografės kūrybinio proceso užkulisius bei užčiuopti menininko ir kūrybinio objekto konfliktą.

„Šeimyna“ (Rimantas Gruodis, Julija Gruodienė, 2001, 10 min.). Janina, vieniša jauna moteris, pavargusi nuo miesto šurmulio ir pasiilgusi dvasinės ramybės, apsigyveno nuošalioje sodyboje. Čia ji priglaudė kelias dešimtis pamestų gyvūnų.

„Lengvas raganavimas“ (Inesa Kurklietytė, 25 min. 2004). Nuo Krymo iki Kalifornijos Lietuvos pribuvėja Jurga Švedienė padėjo 445 kūdikiams per vandenį ateiti į Pasaulį.

„Aldona“ (Emilija Škarnulytė, 2012, 13 min.). 1986-ųjų pavasarį Aldona prarado regėjimą ir liko akla visam gyvenimui. Pasak gydytojų, jos akių nervams tikriausiai pakenkė Černobylio atominės elektrinės sprogimas. Filme stebime kasdienę Aldonos kelionę į Grūto parką, kur prisilietimas prie grublėtų neištrinamos praeities monumentų tampa atlaidus, švelnus ir išmintingas gestas.

„Kampas“ (Klementas Davidavičius, 2019, 8 min.). Lenkijos Tailandietiško kickbokso čempionatas. Treneris uždeda Beatkai apsaugas ir paruošia ją dvikovai, suskambus varpui, Beatka žengia į priekį, o trenerio akys seka kiekvieną jos veiksmą.

Filmų programą „Fokuse: moteris dokumentikoje“ pristato LRT partneriai leidykla LAPAS kartu su lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ ir „Meno avilys“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.