Tavo LRT

2016.07.12 10:20

Pasaulio įdomybės: islandų futbolininkai patenkinti ne visais savo gerbėjais

Vita Ličytė, LRT Radijo laida „Pasaulio laikas“, LRT.lt2016.07.12 10:20

Islandijos futbolo rinktinė per šias Europos pirmenybes užkariavo daugybę futbolo sirgalių ir net nesidominčių futbolu žmonių širdžių, tačiau tikrai ne visais gerbėjais yra patenkinti patys islandų futbolininkai. Islandijos futbolo asociacija pareikalavo, kad nacionalistinė Danų partija pašalintų paskutinį feisbuko įrašą, kuriame partijos atstovai rašė, kad Prancūzijai turėtų būti uždrausta žaisti čempionate dėl afrikietiškos kai kurių žaidėjų kilmės.

Partijos, susiformavusios iš neonacių judėjimo, įraše esančioje nuotraukoje prie prancūzų žaidėjų atvaizdų parašytas žodis „Afrika“, o prie islandų komandos kapitono Arono Gunnarssono atvaizdo – „Europa“. Islandų futbolo asociacija išplatino viešą pareiškimą, kad separatistinėms jėgoms vietos futbole nėra, ir atsiprašė, kad islandų komandos atvaizdas buvo panaudotas neapykantos propagandai. Islandų futbolo atstovai taip pat paragino kitus vartotojus pranešti feisbuko administracijai apie bet kokius kitus neapykantos kurstymo įrašus socialiniame tinkle.

***

Pasaulyje pirmą kartą užfiksuotas miegantis didysis baltasis ryklys. Iki šiol šių plėšrūnų tyrinėtojai nežinojo, kaip rykliai ilsisi, ypač dėl to, kad jie turi nuolatos judėti, kitaip nebus palaikomas kvėpavimas. Naują faktą apie baltojo ryklio poilsį pavyko užfiksuoti naudojant modernias robotizuotas povandenines kameras. „Discovery“ kanalo komanda artėjant saulėlydžiui prie Meksikos krantų sekė baltojo ryklio patelę Emmą.

Dienos šviesoje rykliai dažniausiai plaukioja giliuose vandenyse, o temstant artėja prie krantų. Apie pusę devynių vakaro Emmos nasrai lėtai atsivėrė, kūnas tarsi sustingo ir ji judėjo daug lėčiau nei įprastai. Būtent tai, kaip mokslininkai spėja, atrodo ryklio poilsis. Rykliai negali visiškai sustoti plaukti, kitaip vanduo nustotų tekėti per žiaunas, rykliai nebegalėtų plūduriuoti, tad uždustų ir „paskęstų“.

***

2008–2013 m. JAV galėjo būti išleista maždaug 200 mln. dolerių neapykantai ir baimei skatinti musulmonų atžvilgiu. Tokias išvadas skelbia Amerikos ir islamo santykių taryba kartu su Berklio universitetu. Anot tyrimo atstovų, viešojoje erdvėje yra asmenų, kurie tvirtina esantys islamo ekspertai, bet iš tiesų tokie nėra ir tik veikia tam tikroms suinteresuotoms grupėms, o dėl islamofobijos kurstymo uždirba milijonus.

Tokie ekspertai nuolatos randa progą pasisakyti, kad musulmonai nepriklauso amerikiečių bendruomenei ir niekada netaps visuomenės dalimi. Pastebima, kad pastaruoju metu dėl neapykantos kurstymo daugėja išpuolių prieš musulmonų bendruomenę – vien Floridoje išpuolių prieš mečetes ir grasinimų nužudyti padaugėjo 500 proc.

***

Nepriteklių prispausti venesueliečiai, tiksliau – venesuelietės, užplūdo kaimyninės Kolumbijos pasienio miestą Kukutą. 500 išalkusių moterų iš Venesuelos Urenjos miesto kirto Kolumbijos sieną. Prasiveržusios pro Nacionalinės gvardijos gyvąją užtvarą, nepaisydamos teisinių apribojimų, jos pasiekė prekybos centrus, iš kurių iššlavė tualetinį popierių, miltus, aliejų ir kitus produktus, kurių nebeįmanoma rasti gimtosios Venesuelos parduotuvėse.

Viena iš desperacijos apimtų moterų žurnalistams pasakojo, kad namuose visiškai nėra ko valgyti, vaikai nuolatos alkani, trūksta praktiškai visko. Už prekes Kolumbijoje moterys sumokėjo apie dešimt kartų daugiau, nei būtų išleidusios Venesueloje, tačiau čia tiesiog nėra ko pirkti. Užsitęsusią krizę šalies prezidentas aiškina kaip kitų jėgų karą prie socialistinę vyriausybę.

***

Honkongo paplūdimius praėjusią savaitę pasiekė rekordinis kiekis šiukšlių. Reguliariai jūros išmetamos šiukšlės Honkongo pakrantėse jau seniai nėra naujiena, tačiau dabartiniai mastai nustebino daugelį. Paplūdimiai, kur paprastai žaidžia vaikai, buvo tiesiogine to žodžio prasme užversti daugiau nei metro storio šiukšlių sluoksniu, daugiausia tarp jų buvo plastikinių pakuočių. Įvairių pakuočių, butelių etiketės išduoda, kad didžioji dalis šiukšlių atplaukė iš Kinijos.

***

Mokslininkai perspėja, kad, gydytojams neatsakingai ir gausiai išrašant antibiotikus siekiant išgydyti aknę, ši odos būklė gali dar labiau paaštrėti. Britų dermatologų asociacijos tyrėjai teigia, kad pacientui labai ilgai, pavyzdžiui, kelerius metus, naudojant antibiotikus, aknės sukėlėjai gali priprasti prie vaistų ir ligą gali būti dar sudėtingiau išgydyti. Britų dermatologai teigia, kad, jeigu aknė nepraeina po trijų mėnesių antibiotikų vartojimo, reikia ieškoti kitų būdų ligai gydyti.

***

Praėjusią savaitę trys buvusios „Spice Girls“ narės Geri Halliwell, Mel B ir Emma Bunton pranešė, kad artimiausiu metu vėl susiburs ir surengs specialių koncertą grupės 20-mečiui paminėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt