Tavo LRT

2016.07.12 10:30

„Nacionalinė ekspedicija: Nemunu per Lietuvą“ antradienį grįžta į Kauną

Projekto „Nacionalinė ekspedicija: Nemunu per Lietuvą“ dalyviai dvi savaites keliavo ir gyveno pagal autentiškus projektus atkurtose venterinėse valtyse, lankydami Lietuvai istoriškai ir kultūriškai svarbias vietas. O antradienio vakarą 39 žmonių įgula savo kelionę baigs Kaune, Pažaislyje.  

Įgula keliavo specialiai ekspedicijai pagamintomis venterinėmis valtimis „Vytis“ ir „Rusnietis“, kurias atkūrė Rusnės laivadirbys Simas Knapkis.

Komandai teko išverti ir alinančius karščius, ir kelionės metu užklupusius škvalus, tačiau sutikti žmonės ir patirti įspūdžiai neleido abejoti, kad tai – viena iš unikaliausių patirčių įgulos narių gyvenime.

„Manau, kad dalyvavimas nacionalinėjė ekspedicijoje yra gyvenimo dovana. Labai džiaugiuosi, kad čia esame. Pagrindinis mano ginklas – smalsumas, juo naudodamasis stengsiuosi išpešti kuo daugiau smagumo ir žinių žmonėms, kurie žiūri televiziją“, – dar prieš ekspedicijos pradžią sakė Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

20 val. vyksiančiose sutiktuvėse dalyvaus bei karštais įspūdžiais dalinsis ekspedicijos vadovas Alfredas Bumblauskas bei įgulos nariai: etnomuzikologė Zita Kelmickaitė, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, lenktynininkas Benediktas Vanagas, keliavęs kartu su sūnumi Nojumi, atlikėjas G. Liaudanskas – Svaras, jau antrus metus iš eilės plaukęs su sūnumi Mykolu bei kariškis Arūnas Valinskas jaunesnysis.

Pernai projekto įgula įspūdingą žygį pradėjo Kaune ir Nemunu plaukė iki pat Klaipėdos, o šįmet buvo tiriama kita upės atkarpa – ekspedicija prasidėjo Nemuno ištakose Baltarusijoje ir finišuos Kaune.

Be to, pernai ekspedicijos dalyvių buvo 26, šiemet – 39. Padidėjo ne tik kūrybinė grupė, bet ir planuojamų laidų skaičius. Praėjusiais metais vietoj planuotų 8 laidų buvo rodyta 12. „Šiemet planuojame mažų mažiausiai 16 laidų“, – žadėjo idėjos autorius E. Jakilaitis.

„Man, kaip istorikui, atradimų šioje kelionėje buvo nemažai. Plaukėme per mažai Lietuvai žinomą Nemuno dalį“, – paskutinę ekspedicijos dieną kalbėjo istorikas A. Bumblauskas. Jam antrino ir E. Jakilaitis, sakydamas, kad kelionė buvo nelengva dėl alinančio karščio ir užklupusių liūčių, tačiau labai įspūdinga.

„Mūsų kūrybinė komanda dažniausiai skildavo į kelias grupes, nes norėjome aplankyti labai daug vietų. Viena grupės dalis plaukdavo laivais, kita išlipdavo į krantą ir važiuodavo automobiliu apžiūrėti nutolusių nuo Nemuno objektų, dar kiti dalį kelio įveikė pėsčiomis. Taip taupydavome laiką ir vienu metu filmuodavome net trijose vietose.

O laivai su savo kapitonais praplaukė visą Nemuną ir mūsų ekspedicija bus viena iš nedaugelio, praplaukusi beveik tūkstantį kilometrų Nemunu per kelerius metus“, – kalbėjo ekspedicijos sumanytojas E. Jakilaitis.