Tavo LRT

2016.07.28 12:11

Ką daryti, kad saulėje įkaitusiame automobilyje nekiltų pavojus sveikatai

Rasa Pekarskienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2016.07.28 12:11

Valandą saulėje stovėjusio automobilio salone temperatūra gali siekti net 56 °C , o tai kelia didelę grėsmę gyvybei, LRT RADIJUI sako Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Žydra Ikamienė. Be to, priduria ji, karštis pavojingas ne tik vaikams ar gyvūnams, bet ir vairuotojams, todėl sėsti į įkaitusį automobilį neturėtų ir jie.

– Europos šalyse fiksuojamos vaikų mirtys po to, kai tėvai juos palieka automobilyje ilgesniam laikui. Kadangi mažų vaikų kūno termoreguliacija dar netobula, jiems itin sunku ištverti karštį, kuris vasaros dieną automobilio salone gali būti labai didelis?

– Mažamečių vaikų nereikėtų net trumpam palikti be priežiūros – nei automobilyje, nei kur kitur, nes tai yra nesaugu. Visgi tai aktuali tema, tad norėčiau pradėti nuo JAV mokslininkų tyrimo. Klimatologai tyrė, kokia temperatūra būna palikto stovėti saulėje automobilio salone. Tyrimo rezultatai buvo vienareikšmiai – net per trumpą laiką automobilio salonas labai prikaista ir vaikai, uždaryti jame, rizikuoja savo sveikata.

Buvo atliktas tyrimas su pilkos spalvos automobiliu, kurio ir sėdynės buvo pilkos. Automobilis buvo paliekamas saulėje ir žiūrėta, per kiek laiko salone pakyla temperatūra. Kai lauko temperatūra – 30 °C ir automobilis stovi saulėkaitoje, temperatūra jo viduje siekia 34 °C. Po 10 minučių ji pakyla iki 37°C , po pusvalandžio – jau 46 °C, o tai jau gyvybei pavojinga temperatūra. Po valandos ji gali siekti net 56 °C. Tamsios spalvos automobiliai su tamsios spalvos salonais įkaista dar labiau.

– Ar rodiklis turėtų būti oro temperatūra ar saulė?

– Kadangi šnekame apie vasarą, mūsų kraštuose rodiklis yra saulė. Žinoma, svarbi ir oro temperatūra. Galima apibendrinti, kad pagrindinis rodiklis yra laikas, kurį automobilis stovi saulėje.

– Ar jūsų pateiktas pavyzdys turėtų būti signalas, kad net ir kelioms minutėms palikti vaiką automobilyje yra pavojinga?

– Taip. Net jei aplinkos temperatūra yra neaukšta, šviečiant saulei automobilio vidus vis vien gali kaisti tiek, kad buvimas jame kels pavojų tiek sveikatai, tiek gyvybei.

– Kaip reikėtų išvėdinti automobilio saloną, jeigu jame nėra kondicionieriaus?

– Prieš važiuojant iš karto nesėsti ir nevažiuoti – reikėtų atidaryti visas dureles ir išvėdinti saloną. Ekspertai teigia, kad aukšta temperatūra neigiamai veikia vairuotojo koncentraciją, fizinę būklę, o tai padidina nelaimingo įvykio riziką.

– Kaip galima būtų apsaugoti mašinos saloną nuo karščio ir tiesioginių saulės spindulių?

– Automobilį statyti reikėtų tinkamoje vietoje. Jei yra galimybė, laikykite jį pavėsyje. Jei tokios galimybės neturite, pastatykite taip, kad saulė labiau šviestų į automobilio galą, o ne priekį. Temperatūra tuomet nebus tokia varginanti. Taip pat yra visokių būdų, kaip apsaugoti automobilio saloną nuo pernelyg didelio įkaitimo. Vakarų šalyse yra populiari automobilio apsauga nuo saulės – iš folijos pagaminti išsiskleidžiantys skydai, kuriuos galima uždėti automobilio priekyje ar toje pusėje, kur labiau šviečia saulė. Tokiu būdu apsaugomas salonas.

– Koks yra šilumos smūgio poveikis? Ką jaučia žmogus, patyręs šilumos smūgį?

– Šilumos, arba saulės, smūgis, yra rimčiausia perkaitimo komplikacija. Šis smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nesugeba išgarinti šilumos ir kūno temperatūra ima sparčiai kilti. Požymiai: aukšta kūno temperatūra, paraudusi, karšta ir sausa oda. Pabrėžiu sausą odą, nes kol kūnas prakaituoja, tol dar sugeba saugotis nuo karščio. Kiti požymiai yra dažnas ir stiprus pulsas, tvinkčiojantis galvos skausmas, pykinimas, dezorientacija, nerimas, sąmonės pritemimas, gali ištikti net traukuliai.

– Kaip padėti žmogui, kurį ištiko šilumos smūgis?

– Pirmiausia reikia žmogų išvesti ar išnešti iš tos vietos, kur yra karšta. Jei esama patalpoje, reikia nešti į lauką, į pavėsį, kur yra judantis oras ir kur nėra tiesioginių saulės spindulių. Iš karto reikėtų smūgį patyrusį žmogų kuo skubiau vėsinti – apšlakstyti jį vandeniu ar uždengti audeklu, suvilgytu šaltame vandenyje.

Be abejo, labai svarbu duoti gerti kuo daugiau skysčių, nes toks žmogus jau yra daug jų praradęs. Jei žmogui prasidėję traukuliai, duoti gerti nereikėtų, taip pat negalima nieko kišti į burną. Jeigu jis vemia, reikia pasukti šonu, kad neužspringtų. Suteikus pirmąją pagalbą, reikia nedelsiant kreiptis į medikus.

– Aukšta temperatūra automobilio viduje pavojinga ir gyvūnams?

– Taip, nes kartais atrodo, kad vaikus mes prisimename, o štai gyvūnėlis pasėdės kur nors gale, kol mes nubėgsime į parduotuvę. Tačiau tuo metu staigiai kylantis karštis automobilio salone gali pakenkti ir gyvūno gyvybei. Todėl geriausia arba gyvūną vestis kartu, arba, jei neturite galimybės, visai niekur neiti.

– Kaip elgtis, jei matome, kad mašinoje yra vaikas ar gyvūnas? Gal reikėtų skambinti specialiosioms tarnyboms?

– Be abejonių. Žinoma, galima stovėti ir laukti, kol kažkas ateis, bet niekada nežinai, kada bus prisiminta, kad jau laikas grįžti, kad paliktas vaikas ar šuniukas. O po to gali būti vėlu. Tokiu atveju tikrai reikia skambinti bendraisiais pagalbos telefonais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt