Tavo LRT

2021.05.13 10:29

Elena į Turkiją persikėlė su sąlyga, kad jos vaikai kalbės lietuviškai

LRT.lt2021.05.13 10:29

Gimtąjį Vilnių be proto mylinti Turkijos lietuvė Elena Malašauskaitė meilę gimtinei skiepija ir savo dukroms. Moteris atvira, niekada nebūtų pasirinkusi išvykti, jeigu ne čia sutiktas vyras. Net ir po vestuvių Elena stengėsi padaryti viską, kad galėtų grįžti į tėvynę, vis tik likimas susidėliojo ne pagal jos norus. „Grįžom į Lietuvą po 2008 metų sezono, tačiau dėl pasaulinės krizės įsitvirtinti čia nepavyko. Vyras atgal į Turkiją išvyko pirmas, o paskui ir aš“, – pasakos Elena LRT TELEVIJOS laidoje „Širdyje lietuvis“ ketvirtadienį 21.30 val.

Persikėlusi gyventi į Turkiją Elena savo vyrui iškėlė vienintelę sąlygą: šeima turėjo įsikurti tokioje vietoje, kur gyventų daug užsieniečių ir nebūtų radikaliai musulmoniškų kaimynų. Ji atvirai sako bijojusi pasmerkimo, kad atrodo kitaip nei vietinės moterys. Tačiau dabar jaučiasi turinti pakankamai laisvių. „Tarkim, sugalvoju susitikti su drauge, į Alaniją nuvažiuoti, kol mano vaikai mokykloje, ar dalyvauti bendruomenės renginyje, man nereikia atsiklausti. Tiesiog man tai normalu, vyras tą supranta“, – pasakoja dešimt metų šioje šalyje gyvenanti lietuvė.

Moteris atvira – noras jungtis prie lietuvių bendruomenės atsirado ne iš karto. Pirmuosius keletą metų ji stipriai domėjosi vietine kultūra, stengėsi pažinti turkų papročius ir gyvenimo būdą. O tada kažkas atsitiko ir ji pajautė didžiulį lietuvybės trūkumą. Norėjosi surasti mūsų kalba kalbančių draugų. „Dar svarbiau tai tapo, kai gimė vaikai. Prisiekiau, kad jie kalbės lietuviškai ir kuo daugiau žinos apie savo mamos ir senelių šaknis“, – sako netrukus su bendramintėmis ir lietuvišką mokyklėlę įkūrusi Elena.

Elena džiaugiasi, kad jos pastangos nenueina veltui – nors mergaitės niekada nėra gyvenusios Lietuvoje, apie mūsų šalį jos žino ne mažiau, nei bendraamžės Vilniuje ar Kaune. Nors nuolatinės būstinės lietuviška mokyklėlė neturi, Elena sako, kad suranda labai daug prijaučiančių rėmėjų, kurie padeda puoselėti šią, pelno nesiekiančią organizaciją. Net ir pandemija nesustabdė lietuvių moterų iniciatyvos – pamokėlės ir susitikimai su Turkijoje gyvenančiais mažaisiais lietuviukais dabar tęsiasi internetu.

Taip pat laidoje:

Jungtinėje Karalystėje nuo juodžiausių darbų iki stulbinamos karjeros aukštumų užkopęs Benas tuštumą viduje užpildė tik grįžęs į Lietuvą. Dabar čia parvykti vilioja ir kitus tautiečius.

Prieš 30 metų Lietuva susižavėjęs Amerikos lietuvis Tadas Vizgirda čia priviliojo jau ne vieną investuotoją. Lietuva, anot jo, didžiulių galimybių šalis.

18 ekspedicijų ir daugiau nei 200 dalyvių. „Misija Sibiras“ – stabdoma, tačiau savo užduotį įvykdė.

Dubajuje verslą kuriantis Dainius ne tik padeda vargstantiems, bet ir užkrečia juos meile Lietuvai.

Aktualios publicistikos laidą „Širdyje lietuvis“ žiūrovai gali stebėti kiekvieną ketvirtadienį 21.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Visas laidas galima rasti LRT.lt mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.