Tavo LRT

2021.05.07 10:35

Paskelbti LRT žodžio ir posakio rinkimų nugalėtojai

LRT.lt2021.05.07 10:35

LRT savo žiūrovus, klausytojus bei skaitytojus kvietė prisiminti per pastaruosius metus LRT televizijos ar radijo eteryje išgirstus, portale LRT.lt perskaitytus neįprastus, įdomius, naujus, šmaikščius ar netikėtų reikšmių įgavusius žodžius ir posakius ir siūlyti juos iki balandžio 21 d., o iki gegužės 6 d. portale LRT.lt balsuoti už labiausiai patikusius. Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga skelbiami LRT žodžių ir posakių rinkimų nugalėtojai.

LRT komisijos nuomone, šiemet LRT žodis yra „skieptikas“, LRT posakis – „dovanotam keliukui į sąmatą nežiūri“. Visuomenės nuomonė nesutapo su komisijos išrinktaisiais – ji pirmą vietą skyrė žodžiui „moteriausybė“, o labiausiai patikęs posakis – „prezidentas Nuosėda“. Visi komisijos bei visuomenės žodžiai ir posakiai nugalėtojai buvo išgirsti per LRT TELEVIZIJĄ transliuojamą politinę satyros humoro laidą „Dviračio žinios“.

„Jau ketvirtus metus organizuojame LRT žodžio ir posakio rinkimus, kuriais norime paskatinti visuomenę domėtis viešosios kalbos vartosenos reiškiniais ir juos fiksuoti. LRT laidos labai skirtingos, vienose gausu liaudiškų posakių, kitose – politikos terminų, dar kitose – su technologijomis susijusių žodžių. Iš tokio aruodo pasiūlyta įdomių, naujų, neįprastų, o daugiausia – linksmų, humoristinių žodžių, posakių. Šių metų rinkimai išskirtiniai tuo, kad didžiausia dalis žodžių ir posakių susiję su šiandienos aktualijomis – koronavirusu ir pandemija“, – sako LRT Kalbos kultūros skyriaus redaktorė ir LRT žodžio ir posakio rinkimų organizatorė Lina Smolskienė.

LRT žodžio ir posakio rinkimuose šiemet buvo pasiūlyta ir tokių LRT eteryje išgirstų, portale LRT.lt perskaitytų žodžių bei posakių: „vakcinadienis“, „darbostogos“, „pusantros Verygos“, „aštriavalgystė“, „petys už laisvę gyventi“, „skiepadienis“, „pažeida“, „makmamytelis“, „geriau pensininkas prie urnos negu į urną“, „jau aplink lūpas prasideda barkodas“.

Praėjusiais metais LRT žodžių ir posakių rinkimuose gyventojai išrinko LRT žodį „koronė“, kurį ištarė Edita Mildažytė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, o metų posakiu tapo frazė „ateis laikas, ir mes nusiimsime kaukes“, kuri skambėjo COVID-19 pasekmių mažinimo fondo socialinėje reklamoje, transliuotoje per LRT. Komisijos LRT žodis – „šimonėda“, o LRT posakis – „dėl vieno banano neikite į parduotuvę“. 2018–2019 metais LRT žodžio titulą pelnė „melagiena“, o LRT posakiu išrinkta frazė „Nemira, come on“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.