Tavo LRT

2016.06.18 11:00

Visuomenės apklausa: liberalų nuosmukis naudingiausias Tėvynės sąjungai

Gabija Narušytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.06.18 11:00

Vienai populiariausių Lietuvos partijų tapus krizine partija, daugiausia naudos gavo Tėvynės sąjunga, LRT RADIJUI sako bendrovės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys. Jo teigimu, Liberalų sąjungos reitingai krito beveik pustrečio karto ir partija atsidūrė ties išėjimo į Seimą riba. O Tėvynės sąjunga nuo atėjusių balsuoti dabar gautų maždaug 17 proc. – tokio įvertinimo jie neturėjo bent jau ketverius metus.

– Tai pirma apklausa po Liberalų sąjūdį sukrėtusio skandalo. Kaip pakito būtent šios partijos reitingai?

– Šios partijos reitingas dramatiškai pasikeitė. Skaičiuojant vertinimus nuo visų gyventojų, gegužės mėnesį jie turėjo 8,9 proc., o dabar – 3,6 proc. Nuo atėjusių balsuoti gegužės mėnesį jie gavo 13,6 proc., o dabar – 5,5 proc. Tai didžiulis šuolis ir jie yra ties išėjimo ar įėjimo į Seimą riba. Situacija faktiškai pasikeitė per vieną dieną ir viena populiariausių partijų tapo krizine partija.

– Ar yra buvęs toks dramatiškas pokytis anksčiau?

– Tokio staigaus, tiesą pasakius, nepamenu. Tam tikri įvykiai veikia, pavyzdžiui, kai Viktoras Uspakichas buvo išvažiavęs į Rusiją, mažėjo Darbo partijos populiarumas, bet tai neįvyko per tokį trumpą laiką.

O dabar stebėtinai didelis šuolis ir tai rodo, kad vis dėlto rinkėjai yra jautrūs visokioms tokioms istorijoms. Buvo visokių minčių, tiesą pasakius, galvojau, kad reitingai turėtų sumažėti, bet juk ne vienas žmogus yra toje partijoje, jų yra daugiau ir ideologija yra, bet įvykiai iš esmės pakeitė situaciją.

– Kokią dabar poziciją užima buvęs lyderis Eligijus Masiulis?

– Dabar E. Masiulis nebereitinguojamas, nes neturi atitinkamų pareigų, bet mes jį įtraukėme iš smalsumo. Balandžio mėnesį palankiai jį vertino dar 43 proc., o dabar – 11 proc. Be to, labai padaugėjo neigiamų vertinimų – iki 57 proc. Taigi jis šiuo metu vienas nepopuliariausių politikų Lietuvoje.

– Kiek šis skandalas, supurtęs Liberalų sąjūdį, pakoregavo kitų partijų reitingus?

– Visiems atiteko po truputį, bet labiausiai – Tėvynės sąjungai. Nuo atėjusių balsuoti jie gautų maždaug 17 proc. – bent jau ketverius metus nieko panašaus nebuvo. Šiek tiek atiteko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai – 21 proc. Socialdemokratams nieko neatiteko. Už kitas partijas ir judėjimus taip pat padaugėjo norinčių balsuoti.

– Kaip dabar rikiuojasi partijos?

– Nuo atėjusių balsuoti Socialdemokratų partijai atiteko 24–25 proc., Valstiečių ir žaliųjų sąjungai – apie 20 proc., Tėvynės sąjungai – apie 17 proc. Darbo partijai – 12,5 proc., partijai „Tvarka ir teisingumas“ – 9,5 proc., Liberalų sąjūdžiui – 5,5 proc. Visos partijos įveikia 5 proc. barjerą.

– Kokiais politikais visuomenė pasitiki labiausiai? Kokie pokyčiai pastebimi?

– Dalia Grybauskaitė vėl yra pirmoje vietoje pagal visus galimus rodiklius, t. y. pagal palankių vertinimų dydį, pagal palankių ir nepalankių vertinimų skirtumą ir atvirame klausime, kas geriausiai atstovauja jūsų interesams. Kurį laiką tą poziciją ji buvo užleidusi Sauliui Skverneliui.

Šiuo metu jis nereitinguojamas, nes nebėra ministras ar partijos vadovas, bet į sąrašą taip pat iš smalsumo įtraukėme. S. Skvernelio rezultatas aukštas, bet šiek tiek mažesnis negu D. Grybauskaitės.

Po D. Grybauskaitės yra Algirdas Butkevičius (44 proc.), Ramūnas Karbauskis (42 proc.), Visvaldas Matijošaitis, Linas Linkevičius, Juozas Olekas.

– Taigi didesnių pokyčių nėra?

– Sakyčiau, ne. Tėra tam tikri svyravimai, kurie gali nulemti, ar asmuo bus antras, ar trečias. Dar galima paminėti Valentiną Mazuronį – pirmą kartą jo balansas neigiamas. Prieš metus, kai buvo ministru, jis buvo vienas populiariausių Lietuvos politikų.

– Vertinant pasitikėjimą institucijomis, ar ugniagesiai gelbėtojai išlaiko populiarumą?

– Ugniagesiai, kaip visada, surinko 90 proc. Pasitikėjimas policija sumažėjo 4 procentiniais punktais. Įdomu, kad vėl padidėjo pasitikėjimas prokuratūra: šiuo metu ja pasitiki 30 proc., nepasitiki 21 proc. Tai aukščiausias rezultatas per matavimų laikotarpį. Galima spėti, kad tai susiję su bylomis, STT veikla ir politikų kedenimu. Teismai nepakilo – jie turi neigiamą balansą.

Apklausa atliekama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt