Tavo LRT

2016.06.14 13:54

Kultūros pasaulio įdomybės: į sceną grįžta garsiausias pasaulio burtininkas

Praėjus penkeriems metams nuo paskutinio Hario Poterio filmo pasirodymo, bene garsiausias istorijoje burtininko personažas grįžta, tačiau ne į televizijos ekranus, o į Londono teatro sceną. Spektaklyje bus atverstas naujas Hario Poterio gyvenimo skyrius – jis bus tapęs tėvu ir Magijos ministerijos tarnautoju, o istorija suksis apie jo sūnų.

Pirmosios spektaklio „Haris Poteris ir prakeiktas vaikas“ peržiūros įvyko praėjusią savaitę, o spektaklio premjera numatyta liepos pabaigoje.

Būsimas dviejų dalių spektaklis jau dabar vadinamas dešimtmečio renginiu, ir vargu ar jam prireikės kritikų vertinimų. Bilietai į liepos 30 d. įvyksiančią spektaklio premjerą, kaip ir į visus po to paskelbtus pasirodymus, jau seniai išparduoti. Bilietų kainos į spektaklius perpardavinėtojų svetainėse yra milžiniškos.

Nesvarbu, ką pasakys kritikai po premjeros, socialinėje žiniasklaidoje šis spektaklis ir aštunta knyga jau dabar sulaukė milžiniško pasisekimo. Dieną po premjeros, liepos 31-ąją, pasirodysianti Hario Poterio knyga interneto svetainėse jau dabar vertinama aukščiausiais reitingais, nors knygos turinys nėra atskleistas.

Kol kas Hario Poterio kūrėjai neatskleidžia daug detalių apie spektaklio turinį. Daugiausia kalbų kilo tik dėl aktorių komandos, mat pagrindinius vaidmenis spektaklyje atlieka ne Hario Poterių filmų žvaigždės, nes spektaklio veiksmas nukelia 19 metų į priekį.  

Nors aštuntos „Hario Poterio“ dalies – „Haris Poteris ir Prakeiktas vaikas“ – idėja yra J. K. Rowling fantazijos vaisius, šįkart veikalą rašo ne ji pati – šis darbas patikėtas garsiam scenaristui Jackui Thorne`ui. Vis dėlto Hario Poterio personažą sukūrusi J. K. Rowling aktyviai dalyvauja tiek kuriant scenarijų, tiek spektaklį.

Knygos, filmai, suvenyrai, pramogų parkai, o dabar spektaklis – beveik 20 metų burtininko Hario Poterio personažas išliko fenomenaliu reiškiniu. Hario Poterio vardas išgarsino jo kūrėją J. K. Rowling, kurios pelnas, žurnalo „Forbes“ duomenimis, siekia 1 mlrd. dolerių. 2007 m. „Harward Business Review“ Hario Poterio personažą įvertino kaip genialų pavyzdį produkto, kuris subrendo kartu su savo vartotojais, kas užtikrino Hario Poterio populiarumą tarp drauge su Hariu Poteriu užaugusių skaitytojų.

Pirmoji knygos apie burtininką dalis „Haris Poteris ir Išminties akmuo“ pasirodė dar 1997 m., o ketvirtoji knyga „Haris Poteris ir Ugnies Taurė“ J. K. Rowling atnešė didžiausią pripažinimą. Knygų pardavimai padvigubėjo, jos pripažintos tarptautiniais bestseleriais. Istorijos apie Harį Poterį išverstos į 73 kalbas, parduota maždaug 450 mln. knygų kopijų.  

EK nusprendė gelbėti Bendrijos jaunimo orkestrą

Atrodo, kad Europos Sąjungos lyderiai nusprendė išgelbėti ES jaunimo orkestrą, tad jis tęs savo veiklą. Gegužę paaiškėjo, kad šiam perspektyvių Europos jaunuolių orkestrui nuo rugsėjo nebebus teikiamas finansavimas, tad orkestrui neliko nieko kita, kaip tik paskelbti apie nutraukiamą veiklą. Tačiau paskutinę minutę Europos Komisijos vadovas Jean-Claude`as Junckeris paprašė EK narių ir Europos Parlamento surasti ir priimti skubų sprendimą, kad orkestras galėtų gyvuoti. Finansavimas, kaip pabrėžė J.-C. Junckeris, įveikus biurokratines procedūras, orkestrui buvo rastas mažiausiai 2016–2017 m.

Galbūt paskutinės minutės sprendimas ir nebūtų buvęs priimtas, jei ne susivienijusi muzikantų bendruomenė, kuri socialiniuose tinkluose išreiškė palaikymą ES jaunimo orkestrui ir, naudodama žymą #SaveEUYO, ragino ES remti orkestrą. Kita dalis muzikantų surengė pasirodymus Paryžiaus, Berlyno, Zagrebo, Atėnų, Amsterdamo ir kitų miestų gatvėse ar orkestrų salėse  ir, grodami ES himną, tarsi bandė priminti, kad jau ilgai veikiantis ir Europos vertybes propaguojantis orkestras reikalingas visai Bendrijai ir muzikos pasauliui.

ES jaunimo orkestras buvo įkurtas 1976 m. Jame groja ir tobulėja 140 talentingų jaunų muzikantų iš visų 28 ES šalių. Orkestrui vadovavo pasaulinio garso dirigentai, tokie kaip Danielis Barenboimas, Leonardas Bernsteinas ir Simonas Rattle`is.

ABBA atgimė tik trumpam

Pirmą birželio savaitgalį Stokholme po 30 metų pertraukos vėl į sceną lipo visi keturi legendinės grupės ABBA nariai. Grupė daug ką nustebino pasirodžiusi privačiame renginyje, skirtame prisiminti prieš 50 metų įvykusios grupės narių Bjorno Ulvaeuso ir Benny Andressono pažintį.

Nors kol kas internete nepasirodė ABBA`os narių dainos vaizdo įrašų, socialiniuose tinkluose tokio pasirodymo nesitikėję gerbėjai išplatino žinutę, kad ABBA bent jau trumpam vėl kartu ir keturiese atliko dainą „The Way Old Friends Do“.

Pasak LRT radijo bendradarbės Švedijoje Vaidos Meidutės-Strazdauskienės, maždaug 300 svečių pasirodę ABBA`os nariai tvirtina, kad tai buvo vienintelis jų pasirodymas ir apie grupės atgimimą kalbėti ne verta.

„ABBA tiesiog surengė šventę privataus vakarėlio svečiams. Tai buvo vienintelis ir greičiausiai paskutinis pasirodymas, nes atlikėjai yra atsisakę įvairiausių progų. Pats Švedijos karalius yra kvietęs juos atlikti nors vieną dainą per kažkokias iškilmes. Jie atsiprašo ir atsisako tokių progų – lipti į sceną jie tikrai nebežada“, – kalba V. Meidutė-Strazdauskienė.

1972 m. gimusi ir visame pasaulyje išgarsėjusi muzikos grupė gyvavo kiek daugiau nei dešimtmetį. ABBA per savo karjerą pardavė maždaug 380 mln. garso įrašų. 1974 m. ABBA Švedijai padovanojo pirmąją pergalę „Eurovizijoje“ – jie atliko dainą „Waterloo“ ir taip pelnė pasaulinę šlovę.