Naujienų srautas

Tavo LRT2016.06.11 16:48

Kultūrologas: Lietuvos radijo istorijos pakankamai nežinome

Šį sekmadienį bus minimos 90-osios Kauno radijo stoties įkūrimo metinės. Pirmoji lietuviška radijo transliacija įvyko 1926 m. birželio 12 d. Bene daugiausia nuopelnų už tai priskiriama jaunam inžinieriui, Lietuvos kariuomenės karininkui Alfonsui Jurskiui. Tiesa, anot kai kurių istorijos tyrinėtojų, apie šį radijo pradininką ir Lietuvos radijo istoriją apskritai pakankamai dar nežinome.

Kauno radijo stoties įkūrėjo dukra Snieguolė Jurskytė-Akstinienė teigia, kad studijų Sankt Peterburge metu jos tėvas gavo žinių apie tuo metu dar naują radiotechnikos sritį ir tai, anot jos, nulėmė tolimesnį A. Jurskio susidomėjimą radiju. Po sugrįžimo į Lietuvą 1919 m., vėliau A. Jurskis buvo išsiųstas tobulintis į Paryžių, ten gavo radijo inžinieriaus diplomą ir 1924 m. buvo pakviestas dirbti Eifelio bokšte. Ten toliau tobulino radiotechnikos žinias.

Po kiek laiko A. Jurskis sugrįžo į Kauną, kur ėmė vadovauti savo įsteigtai radijo laboratorijai, o nuo 1926 m. gegužės tapo Kauno radijo stoties viršininku. S. Jurskytės-Akstinienės teigimu, buvo tikimasi, kad su savo žiniomis jis padės sutvarkyti tuo metu dar naują ir todėl ne itin sklandžią radijo veiklą.

Dominykas Akstinas, istoriografijos apie A. Jurskį rinkėjas, teigia, kad nei radijo pradžios, nei bendros jo istorijos pakankamai dar nežinome. O buvo, anot jo, ir skaudžių istorijos puslapių.

„Švenčiame radijo 90-metį. Įvairios programos, labai gerai. Bet ar prisiminame, kad laisvos respublikos Lietuvos radijas, įkurtas A. Jurskio, buvo laisvas tik apie 15 metų. Vėliau ilgi okupacijos metai. <...>  Lietuvai padaryta didelė žala. A. Jurskis dar okupacijos pradžioje pastebėjo, kad ta žala daroma“, – pažymi D. Akstinas.

Istoriografijos apie A. Jurskį rinkėjas tuo pačiu džiaugiasi, kad naujos kartos radijo žurnalistai rodo entuziazmą ir susidomėjimą šią sritimi.

„Džiaugiuosi radijo žurnalistais, su kuriais bendravome. Džiaugiuosi tais jaunaisiais, kurie dega A. Jurskio entuziazmu ir meile radijui ir Lietuvai“, – teigia D. Akstinas.

Plačiau apie tai – įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą