Tavo LRT

2016.05.31 17:10

Savaitraštis „Kalba Vilnius“: rojaus laikai ir profesinė mokykla

Minint LRT RADIJO devyniasdešimtmetį, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“ prisimena prieš 60 metų pradėtą ir iki 2000 metų leistą Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos savaitraštį „Kalba Vilnius“.    

Prisiminimais dalijasi ilgametė „Kalba Vilnius“ žurnalistė, rašytoja Audronė Urbonaitė bei paskutiniais savaitraščio metais vyriausiąja redaktore dirbusi Jolanta Miškinytė. 

A. Urbonaitė dirbti į redakciją atėjo 1978 m. „Pirmas sakinys, kurį išgirdau iš labai ironiško žurnalisto Andriejaus Steponavičiaus: atėjai labai vėlai, nes reikėjo ateiti Povilo Pukio laikais. Jis buvo legendinis redaktorius, be galo nestandartinis“, – prisimena pašnekovė. 

Ji tikina, kad „Kalba Vilnius“ buvo labai liberalus leidinys: „Leido sau perspausdinti tų vadinamųjų socialistinių šalių – lenkų žurnalų tekstus, vengrų pjeses, daugelį dalykų, kurių visai nespausdino kiti leidiniai“. 

Moteris tikina niekada nepamiršianti, kaip pirmą kartą atsidūrė filmavimo studijoje, o operatorius Jonas Rėklys jai ilgai aiškino, kaip fiksuojamas judesys. 

„Lietuvos televizija ir radijas tuo metu buvo centras, kur sueidavo visi Lietuvos kultūros veikėjai. Jaunam žmogui, kai iš labai arti matai ne tik tai, kas po to bus parodyta, bet ir, pvz., Virgilijų Noreiką ir kaip jis elgiasi, girdi replikas, matai, kaip spektaklis įrašinėjamas ir t. t., tai darė didelį įspūdį. Prisiminus tą lėtą lempą, lyginant su dabartine žurnalistika, tai buvo tiesiog rojaus laikai“, – tikina A. Urbonaitė.  

Gražių prisiminimų apie buvusią darbovietę turi ir J. Miškinytė, čia dirbti pradėjusi 1990 m. „Profesine prasme „Kalba Vilnius“ buvo ir liko centrine ašimi gyvenime. Visko, ko išmokau, galiu sakyti, kad išmokau „Kalba Vilniuje“, – tikina ji ir prisimena, kaip nedrąsu buvo net bandyti įsidarbinti tokiame populiariame leidinyje. 

Plačiau apie „Kalba Vilnius“ gyvavimą – LRT KLASIKOS laidos „Ryto allegro“ pasakojime.