Tavo LRT

2016.05.30 23:20

Pasaulio įdomybės: Berlyno politikas susirūpino šuns riedlentininko gerove

Berlyno politikai susirėmė dėl riedlente važinėjančio šuns sveikatos. Socialiniuose tinkluose buldogas, žinomas kaip „Buddis“ ar „Leninas“, ir jo šeimininkas išgarsėjo jau prieš kelis mėnesius. Vaizdo įrašai, kaip šuo skrieja ant riedlentės, sulaukė didelio populiarumo, o šeimininkas Berlyno žiniasklaidai yra teigęs, kad jo augintis mėgaujasi žiūrovų dėmesiu. Tačiau vienas Berlyno socialdemokratų partijos lyderių suabejojo gyvūno gerove ir netgi reikalauja veterinaro apžiūros, ar garsusis buldogas nepatiria nuolatinių skausmų ir sužalojimų.

Pasaulio sveikatos organizacija atsako, kad, remiantis dabartiniais vertinimais, olimpiados atšaukimas arba vietos pakeitimas reikšmingai nepakeis tarptautinio Zikos viruso paplitimo. Taip organizacija reaguoja į grupės ekspertų anksčiau išsakytą raginimą olimpiadą atšaukti arba atidėti dėl Zikos viruso protrūkio. Ekspertų laiške cituojami naujausi moksliniai įrodymai, kad Zikos virusu užsikrėtusios nėščiosios gali pagimdyti apsigimusius kūdikius. Suaugusiesiems šis virusas gali sukelti neurologinių sutrikimų.

***

Maisto pramonės milžinai „McDonald`s“ ir „Tesco“ pasirašė susitarimą dėl menkių žvejybos nepaliestose Arkties teritorijose. Deryboms tarpininkavusi aplinkosaugos organizacija „Greenpeace“ sutartį tarp dviejų pagrindinių menkių žvejybos rinkos žaidėjų vadina istoriniu. Tai reiškia, kad menkės, sugautos pramoniniu būdu Arkties teritorijose aplink Svalbardo salyną, nebus parduodamos šių tinklų parduotuvėse.

Prie susitarimo prisijungė ne tik „McDonald`s“ ir „Tesco“, bet ir kiti dideli mažmeninės prekybos tinklai, pavyzdžiui, „Sainsbury`s“ ir „Marks and Spencer“. Organizacijos „Greenpeace“ atstovai baiminasi, kad, sparčiai tirpstant ledynams, daugybė įvairų sričių pramonės atstovų kuria planus, kaip išnaudoti naujai atsiveriančius išteklių plotus.

***

Šiaurės Ispanijoje, netoli Bilbao miesto, 300 metrų žemiau jūros lygio esančiuose urvuose atrasti priešistoriniai piešiniai ant sienų. Archeologai tvirtina, kad toks atradimas įvyksta tik kartą per keliasdešimt metų ir sako, kad tai tas pats, kaip atrasti dingusius Pablo Picasso paveikslus. Maždaug 12–14 tūkst. metų senumo piešiniuose vaizduojamos medžioklės scenos, taip pat galima atpažinti arklius, ožkas, stumbrus. Atradęs piešinius archeologas urvus tyrinėjo mažiausiai 10 metų.

***

150 metų senumo vyno kolekcija, prieš 30 metų rasta užslaptintuose vienos Čekijos pilies rūsiuose, ruošiama aukcionui. Skelbiama, kad kolekcijos vertė – daugiau nei 1 mln. eurų. 133 buteliai vyno buvo pagaminti 1856–1899 m. ir seniau priklausė vienai turtingai šeimai, gyvenusiai Becovo pilyje.

Tačiau po Antrojo pasaulinio karo, apkaltinta rėmusi nacius, šeima pasitraukė į Belgiją, o prieš tai paslėpė vertingą vyną po grindimis esančiame pusrūsyje. Prieš aukcioną keliolika vyno rūšių buvo leista paragauti garsiam vyno žinovui Gregui Lambrechtui. Jis teigia, kad vynas išskirtinės kokybės, ryškaus skonio ir kai kurie buteliai, esantys kolekcijoje, yra vieninteliai egzemplioriai pasaulyje.

***

Baltas Tadž Mahalo mauzoliejaus pastatas dėl užterštose vietose besiveisiančių vabzdžių išmatų nusidažė žaliai ir juodai. Kenkėjų žymės net gali atbaidyti lankytojus nuo šio turistų lankomiausio Indijoje objekto – didingo XVII a. statinio.

Darbininkai kasdien valo Tadž Mahalo marmurines sienas, tačiau, pasak Indijos archeologijos inspekcijos nario Bhuvano Vikramo, toks nuolatinis valymas pastatui ilgainiui padarys negrįžtamą žalą. Be to, Tadž Mahalas kenčia ne tik nuo vabzdžių išmatų: archeologai taip pat bando apsaugoti pastatą nuo oro taršos, kuri marmurą spalvina geltonai ir rudai.