Tavo LRT

2016.05.21 14:30

Apklausa: aukšti E. Masiulio vertinimai rekordiškai krito

Alvyda Bajarūnaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.05.21 14:30

Nors pagrindiniai įvykiai į apklausą pateko tik iš dalies, buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio reitingas sumažėjo 11 procentinių punktų – jis arti neigiamo vertinimo, LRT RADIJUI sako bendrovės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys. Svarbu ir tai, pabrėžia sociologas, kad jau penktą mėnesį mažėja ir Algirdo Butkevičiaus reitingas. O, jei ta kreivė kiekvieną mėnesį judės taip pat nuosekliai, birželį premjero balansas bus neigiamas.

– Kai vyko paskutinė visuomenės apklausa, ar jau buvo prasidėjęs Liberalų sąjūdžio skandalas?

– Apklausa vyko 5–13 d., o skandalas prasidėjo 12 dienos ryte ar pirmoje dienos pusėje. Tad 12 dienos pabaigoje, kai vyko apklausa, dalis žmonių jau žinojo, kas vyksta. Taigi tuos įvykius užkabino 12 ir 13 d., apie 200 žmonių apie tuos įvykius žinojo. Taigi iš dalies rezultatas atsispindi, iš dalies – ne.

– O kaip buvo suformuluotas klausimas?

– Tradicinis klausimas – palankiai ar nepalankiai vertinate šiuos visuomenės veikėjus. Kitas klausimas – apie rinkimus, jeigu jie vyktų kitą sekmadienį. O klausimo apie E. Masiulį nebuvo.

Nors pagrindiniai įvykiai į apklausą pateko tik iš dalies, bet E. Masiulio reitingas sumažėjo 11 procentinių punktų, jis arti neigiamo vertinimo. Taigi, nors ką tik E. Masiulis buvo vienas populiariausių Lietuvos žmonių, per dvi dienas jo vertinimas nukrito 11 procentinių punktų.

Pats Liberalų sąjūdis tokio nuosmukio nepatyrė – sumažėjo tik 1 procentiniu punktu, jų populiarumas panašus kaip Tėvynės sąjungos. Matyt, birželio mėnesį jau bus kitaip, bet per šiuos įvykius partija nukentėjo mažiau negu jos pirmininkas.

Kalbant apie partijas, svarbu tai, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingas vėl šiek tiek paaugo – jie tvirtai stovi antroje vietoje. Socialdemokratų vertinimas maždaug toks pat, koks buvo. Sumažėjo Tvarkos ir teisingumo partijos reitingas – jis mažiausias per keletą metų, mažesnio gal ir nebuvo (nuo visų gyventojų – 5,4 proc., nuo atėjusių balsuoti – šiek tiek daugiau).

– Vienu metu geriausiai žmonės vertino vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovą Ramūną Karbauskį. Kaip dabar atrodo jų reitingai? Ar visuomenė juos palaiko?

– S. Skvernelis jau nebeturi ministro portfelio, tad jis nebereitinguojamas, nes sąrašas sudarytas pagal pareigas. Tiesą pasakius, mes savo smalsumui įtraukėme tą pavardę ir pamatėme, kad jo populiarumas šiek tiek sumažėjo – palankiai jį vertina 56 proc., praėjusį mėnesį – 73 proc. Taigi tame sąraše jis nebebūtų pirmas.

Pirma yra Dalia Grybauskaitė, jos reitingas nepasikeitė (53 proc. vertina teigiamai), kitų kiek sumažėjo. Po jos yra R. Karbauskis (41 proc.) ir Algirdas Butkevičius (41 proc.). Kalbant apie A. Butkevičių, svarbu tai, kad jo reitingas mažėja penktą mėnesį iš eilės, o per šį mėnesį jis neteko 6 procentinių punktų. Jei ta kreivė kiekvieną mėnesį judės taip pat nuosekliai ir lygiai, birželį A. Butkevičiaus balansas jau bus neigiamas.

Galbūt A. Butkevičiaus reitingas mažėja dėl pastarųjų ne visai tikslių pasisakymų. Matyt, jis kažkuriuo momentu peržengė ribą: anksčiau buvo labai vertinamas jo atsargumas, nekategoriškumas, o paskui tai imta interpretuoti kaip neryžtingumas, pasyvumas ir silpnumas. Matyt, tai įvyko šių metų vasarį, kovą.

Kalbant apie įvykių ryšį su vertinimais, galima pastebėti, kad šiek tiek pakilo prokuratūros ir teismų reitingas. Pasitikėjimas šiomis dviem institucijomis yra aukščiausias per visą vertinimų laikotarpį: dabar prokuratūros ir teismų balansas teigiamas ir tai labai džiugina, nes Vakarų šalyse, ypač Skandinavijos, tos institucijos yra su pliuso ženklu, o Rytų šalyse – blogesni reikalai. Galima tik spėti, ar tai nesusiję su 12 d. įvykiais ir E. Masiulio nesėkme, nes šioje situacijoje dalyvavo ir prokuratūra.

– O kaip skambėjo atviras klausimas?

– Kokie Lietuvos visuomenės veikėjai, jūsų nuomone, geriausiai atstovauja jūsų interesams? Čia buvo paminėta apie 100 įvairiausių (ir rajono lygio veikėjų) pavardžių. D. Grybauskaitė jau seniai yra pirmoje vietoje (maždaug 16 proc.), antras – A. Butkevičius (10 proc.), nors čia irgi matomas sumažėjimas.

– Ar buvo apklausoje kas nors netikėto?

– Man įdomiausias – padidėjęs pasitikėjimas prokuratūra (aukščiausias per visą laiką). Antras momentas – tolimesnis Valstiečių ir žaliųjų augimas. Žinoma, tai, kas susiję su E. Masiuliu, įdomu, bet apie tai jau labai daug kalbėta.

Apklausa atliekama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt