Tavo LRT

2016.05.23 15:56

Radijo įrašuose – ir vienintelis išlikęs S. Nėries balso įrašas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.05.23 15:56

Radijas nuo pat įkūrimo Lietuvoje buvo lyg tribūna kūrybos žmonėms šviesti visuomenę bei skleisti kultūrą. Tiesa, kaip teigia LRT RADIJO kultūros laidų redaktorė Gailutė Jankauskienė, „keitėsi epochos, keitėsi ir balsai, tad įdomu ir tai, ką rašytojai kalbėjo“, kokias naujienas skleidė.

Vienas tokių balsų menkoje išlikusioje radijo archyvų kolekcijoje – poetės Salomėjos Nėries. Šis, vienintelis išlikęs 17 sekundžių trukmės įrašas su jos balsu, darytas 1940 metais Lietuvai itin skaudžiomis akimirkomis.

Tiesa, kultūros žmonių įsitraukimas į radijo veiklą kitais laikotarpiais yra kur kas šviesesnis – radijo archyvuose išlikę ir Tomo Venclovos, Marcelijaus Martinaičio, Sigito Gedos balsai.

„Rašytojų balsai nusileisdavo tik muzikai, o literatūrai radijo eteryje buvo skiriamas ypatingas dėmesys. [...] Buvo siekiama, kad radijas pirmiausia taptų švietimo ir kultūros skleidėju“, – pasakoja G. Jankauskienė.

Anot jos, radijo svarba kultūrininkams buvo tokia didžiulė, kad pirmasis radijo balsas publicistas Petras Babickas į radiją atėjo būtent dėl to, kad žinios būtų skaitomos taisyklinga lietuvių kalba.

Daugiau apie radijo istoriją žiūrėkite laidoje „Labas rytas, Lietuva“. O visos laidos apie radijo ir kultūros bendradarbiavimą klausykitės penktadienį 15.05 val. LRT RADIJO eteryje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt