Tavo LRT

2016.05.09 12:16

BBC dokumentikoje apie moterų lyderių revoliuciją – ir prezidentė D. Grybauskaitė

„Man, kaip lietuvei, labai svarbu ne tik tai, kaip mus mato pasaulis, bet tai, kaip mes sugebėsime pažvelgti į save po šio filmo – ar mokėsime pasidžiaugti, įvertinti tai, kas padaryta. [...] Filme pristatoma ne tik mūsų prezidentė – būtent per jos istoriją pristatoma ir visa mūsų tautos istorija", – taip apie dokumentinį BBC serialą „Jos istorija. Moterų galia“, pasakojantį apie įtakingiausias pasaulio moteris, kurių viena – Dalia Grybauskaitė, kalba jo prodiuserė Lietuvoje Neringa Medutytė.

LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ viešėjusi filmo prodiuserė Lietuvoje Neringa Medutytė tikino, kad šis filmas – istorinis ir leidžia pažvelgti į moterį lyderę kiek kitokiu kampu.

– Priminkite, kaip kilo sumanymas sukurti šį filmą.

– Šio filmo šaknys yra labai gilios – pats filmas yra istorinis. Prodiuserinės kompanijos, kūrusios šį filmą, norėjo į moters vaidmenį pažvelgti iš visiškai kitokios perspektyvos. Kaip teigia jie patys, norėta pasižvelgti į tą tyliąją revoliuciją, kurią daro moterys visame pasaulyje.

– Jau žinome, kad viena jų – D. Grybauskaitė. Kokios tos moterys?

– Šiame epizode, kurį matys LRT TELEVIZIJOS žiūrovai, bus Švedijos užsienio reikalų ministrė Margot Wallstrom, Čilės prezidentė Michelle Bachelet, Tarptautinio valiutos fondo vadovė Christine Legarde. Taip pat bus kalbama apie Angelą Merkel, Hillary Clinton, kalbės daug žurnalisčių, kurios komentuos moterų-lyderių vaidmenį XX-XXI a.

– Kodėl pasirinkta ir Lietuvos prezidentė?

– Manau, kad ji yra pasirinkta dėl daugelio priežasčių. Pernai metų vasarį įvykusi situacija atrodė gana agresyvi. Man būnant Londone, atrodė, kad reikia kažkaip spręsti šį klausimą ir tuo metu gimė net du projektai – aš pristačiau savo filmą režisieriui James‘ui Roganui, kuris sutiko būti mano filmo prodiuseriu. Tuo metu jis kūrė šį filmą apie pasaulio lyderes, mes labai įsigilinome į Lietuvos poziciją ir jis suprato, kad neįmanoma kitaip – reikia parodyti mūsų šalies prezidentę ir papasakoti pasauliui mūsų lyderės istoriją.

– Tad jūsų susitikimas su režisieriumi ir buvo tas raktas, dėl kurio prezidentė atsidūrė šiame filme?

– Galima sakyti, taip. Tokiems svarbiems įvykiams reikia ypatingų aplinkybių. Turime šaunią prezidentę, kuria galime didžiuotis.

– Kaip buvo derinami filmavimo planai su Lietuvos valstybės vadove?

– Pats derinimas užtruko apie du mėnesius. Filmavimas yra gana ypatingas, norėjome filmuoti stebimuoju stiliumi ir, kad tai vyktų sklandžiai, man teko pabūti tarpininke tarp BBC ir Lietuvos Respublikos prezidentūros ir užtikrinti, kad visos scenos ir visi filmo kadrai tenkintų visas puses, o galbūt net pranoktų lūkesčius. Filmavome ir pačioje prezidentūroje, NATO pratybose, Vidurvasario šventėje. Noriu paminėti, kad šiame filme dalyvavo ir Rasa Juknevičienė bei Leonidas Donskis. Rasa Juknevičienė supažindino kūrybinę komandą su Lietuvos istorija senuosiuose Seimo rūmuose. Komanda buvo labai sužavėta mūsų tautos polėkiu ir ryžtu būti laisviems.

– Lietuvoje filmas bus pristatytas šį vakarą, tačiau pasaulinė premjera jau įvyko. Kokie atsiliepimai?

– Apie atsiliepimus galima kalbėti labai daug. Bet faktas, kad pats filmas buvo rodomas daugiau nei 200 mln. pasaulio žiūrovų, daug ką pasako. Tai buvo pirmas tokio tipo filmas istorijoje, atsiliepimų yra įvairiausių. Tai yra filmas apie tyliąją revoliuciją, moteris, kurios yra labai daug nuveikusios ir iš esmės keičia mūsų visuomenę.

Man, kaip lietuvei, labai svarbu ne tik tai, kaip mus mato pasaulis, bet tai, kaip mes sugebėsime į savo pažiūrėti po šio filmo – ar mokėsime pasidžiaugti, įvertinti tai, kas padaryta. Šis filmas turi labai daug pozityvumo, tad būtų labai smagu, jei Lietuva pamatytų, kad turime kuo džiaugtis. Filme pristatoma ne tik mūsų prezidentė – būtent per jos istoriją pristatoma ir visa mūsų tautos istorija. Pristatyti Lietuvą pasauliui yra labai sudėtinga, nes esame tikrai maža valstybė ir dažnai mūsų istorija yra ignoruojama. Būtent per prezidentės istorijos prizmę buvo pažvelgta į visą tautos istoriją ir papasakoti mūsų likimai. 


Filme pristatomos moterys iš viso pasaulio, simbolizuojančios kovą už lygybę XXI amžiuje. Analizuojama, kaip nuo aukščiausių visuomenės sluoksnių iki žemiausios pakopos globalinėje visuomenėje įvykusi tyli revoliucija pakeitė moterų socialinį statusą. Šiandien moterys turi teisę saviraiškai, gali pačios rinktis gyvenimo kelią ir įtvirtinti tapatybę, tvarkyti savo gyvenimą be jokios išorinės prievartos ir nusistatymų. Ir nors daugybė moterų tiek Vakaruose, tiek Rytuose dar tebekenčia priespaudą bei represijas, jos gali rinktis ir atmesti tuos sąlygiškumus ir papročius, kurie anksčiau jų veiklą ribojo.

Kiekvienoje dalyje istorija pasakojama penkių ar šešių moterų akimis. Pirmoje serijoje kalbinama ir Lietuvos prezidentė. Filmo ištraukose D. Grybauskaitė aprodo prezidentūrą, pristato asmens sargybinius ir prisipažįsta, kad kartais jaučiasi kaip filme, tarsi gyventų dvigubą gyvenimą.

Filmo režisierius – „Oskaru“ įvertintas kino kūrėjas, BAFTA narys Jamesas Roganas. Jis tikino buvęs sužavėtas Lietuvos ir jos vadovės. „Ji labai protinga politikė, save pristato kaip labai tvirtą moterį, bet taip pat turi fantastišką humoro jausmą. Manau, kuriant filmą duoti interviu jai buvo kur kas linksmiau ir įdomiau, nei įprastai“, – kalbėjo režisierius.

Režisieriaus James‘o Rogano dokumentinio serialo „Jos istorija. Moterų galia“ pirmoji dalis „Lyderystė“ – pirmadienio vakarą per LRT TELEVIZIJĄ 22.30 val.