Tavo LRT

2021.03.08 17:10

Marius Čepulis: gamtos nereikia mylėti – ją reikia gerbti

LRT.lt2021.03.08 17:10

Daugiau nei 90 tūkst. sekėjų socialiniuose tinkluose turintis garsus gamtos fotografas, Lietuvos gamtos fotografų konkurse ne kartą apdovanotas „Auksinio žalčio“ prizu Marius Čepulis prisipažįsta, kad pandemijos apribojimų metu, gamtą fotografuoja sapnuose.

Nuostabiomis gamtos fotografijomis ir įrašais socialinėse erdvėse sekėjus nuolat žavintis, Aplinkos apsaugos ministro patarėju neseniai tapęs Marius teigia, kad visa savo veikla siekia pakeisti suvokimą apie gamtą, gyvūnus, medžioklę bei aplinkos apsaugą.

Šiauliuose gimęs, vasaras pas senelius kaime praleisdavęs, Marius Čepulis pasakoja, kad vaikystėje galvoje įstrigęs mėlynosios zylės vaizdas paskatino domėtis gamta. Namuose buvusią knygą „Lietuvos paukščiai“ išmoko atmintinai, smalsus berniukas žinojo visų aplink perinčių paukščių lizdus, nuolat juos stebėdavo, savo užrašuose žymėdavo kasdienius atradimus, įdomesnius gamtos reiškinius. Progai pasitaikius, išlaikė egzaminą ir galėjo žieduoti paukščius. Užaugęs pasirinko ornitologijos studijas Vilniaus universitete. Gamtos mokslų fakultete Marius Čepulis įgijo zoologijos magistro laipsnį. Trumpoje kelionėje su Nomeda, Marius nuolat rodė gražias pievas, lankas ir pelkes. Neklysdamas atspėjo vietą į kurią jį nuvežė laidos vedėja. Regis Lietuvoje nedaug rastum gamtos kampelių, kurių garsusis fotografas dar neaplankė.

Savo kategoriškumu garsėjantis Nomedos pašnekovas teigia, kad gamtai nereikia mūsų pagalbos, gamtos nereikia mylėti. Gamtą reikia gerbti ir neskirstyti į gerą ir blogą. Pasak M. Čepulio, didžiausia klaida yra mūsų noras tvarkytis gamtoje pagal savo poreikius ir supratimą išderinant susiklosčiusią pusiausvyrą. Žmogaus veikimas gamtos akivaizdoje turėtų būti labai atsargus ir apgalvotas, nors šiuo klausimu, prisipažįsta Marius, didelių iliuzijų neturi.

Kaip sudominti šimtatūkstantinę auditoriją gamta? Įsimylėjusiu žvilgsniu fotografuoti gyvūnus ir šmaikščiai, įžvalgiai ir nebanaliai aprašyti „Nacionalinės geografijos“ vertas nuotraukas. „Žinojau, kad pokalbis su Mariumi Čepuliu bus ne tik apie paukštelius“, – sako LRT.lt laidos „Kur važiuojam?“ vedėja Nomeda Marčėnaitė. Kiek ilgiausiai slėptuvėje reikėjo tykoti gero kadro? Kodėl pavasarį taip garsiai gieda paukščiai, kaip teisingai miške rinkti uogas – sužinosite pažiūrėję laidą „Kur važiuojam?“. Pokalbių laida transliuojama kiekvieną antradienį portale LRT.lt. Laidų įrašus galima peržiūrėti ir LRT mediatekoje.