Tavo LRT

2016.05.05 12:36

LRT filmas „Svetimoje žemėje“ – pirmoji lietuviška dokumentika apie pabėgėlius

Ketvirtadienio vakarą Vilniaus kino teatre „Pasaka“ bus pristatytas LRT TELEVIZIJOS darbuotojų sukurtas filmas „Svetimoje žemėje“, pasakojantis apie pabėgėlius iš Sirijos, šiuo metu esančius Libane. Apie filmo sukeliamus įspūdžius ir pabėgėlių krizę kalbėjo „Labas rytas, Lietuva“ studijoje viešėjusi  JT pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje Renata Kuleš.

„Informacijos apie pabėgėlius žiniasklaidoje šiuo metu šiek tiek mažėja, tačiau šis klausimas vis dar išlieka labai aktualus. Problema niekur nedingsta – jei kalbėsime apie pabėgėlių bendruomenę tarptautiniu mastu, suprasime, kad ji yra tikrai didelė – daugiau nei 60 mln. buvo priversti palikti savo namus. Jų problemos neišsprendžiamos per keletą mėnesių ar pusmetį“, – kalbėjo JT pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje.

Anot jos, Sirija – pagrindinis taškas, iš kurio bėga daugiausia žmonių. Būtent šioje šalyje tarptautinės bendruomenės pagalbos reikia maždaug 11,5 mln. žmonių.

Turkija – daugiausiai pabėgėlių priimanti šalis pasaulyje. Joje šiuo metu gyvena trys milijonai pabėgėlių iš Sirijos. Taip pat labai daug sirų priima Libanas, kuriame jau ketvirtadalį gyventojų sudaro pabėgėliai.

Anot R. Kuleš, šaliai, priėmusiai tokios gausybės pabėgėlių naštą, iššūkių kyla tikrai daug, bet iš Libano yra ko pasimokyti – jis neatstūmė žmonių, nors ir nėra labai stipri valstybė.

„Mačiau filmą „Svetimoje žemėje“ ir jis man tikrai paliko įspūdį. Jame – pasakojimai tiesiogiai iš pabėgėlių lūpų. Problema yra atskleidžiama per žmonių istorijas ir jų pasakojimus. Tai – galimybė išgirsti tiesioginį pabėgėlių liudijimą, susipažinti su sudėtingais jų likimais.

Iki šiol man dar neteko matyti dokumentikos apie pabėgėlius lietuvių kalba, todėl siūlau pasinaudoti galimybe ir šįvakar dalyvauti filmo peržiūroje bei susitikti su kūrybine komanda“, – savo nuomonę dėstė  JT pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje.

Lietuva, priimanti pabėgėlius nuo 1997 m., suteikė prieglobstį daugiau nei tūkstančiui žmonių. R. Kuleš manymu, tai yra labai nedidelis skaičius, lyginant su kitomis šalimis.

„Kita vertus, Lietuva jau labai daug metų priima pabėgėlius. Reikia pripažinti, kad nors atvykstančiųjų į Europą skaičiai ilgainiui mažės, šie žmonės ilgam liks čia ir reikia galvoti, kaip jiems padėti“, – sakė R. Kuleš.

Visą interviu stebėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

Filmo „Svetimoje žemėje“ peržiūra ir susitikimas su kūrybine komanda kino teatre „Pasaka“ – gegužės 5 d. 18 val.