Tavo LRT

2016.05.01 17:16

Klausiate – atsakome. Kaip surasti darbą negalią turinčiam žmogui?

Neįgaliajam, norinčiam susirasti darbą, pirmiausia reikia kreiptis į teritorinę darbo biržą. Tiesa, paieškų rezultatą gali lemti tai, kokio amžiaus – darbingo ar pensinio – yra neįgalusis. Taip sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo rinkos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Ščerbickaitė.

LRT RADIJO klausytoja Marija domisi neįgaliųjų darbo paieškomis. „Mano darbingumas yra 35 proc., bet manau, kad galėčiau dirbti nesunkius darbus. Kaip susirasti darbą negalią turinčiam žmogui?“ – klausia ji.

„Neįgaliajam valstybės pagalba teikiama nepriklausomai nuo to, ar žmogus turi sunkią, ar lengvesnę negalią. Siekiančiam įsidarbinti yra teikiama valstybės parama, o tam, kad pagalba būtų suteikta, neįgaliajam pirmiausia reikėtų kreiptis į teritorinę darbo biržą, esančią jo gyvenamojoje teritorijoje“, – tikina K. Ščerbickaitė.

Anot jos, darbo biržos specialistas kartu su neįgaliuoju sudarys individualų jo užimtumo veiklos planą, kuriame bus nurodyta, kokios darbo biržos paslaugos bus teikiamos, kokių priemonių bus imamasi ir pan.

Specialistė pastebi, kad skiriasi būdai, kuriais gali įsidarbinti negalią turintys žmonės. Svarbu tai, ar asmenys yra darbingo, ar pensinio amžiaus.

„Darbdaviams, kurie įdarbina ar steigia darbo vietas [neįgaliesiems], suteikiama valstybės pagalba subsidijų forma – kompensuojama dalis darbo užmokesčio ar darbo vietos pritaikymo išlaidų“, – aiškina K. Ščerbickaitė.

Jei bedarbiui yra nustatyta sunkiausia negalia – darbingumo lygis nesiekia 40 proc., ir jis siekia pradėti verslą ar steigti sau darbo vietą, gali būti organizuojamas savarankiško užimtumo rėmimas, t.y., valstybės lėšomis yra kompensuojamos neįgaliojo darbo vietos sau steigimo išlaidos.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad šios išvardintos priemonės gali būti organizuojamos darbingo amžiaus neįgaliesiems, kurie yra įsiregistravę teritorinėje darbo biržoje. Kitos specialios užimtumo priemonės, kurios skatina neįgaliuosius integruotis į darbo rinką, yra numatytos Socialinių įmonių įstatyme.

„Šiuo atveju socialinei įmonei, kurioje jau dirba neįgaliųjų grupei priklausantys darbuotojai, yra teikiama valstybės pagalba. Pvz., kompensuojama dalis darbo užmokesčio išlaidų, teikiama subsidija darbo vietoms įsteigti, šiems darbuotojams mokyti, taip pat jų darbo aplinkai pritaikyti.

Jei darbo ieško pensinio amžiaus neįgalusis, jis turėtų savarankiškai kreiptis į tokią socialinę įmonę dėl galimybės įsidarbinti arba kreiptis į teritorinę darbo biržą, kur jam bus suteikta išsami informacija“, – teigia K. Ščerbickaitė.