Tavo LRT

2021.02.23 11:10

LRT KLASIKA – lyg didžiausia koncertų salė su pasaulinio lygio programa

LRT.lt2021.02.23 11:10

Dalyvaudama Europos transliuotojų sąjungos (EBU) muzikos mainų sistemoje (angl. Euroradio Music Exchange), LRT su kitais EBU nariais dalijasi muzikos turiniu – įvairių žanrų koncertų ir operų radijo įrašais ir tiesioginėmis transliacijomis.

Naujausiais „EBU Music Exchange“ ataskaitos duomenimis, LRT pernai iš EBU užsakė ir transliavo daugiau nei 760 koncertų ir operų ir pagal užsakytų EBU koncertų skaičių buvo antra tarp EBU muzikos mainų sistemoje dalyvaujančių narių. Palyginti, 2019 LRT iš EBU užsakė apie 430 koncertus ir operų.

Pernai LRT radijų bangomis skambėjo 29 EBU ir jos narių koncertų tiesioginės transliacijos, t. y. trigubai daugiau nei prieš tai buvusiais metais. Pagal koncertų tiesioginių transliacijų skaičių LRT taip pat buvo antra tarp beveik 50 EBU narių, pernai gyvai iš viso transliuota 116 koncertų.

Daugiausia EBU siūlomų koncertų transliavo LRT KLASIKA, kurios eteryje dažniausiai skambėjo koncertai iš Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos, Švedijos ir Austrijos.

„Iš EBU gaunami koncertų pasiūlymai, mūsų įrašomi koncertai paverčia LRT KLASIKĄ didžiausia koncertų sale, o kai negalime keliauti, radijas suteikia galimybę aplankyti žymiausias koncertų sales, operos teatrus, vasaros festivalius“, – teigia LRT KLASIKOS vadovas Julijus Grickevičius.

Praėjusiais metais taip pat gerokai populiaresni tarp kitų Europos transliuotojų buvo LRT pasiūlyti koncertai. 2020 m. LRT EBU narėms pasiūlė 8 koncertus, visi jie bendrai sulaukė daugiau nei 50 užsakymų transliuoti iš kitų EBU narių, tai yra beveik dvigubai daugiau nei 2019 metais (28 užsakymai).

„Kiekviena tiesioginė transliacija – labai svarbus eterio gyvybės palaikymo ir vilties klausytojams šaltinis, o ypatingi EBU narių inicijuojami projektai, tokie kaip M. Richterio „Sleep“ transliacija arba transliacijos iš tuščių salių inspiruoja mus pačius galvoti ir kurti naujus projektus, išrasti naujas formas, jomis keisti radijo misiją. Toks užsienio koncertų ir projektų skaičius liudija vieną pagrindinį faktą – klausytojams teikiame išskirtinį turinį, kurio nėra jokioje kitoje medijoje. Siūlydami koncertus, įrašytus Lietuvos koncertų salėse, tampame mūsų muzikų ambasadoriais milijoninėje EBU auditorijoje“, – sakė J. Grickevičius.

LRT KLASIKOS klausytojai 2020 metais galėjo išgirsti tiesioginį Berlyno filharmonijos orkestro koncertą iš tuščios Berlyno filharmonijos salės. Per pirmąjį karantiną klausytojai taip pat buvo kviečiami klausytis ilgiausio istorijoje transliuoto Maxo Richterio 8 val. kūrinio „Sleep“. Kartu su kitomis 39-iomis EBU narėmis LRT KLASIKA minėjo žmogaus teisių dieną – gruodžio 10 dieną transliavo Maxo Richterio kūrinį „Voices“.

LRT KLASIKA taip pat nepraleidžia lietuvių muzikantų pasirodymų užsienyje. Eteryje transliuojami Mirgos Gražinytės, Giedrės Šlekytės diriguojami koncertai, praeitais metais radijo klausytojai turėjo išskirtinę galimybę išgirsti jubiliejinio Zalcburgo festivalio atidarymo koncertą. Operoje „Elektra“ pasirodė ir du lietuvių sopranai: pagrindinį Elektros vaidmenį atliekanti Aušrinė Stundytė ir į festivalį grįžusi Asmik Grigorian.

LRT KLASIKA 2020 m. EBU narėms pasiūlė 8 koncertus, tarp kurių – LRT KLASIKOS organizuotas „Fortepijono maratonas Beethovenui“ vykęs rugpjūčio 1 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, „Vilniaus festivalio 2020“ koncertas „Tikėjimas ir viltis“, kurio programoje – Peeterio Vähi, Giyos Kanchelio ir Peterio Vasko kūriniai, rečitalis „Mūzos dedikacija Godowskiui ir Chopinui“, skambėjęs „Vilniaus festivalyje 2020“, Amilcare Ponchielli opera „Lietuviai“, taip pat pradėti siūlyti džiazo koncertai, vienas jų – Trio Neda Malūnavičiūtė, Vytautas Labutis ir Richardas Banys.

LRT tęsia dalyvavimą Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje (Rostrume). Šiais metais vykdomam moterų kompozitorių muzikos projektui LRT pristatė Rūtos Vitkauskaitės kūrinį „Chrysalis“, šiuo metu jį transliuoti rengiasi penkios EBU narės.

EBU – tai svarbiausias pasaulyje visuomeninius transliuotojus vienijantis profesinis aljansas, kuris atstovauja visuomeninių transliuotojų interesams ir juos gina tarptautiniu ir vietos mastu, padeda nariams įsigyti ir kurti aukščiausios kokybės turinį, dalytis tarpusavyje geriausia patirtimi ir žiniomis, burti ekspertų bendruomenę. EBU sudaro 115 organizacijų.