Tavo LRT

2021.02.19 11:03

Pavojingiausias automobilis pasaulyje ir galimybė aplankyti įdomiausius pasaulio oro uostus

LRT.lt2021.02.19 11:03

Gyvenimo būdo žurnalas Euromaxx – tai išskirtinės kelionės po Europą. Ko ne visi reportažai susiję su judėjimo laisve. Kol judėjimas ribojamas, mus gali skraidinti fantazija ir beprotiškiausios idėjos.

Argi ne beprotiška idėja kilo Hermannui Layheriui „suporuoti” senovinį 1907-ų metų gamybos amerikietišką automobilį „LaFrance“ su 47-ių litrų lėktuvo varikliu. Įgyvendinus sumanumą, 750 arklių galios „pragaro mašina” tapo pavojingiausiu automobiliu pasaulyje - laukiniu ir nesutramdomu. Šis automobilis vardu Brutus. Socialiniuose tinkluose jis turi daugiau nei pusę milijardo sekėjų. Protu nesuvokiama, kaip jame dera ploni mediniai ratai, galingas variklis ir didžiulis greitis.

Britų dizaineris Paulas Baconas taip pat kuria automobilius. Jis nesiekia beprotiško greičio, tačiau nori pilką ir nuobodų automobilių pasaulį paversti įdomesniu. Ši aistra gimė iš nusivylimo, kad augant galimybėms, automobilių dizainas tik nuobodėja. Todėl Paulo Bacono tikslas - išskirtinis dizainas. Kiekviena jo kuriamo automobilio – net ir variklio – detalė atrodo kaip meno kūrinys. Vienam automobiliui pagaminti prireikia net ketverių metų. Tačiau, kai naujasis meno kūrinys išrieda į gatvę, sulaukia džiugaus dėmesio. Dizaineriui toks įvertinimas svarbus, nes tai pasaulį paverčia geresne vieta gyventi. O ir gatvės tampa tikrai daug įdomesnės.

Dar kelių reportažų tema – oro uostai: nuo tarptautinių, kaip Miuncheno ar Londono, iki visai mažų kaip „Hosea Kutako“ Namibijos dykumoje prie Vindhuko arba vakarinėje Grenlandijos pakrantėje esantis „Kanger-lusuak“ (Kangerlussuaq). Oro uostai klasifikuojami ir pagal pakilimo ar nusileidimo tako ilgį. Prancūzijos Alpėse dviejų tūkstančių metrų aukštyje esantis Kurševelio (Courchevel) oro uosto nusileidimo takas veda tiesiai į kalną. Nepalo Luklos oro uostas turi tik vieną 527 metrų ilgio taką (palyginimui: Vilniaus oro uosto nusileidimo tako ilgis >2,5 km).

Žurnalistas Andreas Fecker sudarė pasaulio oro uostų albumą, kad žmonės galėtų patenkinti savo smalsumą nekenkiant klimatui – neprisidėti prie anglies dvideginio emisijos, be to, taip keliaujant nereikia apsauginės veido kaukės.

Oro uostų pasaulyje dar viena naujiena – atsidarė naujasis Berlyno - Branderburgo oro uosto naujasis terminalas B-E-R.

EUROMAXX rodoma šeštadieniais 14 val. per LRT PLIUS. Taip pat laidas galite žiūrėti LRT mediatekoje.