Tavo LRT

2016.04.25 21:55

Pasaulio įdomybės: greitasis maistas skatina nevaisingumą

Žmonių, valgančių daug greitojo maisto, organizme yra daugiau neįprastų cheminių medžiagų. Tai rodo tyrimo, išspausdinto „Environmental Health Perspectives“ žurnale, rezultatai. Tos cheminės medžiagos yra ftalatų skilimo produktas. Pasak mokslininkų, šios medžiagos gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir suprastinti spermos kokybę.

Ftalatai – tai medžiaga, kuri atsakinga už plastiko lankstumą. Tyrimas parodė, kad žmonių, kurie trečdalį dienos kalorijų gauna iš greitojo maisto, ftalatų skilimo produktų organizme yra 40 proc. daugiau nei žmonių, kurie tokio maisto nevalgė. Tyrimo autoriai norintiems valgyti sveikiau siūlo atsisakyti greitojo maisto, kuriame dažniausiai yra per daug druskos, cukraus ir riebalų.

***

Prognozuojama, kad balandžio pabaigoje šiaurės rytinėje JAV dalyje bus daug triukšmo, nes 17 metų po žeme išbuvusios cikados išlįs į paviršių. Milijardai vabzdžių dienos šviesą turėtų išvysti, kai dirvožemio temperatūrai pakils kiek daugiau nei 17 °C. Pirmiausią cikados turėtų prabusti piečiausioje valstijoje Ohajuje, kiek vėliau, maždaug gegužės pradžioje, Merilande, Pensilvanijoje, Niujorke, Virdžijoje ir Pietų Virdžijoje.

Daugybė užsienio turistų rezervavo viešbučius šiose valstijoje, kad išgirstų nedažnai pasikartojantį reiškinį. Ant žemės paviršiaus cikados praleis 2–4 savaites ir daugiausia laiko poruosis. Vėliau sudės ryžio grūdo dydžio kiaušinėlius medžių šakose, kurios vėliau nudžiūsta, todėl sodininkai jau imasi priemonių, kad apsaugotų savo medžius.

***

Ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas laimėjo bylą prieš Norvegiją dėl esą nežmoniškų kalėjimo sąlygų. Oslo apygardos teismas nustatė, esą jo kalinimo sąlygos nesuderinamos su Europos žmogaus teisių konvencijoje įtvirtintomis žmogaus teisėmis.

Tiesa, teismas atmetė norvego skundą, kad valstybė pažeidė jo teises neužtikrinusi privatumo ir šeiminio gyvenimo galimybės. 2011 m. 77 žmones nužudžiusio norvego advokatai prašė, kad valstybė būtų pripažinta kalta dėl „nežmoniško elgesio“, nes jų klientas beveik penkerius metus gyveno griežtai izoliuotas.

***

Naujausi mokslininkų duomenys rodo, kad 93 proc. nykstančio Australijos Didžiojo koralų rifo koralų yra paveikti blyškėjimo. Anot mokslininkų, jau seniai yra įrodyta, kad šylantis klimatas ir kartu kylanti pasaulinio vandenyno temperatūra yra koralų nykimo priežastis.

***

Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II ketvirtadienį šventė 90 metų jubiliejų. Oficialios didžiosios iškilmės Britanijoje rengiamos birželį, kad puikios šventės nesugadintų netikėtos orų permainos. Daugiau nei šešis dešimtmečius šalį valdanti karalienė pernai tapo antrąja ilgiausiai soste išsilaikiusia valdove per tūkstantmetę šios šalies monarchijos istoriją. Pagal bendrą soste praleistų dienų skaičių ji pranoko karalių George`ą III. Šalyse, kurių valdovė yra Elizabeth II, gyvena maždaug 129 mln. žmonių.