Tavo LRT

2016.04.24 16:20

V. Mazuronis: esu pasiryžęs vesti komandą į Seimą

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2016.04.24 16:20

Pirmas Darbo partijos numeris rinkimuose bus tvirtinamas kartu su visu sąrašu, bet esu pasiryžęs vesti komandą, kaip partijos pirmininkas ir galėsiu būti pirmas sąraše. Taip LRT RADIJUI tvirtina Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis.

– Kokia bus rinkiminė programa?

– Rinkiminė programa bus labai plati, bet pagrindiniai prioritetai bus, ko gero, trys. Pirmas – gyventojų pajamų didinimas, nes mes, lyginant su visais mūsų kaimynais, akivaizdžiai atsiliekame. Mes nusistatome keturis labai aiškius skaičius. Vidutinį darbo užmokestį, kuris šiandien yra 756 eurai, mes pasiryžę per ateinančią kadenciją pakelti iki 1110 eurų. Minimali alga, kuri dabar yra 380 eurų, turėtų kilti iki 656 eurų. Vidutinė pensija atitinkamai turėtų kilti nuo 266 eurų iki 422 eurų.

Antras blokas – gyventojų perkamos galios, vartojimo didinimas. Turime omenyje minimalaus atlyginimo sulyginimą su neapmokestinamu pajamų dydžiu. Tai vidutinei šeimai suteiktų 800 tūkst. eurų papildomų pajamų [...]. Mes siūlysime valstybei apdrausti kiekvieną gimusį vaiką 2 tūkst. eurų, kad sulaukęs 18-os jaunuolis galėtų pradėti gyvenimą.

Trečias pagrindinis prioritetas – mūsų valstybės ir piliečių saugumas. Neabejotinai pasisakysime už stiprinimą visų priemonių, garantuojančių valstybės saugumą. Pasisakysime prieš imigrantų arba pabėgėlių priėmimą Lietuvoje, jei su tuo nesutinka gyventojai. Siūlysime koreguoti valdininkų skaičių, pradedant nuo Seimo narių, pagal kintantį gyventojų skaičių.

– Ar sąžininga apie tai kalbėti? Juk turbūt patys suprantate, kad daugelis išvardytų segmentų praktiškai neįgyvendinami ir nepriklauso vien tik nuo Darbo partijos.

– Apie 1509 litus siekiantį minimalų atlyginimą taip pat visi sakė, kad jis nepriklauso nuo Darbo partijos ir yra neįgyvendinamas, tačiau bus įgyvendintas 89 proc. – jis sieks 380 eurų. Šiuos mūsų nurodomus skaičius nustatėme su ekspertais, lygindami santykį su BVP, aplinkinėmis valstybėmis. Tai, kad mes įvykdėme minimalaus atlyginimo kėlimą iki beveik 90 proc. pagal praėjusios kadencijos įsipareigojimą, tai, ką mes žadame, priešingai nei kiti (nežinau, iš kur jie ima skaičius), tai mes tikrai vykdysime ir įvykdysime.

– Ar sekmadienį bus patvirtinti rinkimų sąrašai?

– Sekmadienį bus patvirtinti beveik visi vienmandatininkai. Tai bus 69 žmonės. Dar porą dėl techninių kliūčių patvirtinsime šiek tiek vėliau. Šiandien aptarsime rinkimų sąrašą, bet jis tvirtinamas nebus dėl labai paprastos priežastis – mes norime pažiūrėti, kaip vienmandatininkai dirba vienmandatėse apygardos, kaip jie pasiryžę kovoti. Tai bus dar vienas stimulas, argumentas, sudarant galutinį partijos sąrašą, kuris bus patvirtintas tada, kai bus laikas.

– Pagrindinės partijos jau patvirtino savo pirmuosius numerius sąrašuose.

– Pirmas mūsų partijoje bus tvirtinamas su visu partiniu sąrašu. Jei jūs norėjote paklausti, ar aš dalyvausiu Seimo rinkimuose ir būsiu numeris pirmas, tai aš tą patį pasakysiu ir sekmadienįsuvažiavime – aš, kaip partijos pirmininkas, esu pasirengęs vesti komandą ir galėsiu būti pirmas sąraše, jei partija taip nuspręs. Aš pasirengęs tai daryti ir darysiu.

– Ar partija pasirengusi vilioti garsius vardus į savo gretas?

– Galiu pajuokauti, kad partijoje turime pakankamai garsių vardų, jų ir neviliodami. Jei rimtai, tai ne. Politika yra komandinis žaidimas. Vienas dalykas yra rinkimai, kitas – kaip susiformavusi komanda dirba po rinkimų. Toks dirbtinis (nesakau, kad taip visada yra, gali būti, kad žmonės subręsta ir nori eiti į politiką) populiarių vardų ar žmonių įtraukimas į rinkiminius sąrašus yra ne kas kita kaip rinkėjų apgaulė. Darbo partija neapgaudinėja.

– Kaip vertinate faktą, kad nuo praėjusių rinkimų 2012 m. daugiamandatėje apygardoje partija gavo beveik 20 proc. balsų, o dabar apklausa rodo, kad galėtumėte tikėtis vos 6–8 proc. rinkėjų paramos?

– Jei visas paklausas sudėtume, tai turbūt svyruojama tarp 7 ir 10 proc., o gal 12 proc. Nesiginčykime dėl detalių. Likus pusei metų iki rinkimų tai yra pilnai pasiekiama riba. Manau, kad mes padarysime. Turėsime rezultatus ne prastesnius, nei per praėjusius rinkimus.

Politologai Darbo partijos sėkme rinkimuose abejoja

Anot politologo Lauro Bielinio, dabar Darbo partijos veikla pasyvi. Tai, jo teigimu, lėmė prieš rinkimus partijos patirta ilgai trukusi krizė. „Ji turėjo atlaikyti didelę įtampą, susijusią su teisiniais procesais, lyderių keitimu. Pasyvumas greičiausiai susijęs su tuo. Tikėkimės, kad rudeniop ši partija vis dėlto suaktyvės“, – sako L. Bielinis.

Jo nuomone, ir per šiuos rinkimus partija toliau laikysis populistinių pažadų. „Manau, jie tęsia savo tradicinį populistinį kalbėjimą. Jei pažiūrėsime į Darbo partijos rinkimų istoriją, ji praktiškai per kiekvienus rinkimus kalba apie tuos pačius dalykus, nes žmonėms tai aktualu. Suprantama, kad ne viskas įgyvendinama. Visa tai vyksta gerų politinių fantazijų lygmenyje“, – įsitikinęs L. Bielinis.

Jis priduria, kad pokyčius lemia ir ekonominė bei socialinė situacija. Politologas pastebi, kad vis dėlto artėjantiems rinkimams Darbo partijos rengiami pažadai vis dėlto nerodo fantazijos trūkumo, o atskleidžia, kad partijoje dominuoja tik viena idėja.

Panašios pozicijos laikosi ir politologas Bernaras Ivanovas, kurio tvirtinimu, partijos pasyvumas buvo nulemtas įvairios oponentų veiklos ir teisminių procesų, kurių politinis šleifas tebesitęsia ir tebeturi partijai įtakos.

 „Lyderio pasitraukimas taip pat yra visų šių įvykių pasekmė. Turbūt stebime Darbo partijos saulėlydį, nes Darbo partija primena atletą, vartojusį steroidus – kol steroidai vartojami, tol atletas bėga neblogai, o steroidų vartojimą nutraukus, visa tai baigiasi. Dabar stebime, kaip tas atletas be steroidų dar iš inercijos juda, bet tai artėja link finišo ir šis atletas nebus pirmasis“, – tikina B. Ivanovas.

Jo pastebėjimu, ankstesniuose rinkimuose Darbo partija sugebėjo suorganizuoti itin vykusią viešųjų ryškių kampaniją, kuri ir užtikrino gerus balsavimo rezultatus. „Ši kampanija iš tikrųjų buvo labai profesionaliai organizuota, o dabar visa tai baigėsi. Bent jau kol kas šioje srityje nebėra investicijų, todėl nėra ir balsų. Šia prasme politika yra verslas. Tai taikoma ne tik darbo partijai, bet ir kitoms ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje veikiančioms partijoms. Reikalingos investicijos, profesionalus požiūris“, – teigia politologas.

Siūlyti rinkimų programos idėjas taip pat yra viešųjų ryšių sritis, priduria B. Ivanovas. „Šalyje, kur tai pamirštama praėjus kelioms dienoms po rinkimų, tai neturi jokios reikšmės. Svarbiausia – ryškus gestas, ryškus kalbėjimas, ryškūs įvaizdžiai. Tai gali sukurti viešieji ryšiai, o visa kita – nesvarbu. Politika Lietuvoje labai ciniška (nors taip yra ne tik Lietuvoje). Tai turime suvokti“, – sako politologas

LRT.lt primena – jei europarlamentaro mandatą turintis V. Mazuronis bus išrinktas į Seimą, pagal galiojančią tvarką, jam teks atsisakyti šio mandato. Anksčiau kandidatas galėjo pasirinkti, kurį mandatą – Europos Parlamento ar Seimo – jis nori pasilikti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.