Tavo LRT

2016.04.23 10:47

Sociologas: naujausi reitingai rodo besikeičiantį politinės scenos vaizdą

Gabija Narušytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.04.23 10:47

Ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus populiarumas pastaruosius keturis mėnesius krenta, LRT RADIJUI sako visuomenės rinkos ir tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys. Jis priduria, kad lygiai taip pat krenta ir Socialdemokratų partijos populiarumas, o iš to reitinguose pelnosi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

Stebime socialdemokratų reitingų kritimą, o LVŽS, regis, pirmą kartą užkopė į antrą vietą. Kaip pasiskirstė gyventojų balsai partijoms?

– Pirmoje vietoje išlieka socialdemokratai. Jie tikrai pirmauja, tačiau populiarumo kritimas labai žymus – net šeši procentiniai punktai. Tiek sumažėjo jų populiarumas. Atitinkamai beveik tiek pat išaugo Valstiečių ir žaliųjų partijos palaikymas. Kitų partijų pozicijos beveik nepasikeitė. Ir eiliškumas, ir absoliutus dydis išliko toks pats tiek Liberalų sąjūdžio, tiek „Tvarkos ir teisingumo“, tiek kitų partijų. Tai, kas įvyko, per ketverius metus yra pats didžiausias, net sensansingas ir labai esminis įvykis, keičiantis politinės scenos vaizdą.

Kaip manote, kokios to priežastys? Kiek įtakos turėjo skandalai, lydintys Socialdemokratų partiją? Kiek – Sauliaus Skvernelio populiarumas? Jis dabar yra lyderis Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.

– Turbūt būtent šie įvykiai ir turėjo įtakos. [...] Gana ilgą laiką – kelis mėnesius – tai neturėjo įtakos. Socialdemokratai turėjo gaubtą. Šiuo metu kiekybė perėjo į kokybę. Visi priekaištai, kritika lėmė smukimą. Be jokios abejonės, visa tai sukėlė tokią situaciją.

Valstiečių ir žaliųjų kilimas įvyko prieš dvejus metus. Prieš tiek laiko jie jau perėjo ribą, kad patektų į Seimą. [...] Mikroskopiškai augo [jų reitingai]. Nelabai kas kreipė į tai dėmesį. Šių metų pradžioje jų reitingas jau buvo 10 procentinių punktų nuo atėjusiųjų balsuoti.

Turbūt S. Skvernelio pakvietimas ir atėjimas davė tokį pastūmį. Žiniasklaida nepaprastai daug pradėjo apie šią partiją kalbėti, į juos žiūrėti. Tuo puikiai pasinaudojo partijos vadovas, taikliai išsakė savo poziciją. Tai lėmė šuolį. Vis dėlto manau, kad daugiausia šis prieaugis – iš socialdemokratų sąskaitos.

Kokios stebimos rokiruotės politikų ir visuomenės veikėjų gretose? Kaip visuomenė jais pasitiki ar nepasitiki?

– S. Skvernelis, kaip ir anksčiau, jau kelis mėnesius, yra lyderis. Tiesą pasakius, palankumas jam šiek tiek sumažėjo. Nepriklausomo profesionalo statusas pasikeitė į politiko. Tai šiek tiek sumažino populiarumą. Žodžiai „politika“, „partija“ neturi teigiamų asociacijų.

Antroje vietoje yra Dalia Grybauskaitė. Jos populiarumas nepasikeitė. Toliau – A. Butkevičius, kurio populiarumas ketvirtą mėnesį iš eilės mažėja, kaip ir partijos.

– Kai buvo klausiama, kas geriausiai atstovauja jūsų interesams, gyventojai vis dėlto nurodė D. Grybauskaitę.

– Taip. Šiek tiek įtakos turi tai, ar žmogus užima kokias nors pozicijas. 16 proc. apklaustųjų nurodo, kad D. Grybauskaitė, kaip prezidentė, atstovauja jų interesams. Antroje vietoje – A. Butkevičius. 9 proc. sumažėjo jo atstovavimo populiarumas. Toliau – S. Skvernelis.

Kalbant apie šalies institucijas ir pasitikėjimą jomis, ugniagesiais gelbėtojais vėl pasitikima labiausiai?

– Taip, beveik 100 proc. gyventojų jais pasitiki [...] Tai nesikeičia.

Antroje vietoje – policija?

– Antroje vietoje policija. Pagal pasitikėjimą toliau seka kariuomenė, Bažnyčia, „Sodra“ ir švietimas.

Visuomenės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“  apklausa atlikta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.