Naujienų srautas

Tavo LRT2016.04.13 17:22

Kibernetinių atakų organizatorius galima atskleisti tik su viena sąlyga

Užsienyje pasislėpusių internetinių atakų organizatorius įmanoma surasti tik tada, jei bendradarbiaus visos grandys, LRT RADIJUI sako informacinių technologijų ekspertas Džiugas Paršonis. „Kai kurių grandžių galai gali būti paslėpti ir globojami pačių valstybių ar tam tikrų institucijų. Tokiu atveju nebus bendradarbiaujama ir nebus atskleista paskutinė grandis“, – pastebi jis.

Pasak D. Paršonio, internetinės atakos vyksta visame pasaulyje, nepaisant to, ar šalys pažangios. „Galima būtų išskirti dvi šių atakų rūšis: vienos yra chuliganizmas arba protesto aktas (tokias atakas vykdo žinoma grupė „Anonymous“), kai interneto svetainė užpuolama, prieštaraujant prieš kokius nors valstybės sprendimus. Antros rūšies atakas vykdo grupė, spėjama, turėdama kokių nors valstybių ar specialiųjų tarnybų užsakymą ir globą“, – aiškina jis.

D. Paršonio teigimu, pastarais užpuolimas visai neseniai buvo surengtas prieš Estiją, ir, nors niekas nekalba atvirai, panašus atvejis gali būti įvykęs ir Lietuvoje. „Apsisaugojimas nuo tokių atakų taip pat yra kelių rūšių. Pirmiausia, galima tiesiog atjungti informacijos srautą iš užsienio, palikti galimybę prisijungti prie svetainės tik iš vidaus. Toks apsisaugojimo būdas labai grubus – nesiaiškinama, kas bando į mus kreiptis internetu, ar tai daroma draugiškai, ar nedraugiškai“, – pastebi D. Paršonis.

Anot specialisto, užsienyje pasislėpusių atakų organizatorius įmanoma surasti tik tada, jei bendradarbiaus visos grandys. Taip pat jis sako, kad kai kurių grandies dalys gali būti paslėptos ir globojamos pačių valstybių ar tam tikrų institucijų. Tokiu atveju, tvirtina D. Paršonis, nebus bendradarbiaujama ir nebus atskleista paskutinė, ataką įvykdžiusi, grandis. „Kai kurių grandžių galai gali būti paslėpti ir globojami pačių valstybių ar tam tikrų institucijų. Tokiu atveju nebus bendradarbiaujama ir nebus atskleista paskutinė grandis“, – sako D. Paršonis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą