Tavo LRT

2016.04.14 13:19

Alkoholizmo liūnas: moterys kapstosi daug sunkiau

LRT.lt2016.04.14 13:19

Šį ketvirtadienį, 17:10 val. LRT TELEVIZOS laidoje „Klauskite daktaro“ – itin skaudi tema – alkoholizmas, kuris pasiglemžia vis daugiau moterų. Lietuvoje geria mokytojos, vadovės, verslininkės – alkoholis nesirenka nei statuso, nei išsilavinimo. 

Dvi tikros istorijos ir faktai, priverčiantys suklusti: moterys dažnai slepia savo priklausomybę, o nusprendusios jos atsisakyti, kapstosi iš jos gerokai sunkiau nei vyrai.

„Man gėda, labai gėda“, – sako Tatjana, taip ir neišdrįsusi į kameras atsisukti veidu.

Buvusi aukšto pareigūno žmona ne kartą buvo atsidūrusi ties riba: arba kapstausi, arba – dugnas. Deja, dukros ir artimųjų pastebėjimai, kad alkoholio jos gyvenime yra per daug – nepasiekdavo nei proto, nei jausmų.

„Buvau kurčia jiems ir nepripažinau to, melavau pati sau ir visada maniau, kad galiu kontroliuoti savo priklausomybę“, – pasakoja moteris.

Pažadai liūdesį bandyti paskandinti tik vienoje taurėje likdavo neištesėti: „Ryte nubusdavau prie tuščio butelio. Eilinį kartą.“

Dabar moteris dėl sveikatos problemų ir asmeninio apsisprendimo pastebimai sumažino vartojimą, tačiau visiškai atsisakyti alkoholio nepajėgia.

Visuomenė labai dažnai geriantį vyrą toleruoja labiau nei geriančią ar girtą moterį. Ji labiau smerkiama, griežčiau kritikuojama. Juk ji – mama. Tad tylusis alkoholizmas, kaip nematomas kirminas graužia jų gyvenimus – ardo šeimas, griauna santykius, traumuoja vaikus.

Antroji istorija – apie moterį, kuri buvo pasiekusi visišką dugną, bet iš jo išbrido. Šiandien kaunietė Virginija Blaževičienė į žmones žvelgia blaiviu ir besišypsančiu žvilgsniu. Maža to – pati veda terapines grupes ir padeda kitiems priklausomybės varginamiems žmonėms ją įveikti.

Bet pokalbio metu prisiminus vaikus, moters balsas vis dar virpa. Dvi dukros šiandien nesmerkia mamos ir nepriekaištauja, tačiau vienos jų veide likęs nedidelis randelis Virginijai – lyg atvira žaizda.

„Buvau neblaivi ir fenu nudeginau savo dukrai veidą, buvo žaizda, liko randas. (...) Alkoholizmas – kaip vėžys, – sako moteris, – kuo anksčiau jį pradėsime gydyti, tuo didesnė tikimybė pasveikti. Aš išsaugojau šeimą, nepraradau vaikų, tačiau tą dieną, kai suvokiau, kad man reikia pagalbos, jos ieškoti ėmiau viena, slėpdamasi.“

Jos gyvenime alkoholio nebėra jau 13 metų.

Visuomenė geriančiai moteriai negailestinga, o alkoholis – žudantis. Jau šį ketvirtadienį, 17:10 val. per LRT TELEVIZIJĄ laidoje „Klauskite daktaro“ – apie moterų alkoholizmą Lietuvoje atvirai ir be užuolankų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt