Tavo LRT

2016.04.11 15:09

Klausiate – atsakome. Kaip išleisti savo knygą?

Norint išleisti savo knygą, galima rinktis iš dviejų variantų: kreiptis į leidyklą, arba tiesiai į spaustuvę. Pastarasis kelias yra paprastesnis, bet brangesnis. Tiesa, kreipiantis tiesiai į spaustuvę, neverta tikėtis, kad knyga kada nors atsidurs knygynų lentynose. Taip sako Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos redaktorius Saulius Repečka.

LRT RADIJO klausytoja domisi knygų leidyba. „Kur reikėtų kreiptis asmeniui, norinčiam išleisti nedidelę knygelę apie savo gyvenimą?“, –  klausia ji.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos redaktorius sako, kad yra galimi du keliai: kreiptis į leidyklą arba tiesiai į spaustuvę.

„Jei norima, kad knyga būtų pardavinėjama knygynuose, pirmiausia reikėtų pasirinkti leidyklą, kuriai bus siūlomas rankraštis. Kiekviena leidykla turi savo reikalavimus, bet paprastai prašoma pateikti bent teksto ištrauką, jei autorius nenori atsiųsti viso teksto.  Susipažinusi su autoriumi ir tekstu leidykla, atsižvelgdama į leidinio ir pačios leidyklos tikslų bei interesų atitikimą, pardavimų galimybes, priima sprendimą“, – teigia S. Repečka.

Anot jo, paprastai viskas prasideda nuo paties teksto pateikimo ir autoriaus prisistatymo leidyklai. Siūlyti savo rankraštį galima ir ne vienai leidyklai. Jei leidykla susidomi kūriniu, vyksta susitikimas su autoriumi, kurio metu pasikalbama apie lūkesčius ir galimybes. O jei rankraštis neatitinka leidyklos plano, autorius sulaukia neigiamo atsakymo. Taip nutinka gana dažnai.

„Turint tam tikrą kiekį pinigų ir norint išleisti nedidelį tiražą, galima kreiptis tiesiogiai į spaustuvę. Žinoma, kad tokia knyga papuls į knygynus, tikėtis neverta, bet norint atsispausdinti keletą knygų ir įteikti jų artimiesiems, galimybių tikrai yra. Tik tokiu atveju reikėtų pačiam susimaketuoti knygą, ją suredaguoti, sukurti viršelį ir atlikti visus darbus, kuriuos paprastai atlieka leidykla“, – aiškina redaktorius.

Jei leidykla susidomi kūriniu, ji pati ir padengia knygos išleidimo išlaidas ir priklausomai nuo teksto ir jo kokybės, autoriui išmoka honorarą. Jei autorius knygą leidžia savo lėšomis, patiriamos išlaidos priklauso nuo jo paties lūkesčių – tiražo, popieriaus, samdomo redaktoriaus ir maketuotojo. Priklausomai nuo tiražo, vienas egzempliorius gali kainuoti ir 10 Eur, ir 30 Eur.