Tavo LRT

2016.04.15 09:38

„90 dainų – 90 legendų“ viešėjęs O. Vyšniauskas: mano eurovizinė daina buvo sukurta per naktį

Miglė Talalytė, LRT.lt 2016.04.15 09:38

Naujame LRT TELEVIZIJOS muzikiniame projekte „90 dainų – 90 legendų“ žiūrovai susipažįsta ne vien su skirtingų dešimtmečių muzika, bet ir įvairių televizijos projektų istorija. Šįkart laida, kurią veda Eglė Daugėlaitė ir Viktoras Gerulaitis, buvo skirta prisiminti Lietuvos atstovų pasirodymus „Eurovizijos“ dainų konkurse.

LRT TELEVIZIJOS muzikiniame projekte viešėjo ne vien mūsų šaliai konkurse atstovavę atlikėjai, bet ir „Euroviziją“ daugelį metų komentuojantis LRT OPUS vadovas Darius Užkuraitis.

Pirmasis Lietuvos atstovas „Eurovizijoje“ Ovidijus Vyšniauskas konkurse dalyvavo 1994 metais su daina „Lopšinė mylimai“. Tais metais Lietuva nepelnė nė vieno taško ir užėmė paskutinę vietą.

„Nelabai įsivaizdavau, kur važiuoju ir nežinojau, kas ta „Eurovizija“. Mūsų eurovizinė daina buvo sukurta per naktį. Šį konkursą pasižiūriu ir dabar, bet pats dalyvauti nebeketinu – užleidžiu vietą jaunimui“, – kalbėjo O. Vyšniauskas, neseniai nugalėjęs LRT TELEVIZIJOS muzikiniame projekte „Dainų daina“.

2006-aisiais mūsų šaliai „Eurovizijoje“ atstovavo vyriškas šešetukas – specialiai konkursui susibūrusi grupė „LT United“, pasirodžiusiu su kūriniu „We Are The Winners“. Šis vyriškas kolektyvas konkurse užėmė 6ąją vietą – šio rezultato Lietuvai pagerinti nepavyko iki šiol.

„Turiu pripažinti, kad reikėjo drąsos dalyvauti su daina, kurią Lietuvoje daug kas vertino kaip skanduotę. Nedaug kas žino, bet galvojome dalyvauti „Eurovizijoje“ ir kitais metais, netgi turėjome sukūrę dainą „If You Wote For Us, You‘ll Never See Us Again“.

Supratome vieną dalyką – šiame konkurse svarbiausia paskandinti charizmoje žiūrovą, sėdintį ne vien salėje, bet ir prie televizoriaus ekranų. Nežinau, ar buvo kuris kitas Lietuvos atstovas, kuris ten pasilinksmino taip, kaip mes“, – kalbėjo Arnoldas Lukošius.

Anot „LT United“ nario, dalyvavimas su tokio tipo daina šiame konkurse buvo gana rizikingas. „Visi šį konkursą vertina labai rimtai, todėl mums neapdairiai pasielgus kai kurie galėjo pagalvoti, kad tyčiojamės iš „Eurovizijos“ konkurso. Visiems sakėme, kad atvežėme dainą nugalėtojams, o patys konkurso laimėti neketinome.

Žinoma, atskiro dėmesio susilaukė ir mano atliktas šokis. Bet norėčiau pabrėžti, kad tai nėra šokis. Tiesiog taip aš judėjau mokyklos diskotekose, specialiai mokytis mant nereikėjo“, – juokavo A. Lukošius.

D. Užkuraičio nuomone, raktas į sėkmę tais metais buvo originali idėja ir šaliai atstovavę geriausi mūsų turėti atlikėjai. „90 dainų – 90 legendų“ 2006-ųjų Lietuvos pasirodymą „Eurovizijoje" pakartojo neseniai susibūrusi vaikinų grupė „E.G.O“.


V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

Po metų Lietuvai muzikiniame konkurse atstovavo grupė „4Fun“ su balade „Love or Leave“. „2006-aisiais į „Eurovizją“ siuntėme linksmą pasirodymą, todėl kitais metais norėjosi kažko lyriškesnio– galbūt dėl to mūsų baladė nugalėjo atrankoje.

Iš viso nacionalinėje atrankoje dalyvavome tris kartus. Mums patiems buvo netikėta, kad pirminis mūsų pasirodymo variantas su šešėlių teatru išvyko į didžiąją „Euroviziją“, – kalbėjo grupės „4Fun“ lyderė Julija Ritčik.


V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

2008-aisiais Lietuvai Europos dainų konkurse atstovavo Jeronimas Milius su daina „Nomads In The Night“

„Eurovizijoje gali pasitikrinti savo profesionalumą, pasiruošimo lygį – kaip solisto ir kaip žmogaus, kuris energetiškai turi užimti didžiulę sceną. Bet iš esmės tai – didelis gražus šou.

Turiu pastebėti, kad dabar muzikos skambesys yra visai kitoks, nei tuomet, kai aš dalyvavau. Dabar pasiklausęs savo prieš aštuonerius metus atlikto kūrinio, manau, kad jis yra senamadiškas.

Be to, kaip atlikėjas buvau nepatyręs, todėl dalyvavimas ten man buvo avantiūra. Man stigo elementaraus profesionalumo. Buvau pradedantis artistas, atsidūręs didelėje scenoje, bet tai suteikė galimybę man pasisemti patirties“, – savo pasirodymą konkurse vertino J. Milius.

Scanpix/AFP nuotr.

2010-aisiais su daina „Eastern European Funk“ konkurse dalyvavo grupė „Inculto“.

 „Mes suvokėme, kad jei gauni „Eurovizijos“ palaiminimą, gali nuveikti labai daug darbų. Tais metais pasinaudojome proga ir kaip Lietuvos atstovai aplankėme daug šalių, padarėme turą. Pelnėme nemažai žiūrovų balsų, bet kelią į finalą mums užkirto komisija“, – pasakojo Jurgis Didžiulis.

D. Užkuraitis pasidžiaugė, kad šiais metais jau žinosime, kokius balus atlikėjams skyrė komisija ir kaip balsavo žiūrovai. „Nepamirškime, kad komisiją sudaro profesionalai, kurie pastebi tokius dalykus, kurių nemato žiūrovai: įvertina, ar dainininkai intonuoja, ar jų kūrinys – ne per paprastas. Jie skiria balus atsižvelgdami į daugybę kriterijų“, – teigė ilgametis „Eurovizijos“ komentatorius Lietuvoje.


V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

Po metų Lietuvai konkurse atstovavo Evelina Sašenko su daina „C‘est Ma Vie“.

„Supratau, kad daina „Eurovizijoje“ visada yra svarbi. Manau, kad lietuvius visi ten supranta, tik mus pačius visuomet pernelyg jaudina numeriukas finalinėje lentelėje. Ten jaučiausi puikiai, buvau įvertinta. Pagal komisijos skiriamus balus buvau pirmoje vietoje. Laimėti konkurso aš ir nenorėjau, man buvo tiesiog smagu padainuoti scenoje ir jausti daugelio žmonių dėmesį“, – tikino dainininkė.


V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

2014-ųjų eurovizinę dainą „Attention“ projekto „90 dainų – 90 legendų“ scenoje Vilija Matačiūnaitė atliko su savo suburtu orkestru „Vario kirtis“.

„Eurovizijoje“ man labai patiko viskas: konkurso organizacija, žmonės. Bet dabar žiūrėdama „Euroviziją“ per televizorių, negalvoju, kad ten kažkada dalyvavau. Šį konkursą labiau stebiu kaip žiūrovė. O į „Eurovizijos“ nacionalinę atranką sugrįžti ketinu nebent tada, kai turėsiu tinkamą kūrinį“, – pasakojo prieš dvejus metus mūsų šaliai atstovavusi Vilija Matačiūnaitė.

D. Užkuraičio manymu, tais metais geriausia, ką galėjome išsiųsti į Europos dainų konkursą, buvo V. Matačiūnaitė. „Vilijos daina nacionalinėje atrankoje atrodė puikiai, o didžiojoje „Eurovizijoje“ tai buvo labiau akustinių dainų metai. Ir tuomet, kai išgirsti kitų šalių dainas, imi abejoti, kas būtų buvę, jei būtume išsiuntę kitą atlikėją“, – sakė LRT Opus vadovas.


V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

Pernai „Eurovizijoje“ Lietuvos garbę gynė Vaido Baumilos ir Monikos Linkytės duetas, atlikęs dainą „This Time“.

„Praėjusiais metais „Eurovizijos“ nacionalinėje atrankoje keitėsi taisyklės, netrūko įvairovės. Žinoma, tais pokyčiais atlikėjai ne per daug džiaugėsi, padaugėjo intrigų. Bet dabar man atrodo, kad tas šokas suveikė teigiamai. Į atranką aš ir Monika atėjome kaip atskiri dalyviai, bet supratome, kad daina skambėjo įdomiau, kai ją atlikome dviese. Žiūrovų ir komisijos reakcijos buvo labai teigiamos ir tik patvirtino, kad toks pasirinkimas buvo teisingas.

Į duetą „sulipti“ labai padėjo tai, kad mes su Monika mėgstame panašią muziką ir suprantame vienas kitą būdami ant scenos. Manau, jutome ir sceninę simpatiją vienas kitam. Trumpai tariant, atsirado chemija ir taip gimė mūsų duetas“, – tikino V. Baumila.


V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.