Tavo LRT

2016.04.10 12:22

Klausiate – atsakome. Kodėl vidurdienį per LRT RADIJĄ skamba šešiolika varpo dūžių?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.04.10 12:22

LRT RADIJUJE kiekvieną pusiaudienį skambantys du varpai Vilniaus katedros varpinėje atsirado dar XVII amžiuje. Vienas jų yra skirtas valandoms, o antras – ketvirčiams skaičiuoti, būtent dėl to vidurdienį dūžių girdima daugiau, nei dvylika. Taip sako Vilniaus katedros požemių ir varpinės administratorė Inga Cironkaitė.

LRT RADIJO klausytojas Justinas domisi jau daug metų LRT RADIJUJE skambančiu vidurdienio šaukiniu. „Kodėl kasdien 12 val. per LRT RADIJĄ skamba ne dvylika, o šešiolika varpo dūžių?“ – klausia jis.

„Per LRT RADIJĄ kiekvieną pusiaudienį girdite varpų dūžius. Tai yra XVII a. įkelto mechanizmo varpai. Būtent tuo metu buvo įkeltas ir laikrodžio mechanizmas bei pritaisyti ciferblatai.

Šiandien yra du varpai, kurie muša valandas ir ketvirčius. Taigi dvyliktą valandą klausytojai visų pirma išgirsta XVIII a. varpo 4 dūžius, kurie žymi, kad yra pilna valanda – keturis kartus po penkiolika minučių. Po nedidelės pertraukos pradeda skambėti valandų varpo dūžiai: dvylika varpo dūžių žymi dvylika valandų“, – aiškina I. Cironkaitė.

Įdomu tai, kad valandų varpas yra išlietas pagal labai garsaus LDK varpų liejiko Jono Delamarso, kurio varpų kokybė, sakoma, nebuvo pralenkta per visą LDK laikotarpį. Jo gaminiai išsiskyrė puošnumu ir skambesiu žmones stebina iki šiol. J. Delamarso gamintų varpų yra išlikusių ne tik Vilniaus katedros varpinėje, bet ir kitose vietose.

„Šie varpai turi seną istoriją. Deja, pats mechanizmas šiandien jau nebėra naudojamas, nors tam dar puikiai tiktų. Šiuo metu pasirinktas paprastesnis variantas – visą darbą atlieka kompiuterizuotas mechanizmas, valdantis ciferblato rodyklę ir varpų dūžius. Bet varpai vis dar skamba tie patys ir nuo senų laikų skaičiuoja valandas Vilniaus miesto gyventojams“, – kalba specialistė.

Įdomu ir tai, kad XVIII a. pabaigoje Rotušės bokšte buvo laikrodis, tačiau bokštas griuvo ir nuo XVIII a. pabaigos pareigą rodyti miestiečiams valandas perėmė Vilniaus katedros varpinės bokšto laikrodis. Nuo to laiko tai yra pagrindinis Vilniaus miesto laikrodis.

„Visi miestiečiai ir Vilniaus svečiai turi galimybę ateiti į Vilniaus katedros varpinę ir pilnai valandai esant pamatyti, kaip skamba tiek ketvirčių, tiek valandos varpas“, – sako Vilniaus katedros požemių ir varpinės administratorė.

Beje, sunku įvardyti, kiek metų kiekvieną dieną Vilniaus katedros bokšto varpai dvyliktą valandą skamba LRT RADIJO eteryje. Archyve yra kortelė, kurioje užrašyta, kad šis šaukinys skamba nuo 1967-ųjų.

Tačiau buvusi Lietuvos radijo diktorė Izabelė Samuilytė-Juškevičienė pamena, kad varpai skambėjo dar anksčiau – 1957-aisiais, kada radijas persikėlė į patalpas Simono Konarskio gatvėje. Taigi, skirtingais duomenimis, kitąmet šiam radijo šaukiniui sukaks penkiasdešimt arba šešiasdešimt metų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt