Tavo LRT

2021.01.21 12:37

Laidoje „(Pra)Rasta karta“ apie kolūkius, maistą ir eiles

LRT.lt2021.01.21 12:37

Sovietų Sąjungos kolūkiai šiandien skamba atgrasiai. Žemės ūkio vystymo dariniai, dėl kurių naudingumo ir šiandien tebesiginčijama. Apie kolūkius, į kuriuos valstiečiai nenorėjo stoti, dokumentinėje laidoje „(Pra)Rasta karta“ ketvirtadienį, 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Sovietų valdžia, pasitelkusi ginkluotų aktyvistų būrius, varė žmones į steigiamuosius susirinkimus ir vertė pasirašyti narystės pareiškimus. O ginkluoti partizanai grasindavo bausmėmis, jeigu šie pasirašys. Valstiečiai buvo atsidūrę tarp dviejų ugnių. Sovietų kolūkiai, turėję būti išsigelbėjimas nuo bado ir nepritekliaus, nepasiteisino. Ir gyvenimas tai greitai parodė. Darbas, už kurį nemokama, derliai, kurių nesurenkama, maistas, kurio nėra. Žemės ūkio produkcija buvo išvežama į Afrikos šalis kažkokiems ideologiniams draugams arba į Sovietų Sąjungos provinciją, kuri prarydavo, kiek bevežtų.

Sunkus darbas kolchoze, kaip juos vadindavo, nieko neviliojo, bet daugelį privertė jį dirbti. Melžėja nebuvo svajonių profesija. Žurnalistas Rimas Bružas prisimena, kad jei jis su broliu blogai elgdavosi ar blogesnį pažymį parnešdavo, tai mama pagrasindavo, kad po 9 klasių eis į profesinę mokyklą ir važiuos gyvent į kaimą.

Buvo teigiama, kad Lietuva pagal mėsos gamybą vienam gyventojui užima ketvirtą vietą pasaulyje. Propagandinės statistikos skaičiai buvo sakomi tiesiog iš galvos. Bet Komunistų partija nebuvo galima netikėti. Jos argumentai – tremtis į Sibirą. Ekonomistė Aušra Maldeikienė su ironija prisimena sovietmečio parduotuves. Jei stovi didžiulė eilė, maisto yra, jeigu eilės nėra, nėra ir maisto.

Laidų vedėja Laima Kybartienė – miesto vaikas, bet, kaip ir dauguma, visus vasaros mėnesius sovietmečiu praleisdavo pas senelius ar giminaičius kaime: teko ir visas kaimo karves ganyti, ir kolūkio runkelių laukus nuravėti. Kolūkyje vaikus įkinkyti į darbus buvo normalu.

Apie kolūkius, maisto parduotuves ir eiles jose dokumentinėje laidoje „(Pra)Rasta karta“ ketvirtadienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Laidas galima rasti ir LRT mediatekoje.

Populiariausi