Tavo LRT

2016.04.04 13:38

Branduolinio saugumo viršūnių susitikime Lietuva primins apie Astravą

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.04.04 13:38

Klausimas dėl Astravo atominės elektrinės pernelyg gyvybiškai svarbus Lietuvai, todėl bus imamasi visų priemonių, kol bus įsitikinta, kad ši elektrinė tikrai saugi. Taip LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos teigimu, šis klausimas bus keliamas ir Vašingtone vyksiančiame Branduolinio saugumo viršūnių susitikime, kuriame iš Baltijos valstybių pakviesta dalyvauti tik Lietuva.

– Susitikimas apibendrinamasis. Kokių apibendrinimų galima tikėtis?

– Netgi nevadinčiau apibendrinamuoju – jis ketvirtas ir paskutinis dėl to, kad tai buvo prezidento Baracko Obamos iniciatyva. Kiekvieną susitikimą, kuris vyksta kas antrus metus, kalbama apie naujus iššūkius ir grėsmes. Šį kartą kalbame ne tik apie branduolines grėsmes dėl atominių elektrinių saugyklų, infrastruktūros saugos, bet ir apie naują problemą – branduolinį terorizmą. Kaip tik po teroristinių išpuolių Briuselyje netgi buvo sustiprinta Belgijos atominių elektrinių apsauga, nes buvo gauta informacija, kad buvo stebimas vienas aukštas pareigūnas, kuris dirbo būtent branduolinės saugos srityje Belgijoje. Matome, kad teroristai tikrai nori naudoti įvairius ginklus ir priemones, o branduolinė ataka tikrai labai grėsminga, todėl apie tai ir kalbėsime.

Lietuvai labai svarbu visais įmanomais būdais kalbėti apie branduolinių elektrinių saugumą, nes tokios statomos aplink mus. Tai yra ir Astravas, ir iki galo neišspręstas klausimas dėl elektrinės Kaliningrado srityje. Tie klausimai turi būti keliami ir sprendžiami. Tarptautinė visuomenė turi žinoti galimas grėsmes, nes kai kurios elektrinės statomos ir be testų, ir be aplinkos įvertinimo, be to, į teritorijas susipažinti su dokumentais ir darbais neįleidžiami specialistai.

Taigi grėsmės išlieka, todėl tokie forumai, kuriems priklauso 52 valstybės, yra naudingi. Šį kartą dalyvaus 36 valstybių vadovai ir įvairių tarptautinių organizacijų (Jungtinių Tautų (JT), Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ir kt.) atstovai. Šis forumas naudingas ir dėl to, kad bus galimybė susitikti ne tik su Europos Sąjungos (ES) valstybių narių vadovais, bet ir su Australijos, Pietų Korėjos. Šios šalys mums svarbios ir dėl ekonominių, ir dėl tarptautinės diplomatijos, ir dėl bendradarbiavimo (ne tik branduolinio saugumo) klausimų.

– Lietuvai turbūt vienas svarbiausių ir yra Astravo klausimas. Kadangi pasisakysite būtent apie branduolinį saugumą pasienyje, čia turbūt ir kelsite Astravo klausimą?

– Taip, mes konstatuojame, kad Astrave kol kas nėra atliktas nepriklausomas poveikio aplinkai vertinimas, nevykdomi „stress“ testai, kaip yra sutarta. ES kreipėsi į visus ir viduje, ir išorėje, kad tai būtų daroma, bet iki šiol neįleidžiami TATENA stebėtojai ir ekspertai, statybų rekomendacija nėra tvarkinga, priežiūra neskaidri. Tai daug klausimų kelia ne tik mums, bet ir kitiems. Kol nebus atsakymų ir kol nebus aišku, kad elektrinė saugi, Lietuva imsis įvairiausių priemonių, pavyzdžiui, nepirksime elektros energijos. Šis klausimas pernelyg gyvybiškai svarbus Lietuvai, kad Lietuva galėtų ramiai žiūrėti, kas vyksta už mūsų sienos.

– Kaip dėl Ignalinos atominės elektrinės?

– Lietuva įsileidžia visus ekspertus – ir TATENA, ir kitus. Elektrinės uždarymo darbai, susiję su branduoliniu saugumu, vyksta labai skaidriai ir atsakingai. Klausimas dėl ateities statybų ir t. t. yra atviras, nes laikas mums nepalankus. Kadangi atsiranda  vis daugiau naujų energetinių šaltinių, ypač saugių, švarių ir alternatyvių, bijau, kad Lietuva pramiegojo savo galimybę. Bet, žinoma, viskas priklauso nuo politinės valios ir noro. Kai bus apskaičiuota, ar verta statyti, ar neverta, tuomet ir sprendimą bus galima priimti.

– Prezidente, Vašingtone bus dar vienas susitikimas – gražus Atvelykis.

– Tikrai, kaip tik sekmadienį išskrisiu ir Vašingtono, bet tai bus po pietų, o ryte dar turėsiu gražią progą apsilankyti ambasadoje, kurioje man pačiai teko dirbti. Kartu su Vašingtono lietuvių vaikais ridensime kiaušinius. Vežu jiems ir saldainių, ir net kelis raižytus margučius. Tikrai bus malonu ten apsilankyti. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt