Tavo LRT

2016.03.30 14:33

Kaip bus įgyvendinamas ES ir Turkijos susitarimas dėl migrantų grąžinimo

Jau pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos ir Turkijos susitarimas, kuris turėtų apriboti migrantų srautus į Europą – šalys sutarė, kad pabėgėlio statuso negalintys gauti migrantai bus grąžinami į Turkiją. Tačiau nevyriausybinės organizacijos „Israaid“ komandos Lesbo saloje vadovė Manal Schehade sako, kad praėjus savaitei neaišku, kaip naujoji sistema veiks realybėje. O kai kurie ekspertai teigia, kad, uždarius maršrutą iš Turkijos į Graikiją, nuo konfliktų ir skurdo bėgantys žmonės gali rinktis dar pavojingesnį kelią per Viduržemio jūrą, kad pasiektų Italijos teritoriją.

– Kokia situacija yra dabar, kai jau pradėtas įgyvendinti Turkijos ir ES susitarimas?

– Po ES ir Turkijos susitarimo Lesbo saloje esantis Morijos pabėgėlių centras iš esmės tapo sulaikymo centru. Tai reiškia, kad pabėgėliai, kurie į salą atvyksta nuo kovo 20 d., yra uždaromi ir laikomi ten. Migrantai ten supažindinami su galimybe prašyti pabėgėlio statuso arba prašyti, kad būtų prijungti prie jau anksčiau atvykusių jų šeimų. Didžiausias pokytis yra tas, kad migrantai nebegali išeiti iš centro ir laisvai judėti. Taigi Morijos centras tapo visų atplaukiančių į salą sulaikymo centru.

– Esi viena pirmųjų, kalbančių su migrantais, nes kalbi arabiškai. Kokia yra Graikijos krantus pasiekusių žmonių reakcija? Ar jie žino, kad yra didelė tikimybė, kad jiems teks grįžti atgal į Turkiją?

– Taip, jie žino, kad tokia tikimybė yra. Dabar valtys, kurios pasiekia Graikijos krantus, patenka arba Graikijos krantų apsaugos tarnybų žinion, kurios nukreipia valtis į uostą, o iš ten žmonės gabenami į Morijos centrą, arba tiesiog priplaukia Graikijos krantus, kur jų laukia nevyriausybinės organizacijos, suteikiančios medicininę, gelbėjimo pagalbą ar maisto. Taip pat prie Graikijos krantų dabar dirba ir Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros žmonės, kurie visus atvykusiuosius informuoja apie pasikeitusią situaciją. Daugelis atvykusiųjų jau turi šeimos narių Europoje, todėl, kai kalbame su migrantais, matome, kaip jie nerimauja ir bijo, kad bus sugrąžinti į Turkiją. Dabar migrantų akyse nebematome palengvėjimo.

– Ar skaičiai žmonių, kurie atvyksta į Lesbo salą, pasikeitė po įsigaliojusios naujos tvarkos?

– Kai nauja tvarka įsigaliojo, saloje labai prastas audringas oras. Taigi kol kas sunku pasakyti, ar valčių sumažėjo dėl oro, ar dėl naujo susitarimo. Matyt, aiškiau bus kitą savaitę, galiu pasakyti, kad nuo susitarimo pradžios į Lesbo salą kol kas atvyko 4–5 valtys, tačiau daug valčių Graikijos krantų apsaugos pareigūnai dabar nukreipia tiesiai į uostą, tad atvykusiųjų gali būti daugiau.

– Ar dabar Jūsų darbas pasikeitė?

– Iš tikrųjų darbas labai pasikeitė visiems. Aš vadovauju socialinės psichologinės pagalbos komandai ir krante medicininę pagalbą teikiančiai komandai. Dėl naujos tvarkos nebegalime dirbti su pažeidžiamais žmonėmis, kuriems reikia psichologinės pagalbos. Su atvykusiais migrantais kalbėjome arabiškai, tad tokia pagalba buvo labai veiksminga. Dabar visi žmonės, nepaisant jų būklės ir padėties, yra vežami į Morijos centrą. Kaip sakiau, jis tapo sulaikymo centru, tad ten nebegalime pasiūlyti savo pagalbos. Taigi dabar bandome įvertinti situaciją ir nuspręsti, ar mūsų organizacijai verta pasilikti dirbti Lesbo saloje, ar ne.

– Ar migrantai paaiškina, kodėl net ir tokiomis sąlygomis bando atvykti į Europą? Nes tarp europiečių galima išgirsti kritikos, kad Turkija jau yra saugi vieta nuo karo bėgantiems žmonėms?

– Turkija yra saugi vieta, bet pabėgėliai, su kuriais kalbėjau, dažniausiai sako, kad su jais stovyklose nebuvo gerai elgiamasi, kad iš esmės jie nesulaukė jokios pagalbos. Todėl jie šokiruoti dėl naujojo susitarimo ir tikrai bijo grįžti atgal į Turkiją, ypač kelionei į Europą paaukoję kone visas savo santaupas. Jiems Europa yra išsigelbėjimo kelias. Sakoma, kad nėra siro, kuris nebūtų praradęs savo šeimos nario kare. Bandydami jūra pasiekti Europą, migrantai rizikuoja gyvybe, bet taip jie siekia geresnio gyvenimo savo šeimai ir vaikams. Tai nėra lengva. Dabar, kai jie uždaromi sulaikymo centruose, jie sako, kad į juos žiūrima ne kaip į bėgančius nuo karo, bet kaip į nusikaltėlius.

– Kaip negavę pabėgėlio statuso migrantai bus grąžinami į Turkija?

– Kol kas žinome, kad, jei migrantams nebus suteikiamas pabėgėlio statusas, žmonės, kurie yra Lesbo saloje (nekalbu apie migrantus, jau atsidūrusius pagrindinėje Graikijos dalyje), bus grąžinami į Turkiją. Kokiais būdais – ar laivais, ar lėktuvais, tikrai nežinau, tą pamatysime, kai jau bus siunčiama atgal pirma žmonių grupė.

– Tai turėtų paaiškėti maždaug po dviejų savaičių?

– Sprendimas ir jo įgyvendinimas niekam kol kas nėra šimtu procentu aiškus. Nesvarbu, su kuo kalbėtum, niekas neturi aiškaus atsakymo, kaip ši sistema veiks. Taigi lieka sulaukti pirmosios grupės – tuomet ir pamatysime, kiek vidutiniškai truks žmonių patikrinimas ir kaip atrodys visa procedūra.