Tavo LRT

2021.01.08 09:20

„Žiemojimas su opera“ tęsiasi, scenoje – ryškiausi lietuvių operos solistai

LRT.lt2021.01.08 09:20

LRT PLIUS transliuojamas įstabiausių pasaulio operos pastatymų ciklas „Žiemojimas su opera“ įpusėjo. Antroje projekto dalyje laukia operos „Kaukių balius“, „Ledi Makbet iš Mcensko apskrities“ ir „Salomėja“ su scenoje pasirodysiančiais lietuvių solistais. Tarp operas analizuojančių diskusijų svečių šį mėnesį žiūrovai išvys ir profesorių Tomą Venclovą.

Sausio 10 d., G. Verdi „Kaukių balius“. Opera, kurią žiūrovai išvys jau šį sekmadienį, paremta tikru įvykiu: XVIII a. pab. Stokholme kaukių baliaus metu buvo nužudytas karalius Gustavas III. Operoje kompozitorius sukūrė universalią alegoriją apie teisingą valdovą, garbę, kerštą, moralinę atsakomybę ir atleidimą.

Prabangiame 2008 m. Madrido „Real“ teatro režisieriaus Mario Martone pastatyme pagrindinį Amelijos vaidmenį atlieka lietuvių solistė Violeta Urmana, šalia kurios žiba tarptautinis žvaigždynas: Marcelo Álvarez, Marco Vratogna ir Jelena Zaremba. Diriguoja Jesús López-Cobos.

Opera per LRT PLIUS bus transliuojama nuo 21 val., o prieš ją laukia speciali „Žiemojimas su opera“ diskusija. Joje nuo 19.30 val. susitiks kultūros politikos tyrinėtoja S. Trilupaitytė ir teatro režisierius G. Varnas. Pokalbio tema – „Opera, quo vadis (Opera, kur (kurlink) eini?)“.

Sausio 17 d., D. Shostakovich „Ledi Makbet iš Mcensko apskrities“. Tai – skandalingiausia Stalino laikų opera, 30 metų uždrausta kaip pornografinė. Ji sukurta pagal XIX a. rusų literatūros klasiko Nikolajaus Leskovo apysaką, kurioje pasakojama sukrečianti meilės istorija: turtingame ūkyje nuobodžiaujanti jauna pirklio žmona Katerina Izmailova pamilsta lengvabūdį samdinį Sergejų. Ilgus metus giliai viduje gniaužusi jausmus, Katerina visa siela ir kūnu atsiduoda nuodėmingai meilei ir pražūtingai aistrai. Siekdama išsaugoti Sergejaus meilę, ji ryžtasi žmogžudystėms...

2016 m. režisieriaus Dmitrijaus Černiakovo Lijono operoje sukurtame spektaklyje Katerinos vaidmenį talentingai atliko lietuvių operos solistė Aušrinė Stundytė, policijos viršininko vaidmenį sukūrė Almas Švilpa, Katerinos mylimojo Sergejaus – John Daszak. Dirigentas – Kazushi Ono. Kaip tapo įprasta, sekmadienio vakarą opera bus rodoma LRT PLIUS kanale nuo 21 val. Diskusijoje „Žiemojimas su opera. Geidulinga žudikė sovietinėje operos scenoje“ nuo 19.30 val. dalyvaus poetas, rusų literatūros profesorius-emeritas Tomas Venclova ir kompozitorius, radijo laidų autorius Šarūnas Nakas.

Sausio 24 d., R. Strauss „Salomėja“. Ši opera – didžioji XX a. pradžios sensacija, metusi iššūkį tradiciniam moters vaizdavimui scenoje. „Salomėja“ sukurta pagal Oscar Wilde dramą, grįstą epizodais iš Evangelijų pagal Matą ir Morkų. Erodas Antipas, Galilėjos tetrarchas, už jo palaidą gyvenimą smerkiančias kalbas įkalino Joną Krikštytoją. Erodas geidžia savo podukros Salomėjos, o ši savo bundantį moteriškumą nukreipia į Joną Krikštytoją. Už patėvio trokštamą šokį Salomėja pareikalauja Jono Krikštytojo galvos.

2018 m. Romeo Castelucci režisuotas spektaklis Zalcburgo festivalyje atnešė šlovę lietuvių solistei Asmik Grigorian, už Salomėjos vaidmenį tarptautiniuose operos apdovanojimuose pelniusiai geriausios operos dainininkės titulą. Įspūdingą operos pastatymą stebėti žiūrovai kviečiami 21 val. per LRT PLIUS. Diskusiją su muzikologe Rūta Stanevičiūte ir psichoanalitiku Tomu Kajoku apie R. Strauss kūrybos temas, apimančias sužalotų vaikų ir demoniškų moterų konstruktus, žiūrovai jau gali peržiūrėti LRT.lt mediatekoje.

Iki šiol „Žiemojimas su opera“ ciklo metu jau parodytos keturios operos: „Vanesa“, „Elektra“, „Rigoletas“ ir „Halka“. Trisdešimt dienų po parodymo televizijos eteryje pastatymus žiūrovai peržiūrėti gali ir LRT.lt mediatekoje. Čia galima rasti ir specialiai kiekvienai operai skirtą diskusiją su meno, kultūros, psichologijos sričių atstovais.

Išskirtinio dėmesio „Žiemojimas su opera“ projektui skyrė ir LRT KLASIKOS tinklalaidė „Arijos dekonstrukcija“, drauge su meno istorikais, muzikologais, atlikėjais, psichologais analizavusi projekte skambančių operų pagrindines arijas – jose girdimus tekstus, personažų emocinę būklę, operos pasakojimą, muzikoje ir žodžiuose slypinčias metaforas bei žinutes, kurios aktualios ir šiandienos visuomenei. „Arijos dekonstrukcijos“ įrašai pasiekiami LRT.lt mediatekoje ir tinklalaidžių platformose.