Tavo LRT

2016.03.17 17:43

LRT Opus laidų vedėju tapęs M. Palubenka: radijas lavina vieną visiems svarbų gebėjimą

Miglė Talalytė, LRT.lt2016.03.17 17:43

Iki šiol gerbėjams geriau žinomas kaip muzikos pasaulio atstovas Markas Palubenka pasuko į žiniasklaidą – neseniai jis tapo LRT Opus laidos „Kaip iš natų“ vedėju. M. Palubenka neslepia, kad radijo laidų vedėjo darbą išmėginti norėjo jau seniai. Nors pats M. Palubenka yra glaudžiai susijęs su muzika, kviesdamas pašnekovus šia sritimi tikrai neapsiriboja.

– Neseniai tapote vienos LRT Opus laidos vedėju. Kaip tai nutiko?

– Taip, LRT Opus jau du kartus vedžiau laidą „Kaip iš natų“. Ji transliuojama tiesiogiai kiekvieną šeštadienį nuo 14 iki 16 val.

Tai yra mano autorinė laida, bet labai tikiuosi, kad, net jei kažkas anksčiau ar vėliau pasikeis dėl mano darbo šioje radijo stotyje, ji bus tęsiama ir toliau. LRT Opus yra viena mano mėgstamiausių radijo stočių, jos klausau labai dažnai automobilyje ir internetu. Tai yra vienintelė radijo stotis, kurioje yra ir labai geros muzikos, ir labai gerų laidų vedėjų. Puikus balansas.

O dėl laidos, manau, kad mano paties sumanytas formatas yra daugiau ar mažiau aktualus pakankamai plačiai auditorijai. Pirmoji laidos valanda – pokalbis su įvairiais žmonėmis aktualiomis ar tiesiog įdomiomis temomis. Antroji dalis – muzikinių albumų apžvalgos. Tai yra pakankamai savitas laidos tipas, bet manau, kad daug klausytojų galės atrasti kažką sau artimo.

– Kokius pašnekovus kviečiate į savo laidas?

– Įvairius. Pirmoje laidoje svečiavosi muzikantas ir geras mano bičiulis Justinas Jarutis iš grupės „Freaks on Floor“. O antroje – Lietuvos aerokosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus.

Esu labai laisvas, domiuosi skirtingais dalykais ir būtent kalbėdamas su skirtingų sričių atstovais užpildau save. Noriu, kad mano pašnekovai jaustųsi laisvai ir kalbėtų ne tik sutarta tema, bet ir apie tai, kas galbūt su tuo žmogumi ar jo profesija nėra artimai susiję.

Pvz., kalbėdami su V. Tomkumi aptarėme ir tai, kad jis studijuodamas Vilniaus universiteto Fizikos fakultete dalyvavo tradicinėse FiDi dienose ir puikiai pamena, kaip vaikščiodavo į diskotekas ir klausydavosi Dovydo Bluvšteino ir Norvydo Birulio, kurie dabar yra tikrai pakankamai žinomi:– vienas – muzikos pasaulyje, kitas – garso režisūros srityje.

Aš noriu pajusti ryšį su savo pašnekovu ir perduoti tai klausytojams.

– Kaip kilo idėja sukurti tokią laidą?

– Tiesą sakant, viskas atsirado iš mano noro dirbti vedėju. Jaučiau, kad LRT Opus yra labai artima ir tinkama niša tam įgyvendinti. Neturiu laidų vedėjo patirties, tad tos idėjos buvo išgrynintos susitikus su Dariumi Užkuraičiu, kuris iki šiol padeda ir pataria. Manau, kad aš, kaip laidos vedėjas, vis labiau laisvėju.

Kai pirmąkart paskambinau D. Užkuraičiui, jis iškart pasakė, kad mes susitikę tikrai nekalbėsime apie meną, kad turiu turėti konkrečių idėjų. Ir man tai labai padėjo – tai buvo geras postūmis detalizuoti tai, apie ką aš noriu kalbėti. Iš pradžių maniau, kad laida turėtų trukti ilgiau, bet galiausiai radome aukso viduriuką. Ir dabar laidos trukmė – 2 valandos.

– Tad tai yra Jūsų pirmasis kartas vedėjo kėdėje. Koks jausmas?

– Yra kažkiek saldumo, juk darau tai, ką noriu. Kalbėti taip pat galiu apie tai, ką noriu. Tai suteikia tam tikro žavesio ir savirealizacijos. Neturiu laidų vedėjo patirties, bet labai mėgstu bendrauti su skirtingais žmonėmis – pasidalinti savo idėjomis, išgirsti jų idėjas. Kai tai vyksta, jaučiuosi labai laimingas.

– Kas kėlė didžiausią nerimą prieš pirmą laidą?

– Žinoma, radijo laidos vedimas nėra paprastas sėdėjimas studijoje ir kalbėjimas į mikrofoną, kai viskas yra paruošta. Pats turiu būti radijo diskžokėjumi ir tvarkyti įvairias technines detales, kad viskas vyktų sklandžiai. Tad reikėjo šiek tiek laiko to išmokti.

Mano kolegė Dileta, kuriai esu labai dėkingas, dieną prieš pirmąją laidą padėjo priprasti prie radijo laidų vedėjo kėdės ir pulto. Dabar jau domiuosi visokiomis gudrybėmis, kaip sklandžiai pereiti iš vieno kūrinio į kitą, kaip pradėti kalbėti baigiantis kūriniui. Kolega Sakalas Čumačenko parodė visai neblogų triukų, kuriuos, manau, ilgainiui įsisavinsiu. Labai džiaugiuosi tvyrančia draugiška atmosfera kolektyve.

– Ar turite laidų vedėjo idealą?

– Man patinka savaip interpretuoti įvairias veiklas, ištraukti savas idėjas ir kurti. Turiu savų favoritų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Lietuvoje mane labiausiai žavintis laidų vedėjas yra Algis Ramanauskas-Greitai. Man patinka, kad jis yra savitas ir nepakartojamas. Labai juo žaviuosi ir stebiu jį kaip laidų vedėją.

O kalbant apie pasaulį, man patinka labai daug skirtingų vedėjų. Rusijoje man patinka tiek Ivanas Urgantas, tiek Vladimiras Pozneris, nors jie ir labai skirtingi, bet turi savito šarmo. Taip pat man labai patinka amerikiečiai Stevenas Colbertas, Jimmy Fallonas, Jimmy Kimmelis.

Jie visi yra televizijos laidų vedėjai. O radijo laidų vedėjų galbūt negalėčiau išskirti, nes daugiausiai įkvėpimo semiuosi iš vizualikos: kai matau žmogų, jo buvimą scenoje, mane žavi viskas – kalba, kūno kalba, būdo ypatybės. Tiesą sakant, labai norėčiau išbandyti savo jėgas ir televizijoje.

– Ar neliks nuošalyje muzikinė karjera?

– Manau, kad ne. Bandau savo veiklą paskirstyti pakankamai racionaliai. O muzikos niekas nepakeis.

– Ar daug laiko užtrunka pasiruošimas laidoms?

– Daug laiko užtrunka parinkti tinkamą muziką. Renkantis pašnekovus, kol kas viskas vyksta pakankamai sklandžiai. Pasiruošimui skirtą laiką suskaičiuoti yra labai sunku. Tai priklauso ir nuo asmeninių interesų – kiek pats žmogus nori būti įnikęs į tą temą ar muziką. Ir jei jis yra įnikęs, skiriamas laikas nebereiškia tiek daug. Svarbiausia gerai jaustis toje kėdėje, kai visa tai jau vyksta.

– Kaip manote, kuo radijas yra pranašesnis už kitas žiniasklaidos priemones?

– Radijas, kaip ir muzika, skatina susikoncentruoti tik į klausymą. Šiais laikais, kai yra labai daug informacijos ir labai daug vizualikos, esame linkę žiūrėti filmus ar vaizdo įrašus, o ne girdėti garsą. Iš esmės garsu priimti tą pačią informaciją, kurią gali gauti iš vizualinio pateikimo, tampa labai sunku.

Aš manau, kad radijas šiais laikais yra tokia pat vertybė kaip muzikos klausymasis per patefoną ar vaikščiojimas į dailės galerijas ar kino teatrus, užuot tai labai lengvai gavus internete. Mes turėtume tai puoselėti ir į tai koncentruotis.

Radijas, galerijos ir pan. verčia mąstyti, skirti tam laiko. Esame įpratę internete vienu metu naršyti keliuose skirtukuose. O radijas reikalauja sutelkti dėmesį į vieną dalyką vienu metu ir tai yra labai svarbu.

Mokėjimas susikoncentruoti yra puiki savybė, labai reikalinga žmonėms. Darbdaviams reikia darbuotojų, kurie moka susikoncentruoti. Bičiuliams ši savybė reikalinga, kad galėtų vieni kitiems išsipasakoti ir vieni kitų išklausyti. 

Radijo laidos „Kaip iš natų" klausykitės šeštadieniais nuo 14 val. per LRT Opus!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.