Tavo LRT

2020.12.29 10:22

LRT Tyrimų skyriaus 2020-ieji: epidemijos iššūkiai ir komandos išbandymai

LRT.lt2020.12.29 10:22

„Trečius metus šią vasarą pradėjo LRT Tyrimų skyrius. Vienu didžiausių iššūkių tapo pandemija, kartu su aktyviu gyvenimu valdininkų kabinetuose užrakinta informacija, politikų atsikalbinėjimais, kad krizės sąlygomis galima beveik viskas, ir darbu namuose, kai telieka pasikliauti tik savo intuicija ir komanda“, – prisimindama praeinančius metus sako LRT Tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė.

Gegužę, iškart apslūgus pirmajai koronaviruso bangai, pasirodė pirmasis komandinis LRT Tyrimų skyriaus darbas, kai prie tyrimo dirbo visi penki skyriaus žurnalistai – apie tuometinio Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus namo renovaciją už „otkatus“. Pagal pranešėjo informaciją ikiteisminį tyrimą taip pat pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba, o LRT Tyrimų skyriui pavyko surinkti įrodymus, kad J. Narkevičiaus namo renovacija vyko tuo laikotarpiu, kai jis ėjo aukštas pareigas Vilniaus miesto, o jo žmona – Trakų rajono savivaldybėse, be to, abu turėjo sprendimų galią, kuriai ugdymo įstaigai skirti lėšų renovacijai ir kaip tik tuo metu renovacijos konkursus laimėdavo jų šeimos draugas, statybų bendrovės vadovas, kuris ir renovavo ministro namą.

COVID–19 pandemijos LRT Tyrimų skyriaus tyrimai atskleidė, kad ypač pritrūko skaidrumo vykdant stambius pirkimus. Daugiausiai atgarsio sulaukė tyrimai apie Vyriausybės sprendimą neįvertinus, neanalizavus turėtų pigesnių alternatyvų šešis kartus brangiau įsigyti greitųjų testų, 24 kartus brangiau – mokymus medikams tiesioginiu ministerijos paliepimu iš buvusios Sveikatos apsaugos ministro darbovietės medikų privačios įmonės.

„Visi šie tyrimai turėjo tęsinius, jie dar turės tęsinius, nes ikiteisminiai tyrimai kažkada bus baigti, o gal dar ir pradėti nauji. O Naujieji metai ateina su naujais iššūkiais ne tik dėl to, kad pasikeitė Vyriausybė. LRT Tyrimų skyrius plečia platformas, per kurias tyrimai ir su jais susijusi kita informacija, naujienos ir žurnalistų darbo virtuvė pasieks daugiau žiūrovų ir klausytojų“, – sako I. Makaraitytė.

Vasarą LRT Tyrimų skyrius minėjo antruosius veiklos metus, kurių didžiausi iššūkiai, išpildyti tikslai ir pasiekti pokyčiai nuskambėjo specialiajame LRT Tyrimų skyriaus vaizdo siužete:

Po dar vieno veiklos pusmečio Tyrimų skyriaus žurnalistai dalinasi savo ateities planais ir įžvalgomis apie prabėgusius metus.

Jurga Tvaskienė: „Šie metai buvo vienas didžiulis iššūkis. Iš vienos pusės – juos pradėjome vis labiau pasitikėdami savo jėgomis, kupini didžiulių planų. Baigiame padarę kaip niekada daug per Tyrimų skyriaus gyvavimo metus, bet svarbiausia – dar tvirčiau susivieniję, pasitikintys pirmiausia kiekvienu komandos nariu. Todėl į artėjančius Naujuosius žvelgiu su šviesia viltimi.

Rūta Juknevičiūtė: „Šie metai tikrai buvo nelengvi, tačiau kartu jie išmokė ir naujų dalykų. Pirmiausia, aš dar kartą įsitikinau, kad esame labai stipriai susiklijavusi komanda, kuri geba kartu versti kalnus net ir dirbdama atskirai, kiekvienas savo namuose. Tačiau net tuomet mes esame KOMANDA. Galiausiai, šiemet pirmąkart visi penki padarėme bendrų tyrimų, kurie sulaukė nemenko atgarsio visuomenėje. Tai dar kartą įrodo, kad visi penki mes galime tikrai nemažai (net jei tai vyksta sėdint su pižaminėm kelnėm).“

Jurgita Čeponytė: „Nors šie metai nepaprastai keisti ir sunkūs, aš juos pavadinčiau geriausiais pačiam Tyrimų skyriui. Tiek komandos absoliutaus neperliejamo susiklijavimo, tiek temų prasme. Pirmiausia, atsiradęs komandinis darbas, kuris leido imtis didesnių, sudėtingesnių temų. Be to, pavyko operatyviau dirbti ir palaikyti panašų tempą kaip ir dirbant kiekvienam su savo individualia tema. Pirmasis karantinas tapo išbandymu, kurį puikiai išlaikėme ir išmokome dirbti iš bet kur, bet kokiomis sąlygomis. Galų gale, ir visuomenės, kolegų bei politikų lūpose vis dažniau skambėjo frazė „LRT Tyrimų skyrius“, kas džiugina, nes tyrimai pasiekia savo tikslą tada, kai juos perskaito ar pamato kuo didesnė žmonių dalis. Nes tik taip galima tikėtis, kad atskleistos negerovės bus pradėtos naikinti. Kad tapome skyriumi, kuris eina teisinga kryptimi, patvirtina ir vis didesnis šaltinių ratas, paprastų žmonių laiškai, kuriuose jie atkreipia dėmesį į pastebėtas negeroves: korupciją, nepotizmą, piktnaudžiavimą tarnyba ir t.t. Taigi, tretieji mūsų skyriaus metai šiuo keistu laiku buvo sėkmingi, suteikę gerokai daugiau kliūčių, bet ir labai daug išmokę ir mus sustiprinę.

Mindaugas Aušra: „Manau, kad pastarasis laikotarpis mūsų komandai tapo išbandymo metais. Jeigu galvojome, kad pirmieji metai buvo savęs patikrinimo ir įrodymo metai, tai, kaip sakoma, galvok iš naujo. Ir dėl karantino, ir todėl, kad padarėme vienus didžiausių tyrimų iki šiol, ir todėl, kad reikėjo labai greitai subręsti, persigrupuoti, išpildyti visuomenės dedamą pasitikėjimą į mūsų darbą. Bet, kad ir kokie tiek Lietuvai, tiek pasauliui 2020-ieji buvo blogi metai, manau, kad mūsų darbui jie tapo vienais geriausių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt